Home news Jak wychować małego czytelnika? – szkolenie dla bibliotekarzy

Jak wychować małego czytelnika? – szkolenie dla bibliotekarzy

W Good Books aktywnie stawiamy czoła kwarantannie, kontynuując prowadzenie szkoleń i warsztatów dla bibliotekarzy –  tym razem w formie online. Szkolenia online dla bibliotekarzy, to nowa obiecująca forma edukacji kadr kultury. Na pierwszy ogień poszła tematyka nurtująca wszystkich edukatorów i rodziców, czyli jak wychować małego czytelnika.

Książka wzmacnia więzi dzieci z rodzicami

Świeżo upieczeni rodzice muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Od momentu narodzin dziecka skupiają się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb malucha. Nie tylko fizjologicznych, ale również potrzeby bliskości czy stymulacji. Jak i kiedy w natłoku nowych dla nich doświadczeń znaleźć czas na wspólną lekturę? W jaki sposób dzięki książce wzmocnić więź z dzieckiem? Z tymi zagadnieniami mieli okazję zmierzyć się uczestnicy otwartego szkolenia online pt. Od niemowlaka do mola książkowego. Jak wychować małego czytelnika?”

O roli rodzica i etapach rozwoju dzieci.jak wychować małego czytelnika_szkolenia dla bibliotekarzy online_Good_Books

Mimo tego, że dzieci bardzo wcześnie zaczynają interesować się książką, nie rodzą się one z ukształtowanymi potrzebami czytelniczymi. W pierwszych etapach rozwoju książka traktowana jest przedmiotowo, jako jeden z wielu elementów otoczenia malucha. Niemowlę z ciekawością poznaje wszystko, co znajdzie w zasięgu ręki. Stąd też niezwykle ważną rolę w całym procesie odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi dostarczają lektury i są pośrednikami pomiędzy dzieckiem a magicznym światem książki.

Jak wychować małego czytelnika?

W odpowiednim doborze książki nie bez znaczenia pozostaje wiek dziecka i poziom jego rozwoju. Wiedząc, jak przebiega rozwój niemowląt, dzieci w wieku poniemowlęcym czy przedszkolaków, będziemy w stanie w taki sposób dobrać lekturę, aby proces inicjacji czytelniczej przebiegł prawidłowo. Tym samym damy sobie szansę na wychowanie dojrzałego czytelnika.
Jako praktycy, nie tylko omawialiśmy kwestię znaczenia rodziców w procesie inicjacji. Także wspólnie zastanawialiśmy się, gdzie można ich szukać, tak aby móc uzmysłowić im znaczenie książki w życiu dziecka. Do zrealizowania zadania posłużyła gra w bingo, odpowiednio dostosowana do formy szkolenia online.

Bądź kreatywny!

Czytanie jest obrzędem, który zaspokaja u dziecka nie tylko potrzeby informacyjne, poznawcze czy potrzebę zabawy, ale przede wszystkim potrzeby emocjonalne. W tym bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Wspólna lektura nie powinna kończyć się na głośnym odczytaniu tekstu. Szerokie pole do działania stwarza również ilustracja oraz każda dodatkowa aktywność związana z tekstem. Na przykład inscenizacje, prace plastyczne, czy gry i zabawy związane z czytaną książką.

Świetnym sposobem na uatrakcyjnienie głośnego czytania jest wykorzystanie rekwizytów. Karton po płatkach śniadaniowych, ręcznik kuchenny, drewniana łyżka. Rekwizytem może być wszystko to, co znajdziemy pod ręką.

Ćwiczenia praktyczne w szkoleniu online

Podczas szkolenia bibliotekarzy udowodnili, że nie trzeba specjalistycznych narzędzi, aby wykonać przedmioty, które sprawią, że wspólny czas z lekturą dla dziecka stanie się czasem magicznym. Przy pomocy kartki papieru, nożyczek, kleju i długopisu wykonali oryginalne pomoce, które wykorzystane podczas głośnego czytania, z pewnością sprawią, że maluchy mocno zaangażują się w opowiadaną historię.

Każdy z bibliotekarzy, z którymi spotkałam się w miniony poniedziałek online, nie miał wątpliwości, że dobrze dobrana opowieść i kreatywne podejście do niej jest kluczem otwierającym dzieciom drzwi do fascynującego świata książki. Trzymam kciuki, żeby już wkrótce zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce, podczas pracy z maluchami i ich rodzicami. Powodzenia!

Papierowe postaci podczas szkolenia Pauliny NędziPostaci z kartek na szkoleniu o małych czytelnikachSzkolenie dla bibliotekarzy online Jak wychować małego czytelnika

Na zdjęciach widać rezultaty ćwiczeń praktycznych trzech uczestników szkolenia dla bibliotekarzy.

Jeżeli jesteś zainteresowany wzięciem udziału szkoleniach online dla bibliotekarzy i kadr kultury, zapraszamy do wypełnienia formularza: kliknij tutaj.

Zobacz także