Home news Kalendarium gier miejskich

Kalendarium gier miejskich

Mimo, że Good Books kojarzycie głównie ze szkoleniami dla bibliotek, to zakres naszych działań jest znacznie szerszy. Wraz z naszym fińskim partnerem Team Action Zone chcemy upowszechniać gamifikowanie literatury pięknej i promować czytelnictwo w sposób innowacyjny. O tym, że nam się to udaje, można przekonać się w różnych miejscach w Polsce – dowody przedstawiamy poniżej. Prezentujemy trzy najnowsze gry miejskie stworzone w oparciu o nasze oprogramowanie i metodykę. Za każdą rozgrywką stoją pełni pasji bibliotekarze, którzy używają nowych technologii w swojej codziennej pracy.

“Dziwoludy”

Miejsce: Wrocław, zbiórka pl. Teatralny 5, przed Mediateką

Termin: 17.06.2018., godz. 15:00

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Miasto Wrocław

Opis: Gra jest inspirowana „Poczetem dziwów miejskich” autorstwa Krzysztofa Piskorskiego. Wyobraźcie sobie, że Wrocław zamieszkują Dziwoludy, czyli zazwyczaj niegroźne stworzenia. Wszystko się zmienia, gdy znika ich przywódca. Osoba, która zwykle je pilnuje potrzebuje pomocy i tutaj zaczyna się Twoja przygoda. Smartfon poprowadzi Cię po wrocławskich zakamarkach, w których poznasz lokalne legendy. No i przede wszystkim: możesz stać się bohaterem i opanować Dziwoludy!

Dodatkowo: wśród nagród przewidziane są m.in. książki, a nagrodą główną jest Kindle Paperwhite! Po rozegranej grze, zapraszamy wszystkich do Mediateki na spotkanie autorskie z Krzysztofem Piskorskim.

Wydarzenie na FB

Plakat mobilnej gry miejskiej Dziwoludy

„Sekret pani Bukowca”

Miejsce: Bukowiec koło Jeleniej Góry

Organizatorzy: Książnica Karkonoska

Termin: cały rok

Opis: Na międzynarodowej konferencji bibliotekarzy, która odbyła się 26 maja premierę miała gra inspirowana historią Bukowca. W tej pięknej wsi w XIX w mieszkali hrabina i hrabia Reden, których spuścizna widoczna jest tam do dziś. W stworzonym na życzenie hrabiny parku, postanowiliśmy puścić wodze fantazji i połączyć fakty z domysłami. Spacer na świeżym powietrzu w pobliżu jeziora, kręgu druidów i opactwa to dobry sposób na aktywne spędzenie czasu. Tym bardziej, że w jego trakcie można rozwikłać tajemnicę sprzed dwóch wieków…

Dodatkowo: można wziąć ze sobą znajomych z zagranicy, bo ta mobilna gra miejska jest dostępna także w niemieckiej i czeskiej wersji językowej!

Więcej: http://biblioteka.jelenia-gora.pl/39449/gra-terenowa-sekret-pani-z-bukowca/

Wydarzenie na FB

Grafika gry Sekret Pani Bukowca

“Zielony kapturek” 

Miejsce: Wrocław, Park Południowy, zbiórka pod pomnikiem Chopina

Termin: 23.06.2018., godz. 12:00-15:00

Organizatorzy: MBP Wrocław

Opis: Gra jest skierowana do dzieci w wieku 5-10 lat. Miłośnicy przyrody będą musieli pomóc zwierzętom znaleźć złego śmieciarza. W nagrodę zostaną Strażnikami Lasu:) 

Dodatkowo: więcej informacji już wkrótce na stronie biblioteki 

Wydarzenie na FB

“Ksenobójcy” 

Miejsce: Wrocław, pl. Teatralny, zbiórka pod Fontanną Krasnali

Termin: 30.06.2018., godz. 16:00

Organizatorzy: MBP Wrocław

Opis: Fani sci-fi nie mogą ominąć gry miejskiej inspirowanej „Grą Endera”. Podobnie jak bohaterowie książki Orsona Scotta Carda zostaną wcieleni w szeregi Szkoły Bojowej stojącej na straży naszej planety. Tylko od ich decyzji będzie zależał los gatunków i galaktyki. Co ciekawe, wybory, których dokonują gracze mogą zaprowadzić ich do innych zakończeń tej historii. 

Dodatkowo: dla graczy przewidziano upominki, m.in. bilety na trzeci dzień festiwalu Dni Fantastyki

Wydarzenie na stronie MBP 

“Po drugiej stronie lustra” // gra już się odbyła!

Miejsce: Rumia, ul. Starowiejska 2

Termin: 9.06.2018., godz. 21:15

Organizatorzy: Stacja Kultury- Biblioteka Rumia

Opis: Gra zgromadziła 33 osoby w 11 wielopokoleniowych drużynach. Czas trwania gry wynosił od 50 do 100 minut. Gracze dysponowali mapą biblioteki, w której zakamarkach ukrywały się postacie ze świata „Alicji w Krainie Czarów”: Pan Kapelusznik, Kot Dziwak czy też Pan Gąsienica.

Dodatkowo: ponad połowa używała aplikacji Action Track, ale była także opcja analogowa- ze zwykłą kartą odpowiedzi i długopisem.

Wydarzenie na FB

Powyższe przykłady to dopiero początek. W najbliższym czasie będą miały miejsce rozgrywki m.in. w klimacie kryminału. Jeżeli zastanawiacie się, jak możecie sami zorganizować u siebie w mieście, bibliotece czy w muzeum takie wydarzenie, to zapraszamy do kontaktu!

Zobacz także