Home news Kluby książki – filmowa pozycja obowiązkowa

Kluby książki – filmowa pozycja obowiązkowa

Pasjonaci lubią dzielić się wiedzą. Chyba wszyscy czujemy się wspaniale, gdy możemy porozmawiać z osobą, która współdzieli nasze zainteresowania. Wymieniamy się przepisami na ciasta, debatujemy o tym, który samochód jest najlepszy lub udzielamy sobie rad, gdzie znaleźć dobry sklep z artykułami plastycznymi. W Good Books kochamy książki i o nich namiętnie dyskutujemy. A czy Wy macie z kim porozmawiać o ostatnich lekturach? Czy wiecie gdzie jest najbliższy klub książki?

Klub książki tematem filmu?

Czemu nie! Dyskusje o książkach mogą generować gorące emocje i świetne dialogi. W Hollywood już nie raz podejmowano podobną tematykę. W 2007 r. miał premierę film Rozważni i romantyczni – Klub miłośników Jane Austen. Jego bohaterki postanowiły skupić się wyłącznie na twórczości angielskiej powieściopisarki, co miało być receptą na złamane serce.

Jutro do polskich kin wchodzi film Pozycja obowiązkowa – Book Club. Jest to historia małego amerykańskiego klubu książki. Należą do niego cztery przyjaciółki, które postanawiają omówić… „Pięćdziesiąt  Twarzy Grey’a”.  Książka E L James jest na tyle kontrowersyjna, że bohaterki filmu od razu buntują się na propozycję jednej z nich, aby omawiać właśnie TAKĄ prozę. Co się stanie, gdy dojrzałe, ułożone kobiety jednak powiedzą „tak” tej odrobinie pikanterii? Może się okazać, że będzie to książka, która odmieni ich życie… Więcej nie zdradzimy, polecamy wizytę w kinach, zwłaszcza członkom i sympatykom Dyskusyjnych Klubów Książki, które tak prężnie działają przy polskich bibliotekach.

Dyskusyjne Kluby Ksiażki

DKK są projektem Instytutu Książki realizowanym przy udziale bibliotek wojewódzkich. Aktualnie mamy 1577 dkków w całym kraju! Warto zajrzeć na mapkę, bo naprawdę może Was zaskoczyć, że w najbliższej okolicy odbywają się spotkania miłośników literatury. Każdy klub ma swojego moderatora, który dba o organizację miejsca spotkań czy dostęp do nowości wydawniczych. Instytut Książki posiada na swojej stronie także swoisty przewodnik  „ABC DKK”, gdzie można zapoznać się z zasadami działania klubów. W zeszłym roku zakupiono do DKK ponad 11 tysięcy książek! Liczba ta nie obejmuje tomów wygranych w konkursach recenzenckich, choćby takich jak ten, który zrealizowaliśmy jakiś czas temu w ramach projektu „Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce”.

Polecamy zapisywać się do klubów książki. Ich moderatorzy bardzo często organizują spotkania autorskie i

 

Zobacz także