Home news Komunikacja międzyludzka w pracy bibliotekarza

Komunikacja międzyludzka w pracy bibliotekarza

Kompetencje związane z efektywnym komunikowaniem się z drugim człowiekiem należą do katalogu jednych z najważniejszych kompetencji społecznych. Realizując założenie Briana Tracy’ego, że kompetencję tę warto trenować i rozwijać, przeprowadziliśmy szkolenie dla bibliotekarzy z małopolski (z Krakowa i okolic) pt. „Komunikacja międzyludzka w pracy bibliotekarza„. Jego celem było podniesienie zakresu wiedzy i poziomu umiejętności komunikacyjnych.

Szkolenie dla bibliotekarzy online

Szkolenie odbywało się w formie zdalnej – online – w ciągu dwóch bloków w ostatnich dniach czerwca 2020 r. Dwudniowa formuła pozwoliła na zachowanie wysokiej dynamiki spotkania. A także dała możliwość na przygotowanie przez uczestników zadania domowego niezbędnego do omawiania treści drugiego dnia.
Podczas szkolenia uczestnicy poznali podstawowy schemat komunikacji, jego uczestników oraz ich role. Dowiedzieli się, jakie są przyczyny powstawania barier i blokad komunikacyjnych. Poznali także rady na temat tego, jak zapobiegać i radzić sobie gdy taka bariera lub blokada pojawi się w praktyce.szkolenie dla bibliotekarzy

Zrozumienie przyczyn zgrzytów w komunikacji było możliwe dzięki poznaniu podstaw teorii Analizy Transakcyjnej oraz koncepcji 4 poziomów komunikatu Schulza von Thuna. Wiedza ta pozwoli pracownikom bibliotek na bardziej świadome formułowanie komunikatów. Pozwoli też na większą uważność na rozmówcę, co w dłuższej perspektywie czasu wpłynie na poprawę jakości codziennej komunikacji z czytelnikiem.

komunikacja międzyludzka - szkolenie dla bibliotekarzy w bibliotecekomunikacja międzyludzka - szkolenie dla bibliotekarzykomunikacja międzyludzka - szkolenie dla bibliotekarzy

Komunikacja międzyludzka z trudnym czytelnikiem

Podczas szkolenia poruszyliśmy też temat komunikowania się w trudnych sytuacjach z czytelnikiem. Uczestnicy poznali ogólne zasady postawy asertywnej. Otrzymali konkretne narzędzie asertywnej komunikacji, które mogli wdrożyć od razu po szkoleniu do swojej codziennej pracy. Uzbrojenie ich w te narzędzia pozwoli lepiej radzić sobie w codziennych kontaktach z czytelnikami roszczeniowymi, niemiłymi lub opryskliwymi.

Jaki jest Twój „kolor” komunikacji?

Bibliotekarze z Biblioteki Kraków i okolic mieli też okazję dokonać autodiagnozy swojego dominującego stylu komunikacji. Poznając swój „kolor komunikacji” oraz „wewnętrzne zwierzę” poznali 4 podstawowe style komunikacji i nauczyli się rozpoznawać je wśród swoich użytkowników. Nauczyli się dopasowywać swój styl komunikacji do czytelnika. Szkolenie pozwoliło też na ukazanie obszarów do rozwoju każdego ze stylów komunikacji. Dzięki temu uczestnicy otrzymali jasne i konkretne wskazówki na temat tego, co w swojej codziennej komunikacji warto jeszcze poprawić, aby jeszcze skuteczniej i efektywniej komunikować się z otoczeniem.

komunikacja międzyludzka - szkolenie dla bibliotekarzykomunikacja międzyludzka - szkolenie dla bibliotekarzykomunikacja międzyludzka - szkolenie dla bibliotekarzy

Pozytywne reakcje w ankietach oraz jeszcze podczas trwania szkolenia (m.in. podczas rundki kończącej szkolenie) pozwala mi stwierdzić, że cele szkolenia zostały osiągnięte zarówno na poziomie wzrostu wiedzy jak i umiejętności. Ale i również na poziomie postaw i satysfakcji ze wzięcia udziału w projekcie.

Jeżeli jesteś zainteresowany podobnym szkoleniem dla bibliotekarzy – napisz do nas, a opowiemy o szczegółach: szkolenia@goodbooks.pl.

Zobacz także