Home news „OK Boomer!” Pokolenie millenialsów i pokolenie Z w bibliotece

„OK Boomer!” Pokolenie millenialsów i pokolenie Z w bibliotece

„OK Boomer!” Ten krótki zwrot wypowiedziany przez młodą posłankę nowozelandzkiego parlamentu do swojego starszego kolegi w zeszłym roku, stał się nie tylko hitem internetu, ale również symbolem pokoleniowej zmiany, która dokonuje się na naszych oczach. Pokolenie millenialsów i pokolenie Z – to właśnie na nich się skupimy w dzisiejszym artykule. Powstał on po szkoleniu dla bibliotekarzy, które zorganizowaliśmy pod koniec 2019 roku dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. 

Pokolenie millenialsów i pokolenie Z

Roszczeniowi millenialsi już od kilku lat rozpanoszyli się po rynku pracy. Ale pomimo apokaliptycznych wizji pracodawców, jeszcze nie udało im się rozmontować systemu. A w blokach startowych już czeka niewiadoma w postaci Pokolenia Z. Pokolenia, które ze smartfonem wychowuje się od narodzin. Które nie zna czasów przed internetowych i które w zupełnie nowy sposób patrzy na otaczającą ich rzeczywistość.

pokolenie z

Jak zachęcić takie osoby do korzystania z biblioteki? Jak z nimi pracować? Na co zwracać uwagę? To częste pytania, które padają w instytucjach kultury. Jako praktykujący millenials i osoba żywo zainteresowana współczesną popkulturą, miałem olbrzymią przyjemność przybliżyć uczestnikom szkolenia najważniejszych (i najfajniejszych!) kwestii związanych z pracą z młodszymi pokoleniami. I oczywiście, jak na prawdziwego millenialsa przystało, potraktowałem to jako świetną zabawę. 

Szkolenie dla bibliotekarzy

Od charakterystyki poszczególnych pokoleń, przez komunikację w internecie, aż po potrzeby i sposób pracy z nimi. Wszystkie te tematy miały przybliżyć uczestnikom i pomóc im w lepszym zrozumieniu zarówno Milenialsów, jak i Pokolenia Z.
Bibliotekarze w Szczecinie ćwiczyli tworzenie memów i korzystanie z gifów. Poznali proste tajniki robienie ciekawych i niebanalnych zdjęć książek. Bo przecież tego bibliotecznego bookstagrama trzeba jakoś zapełnić. A także planowali nową, przystosowaną do potrzeb młodego użytkownika bibliotekę. Bo przestrzeń jest ważna! Nawet bardzo. Tak samo jak szacunek. Olbrzymim problemem w nieustającym konflikcie pokoleń, jest brak zrozumienia, dlaczego młodsze pokolenia robią pewne oczywiste rzeczy inaczej (w domyśle gorzej). A nie do końca o to chodzi… inaczej nie zawsze znaczy gorzej. I to też jest ważne.

Inaczej nie znaczy gorzej!

Jeśli, więc pojawiają się u Was problemy z młodzieżą, lub młodymi dorosłymi i chcielibyście coś w tym kierunku zmienić, to dlaczego nie zacząć by właśnie od próby ich zrozumienia. Mam nadzieję, że dzięki temu szkoleniu nie tylko bibliotekarze będą lepiej rozumieć młodych, ale również młodzi zaczną lepiej rozumieć bibliotekarzy. No i może dzięki temu uda Wam się uniknąć otrzymania tytułu „OK Boomer”.

Jeśli chcesz zorganizować szkolenie na ten temat (lub inny) w swojej bibliotece – zadzwoń do nas, lub napisz na szkolenia@goodbooks.pl.

Zobacz także