Home news Prowadzenie relacji na żywo na Facebooku w czasie kwarantanny

Prowadzenie relacji na żywo na Facebooku w czasie kwarantanny

Rozprzestrzenienie się koronawirusa wprowadziło dość spory zamęt do naszego życia. Nie ma co ukrywać. Zamęt ten mocno dopadł również instytucje kultury, w tym biblioteki. Zamykane oddziały, praca zdalna dla części pracowników, brak jakichkolwiek zajęć dla mieszkańców. Marketing w czasie kryzysu nie jest łatwą sprawą, ale na szczęście są narzędzia, które mogą nam w tych ciężkich czasach pomóc. Jednym z nich jest prowadzenie relacji na żywo.

Działalność w internecie w czasie kryzysu

Na pewno zwróciliście uwagę na mnóstwo aktywności internetowych związanych z literaturą. Pisarze czytający swoje książki, wydawnictwa opowiadające o nowych tytułach, ilustratorzy pokazujący swój warsztat.
I biblioteki, które pomimo zamkniętych, fizycznych progów, co chwila pokazują, że nie chcą tracić kontaktu z czytelnikiem.

Jakiś czas temu, jeszcze przed nastąpieniem epidemii, miałem przyjemność prowadzić warsztaty z marketingu sieciowego dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy. Jednym z elementów szkolenia było przekonanie bibliotekarzy i bibliotekarek do tego, że relacja na żywo nie jest ani straszna, ani niepotrzebna. Wręcz przeciwnie! Dzięki niej, w szybki i prosty sposób możemy nawiązać bardzo bliską i pozytywną więź z naszymi użytkownikami.

Prowadzenie relacji online na Facebooku w czasie kwarantannyRelacje online na Facebooku w czasie kwarantannyRelacje na Facebooku w czasie kwarantannyFacebook w czasie kwarantanny

Ale czym tak w ogóle jest prowadzenie relacji na żywo na Facebooku?

To narzędzie, które pozwala na nagrywanie filmu w czasie rzeczywistym. Wystarczy posiadać smartfon lub tablet i stałe połączenie z internetem… i możliwości relacji stają przed nami otworem. W trakcie nagrywania nasi obserwatorzy mogą wysyłać do nas wiadomości i pisać komentarze, a my na bieżąco możemy na nie odpowiadać. I to jest największa moc tego narzędzia. Nie jest ono medium jednokierunkowym tak jak normalnie nagrany film.
Relacja pozwala nam na prowadzenie pełnowymiarowych rozmów i dyskusji. Oprócz tego, z perspektywy odbiorcy jest ona bardzo szczera. Nie ma w niej cięć, montażu, zapamiętanego komunikatu, idealnego obrazu. Zamiast tego jesteście Wy i to, co macie do powiedzenia.

Jak to się ma do koronawirusa?

A tak, że dzięki relacji na żywo możecie być w stałym kontakcie z czytelnikami. Dlaczego by nie stworzyć cyklicznych spotkań z bibliotekarzami? Czy miałoby to być polecanie książek, recenzje ostatnio przeczytanych pozycji, opowiadanie o pracy w bibliotece, czy po prostu zwykła rozmowa. Nieważne. Ważne, żeby rozmowa ta przebiegała w luźnej i niekrępującej atmosferze. Jak na żywo!

Ćwiczenie z prowadzenia relacji na FacebookuPrezentacja Prowadzenie relacji na żywo na FacebookuWarsztat prowadzenia relacji onlineProwadzenie relacji online w czasie koronawirusa

Na co zwrócić uwagę?

  1. Tło. Niech nie będzie zbyt rozpraszające. Postaraj się, żeby nie było na nim zbytniego bałaganu. Złym pomysłem jest też nudna, goła ściana. Wygląda źle i nieprofesjonalnie. Dobrym pomysłem są ciepłe pomieszczenia, półki z książkami, widok z okna.
  2. Pomyśl, o czym chcesz mówić. Relacja nie powinna być wyuczonym tekstem, ale warto mieć przygotowanych kilka tematów, o których chcesz wspomnieć. Dzięki temu nie będziesz czuł takiego stresu, a i podczas relacji nie zapadnie niezręczna cisza.
  3. Miej w zanadrzu komputer z włączonym facebookiem. Po co? Żebyś na bieżąco mógł obserwować komentarze i pytania oglądających.
  4. Zapowiedz się wcześniej. Nie wypuszczajmy relacji bez zapowiedzi. Dlaczego? Bo nikt o nas nie będzie wiedział. Informacje o relacji powinniśmy umieścić co najmniej 8 godzin przed relacją. Ale można to zrobić też wcześniej. Można zapytać naszych fanów, o czym chcieliby usłyszeć/czego chcieliby się dowiedzieć podczas nagrania.
  5. Bądź sobą. Nie stresuj się za bardzo i potraktuj relację jak normalną rozmowę z czytelnikami. To widać i słychać.

Oczywiście to tylko jedno z narzędzi, które można wykorzystywać w trakcie kwarantanny. Jest ono jednak dość potężne, ponieważ jak żadne inne pozwala nam mieć kontakt, pomimo jego braku. Bądźcie zdrowi i nie bójcie się pokazać w internecie.

Uczestnicy szkolenia Prowadzenie relacji online na FacebookuRelacje na Facebooku w czasie koronawirusaFacebook w czasie kwarantannyRelacje na Facebooku w czasie koronawirusa

Zobacz także