Home news Science fiction i fantasy w bibliotece

Science fiction i fantasy w bibliotece

Za 7 górami i za 7 lasami, była sobie zupełnie magiczna kraina nazywana województwem pomorskim. Nie znajdzie się tam kolegiów magii, handlarzy magicznych przedmiotów, czy smoków pilnujących niewyobrażalnych bogactw. Zamiast tego, można tam znaleźć Lębork. Miasto pełne zapierających dech w piersiach budynków, ciekawej historii i niezwykłej biblioteki… A żeby jeszcze bardziej ją umagicznić, biblioteka postanowiła zorganizować u siebie szkolenie pt. „Science fiction i fantasy w bibliotece”, które miałem przyjemność poprowadzić.

Science fiction i fantasy w bibliotekach i księgarniach

Fantastyka od wielu lat jest w branży księgarskiej trochę na uboczu. Jest traktowana z przymrużeniem  oka, niezbyt poważnie, a nawet z pogardą. A to przecież bardzo prężny i różnorodny gatunek książkowy. Nie tylko obfitujący w liczne podgatunki, ale też charakteryzujący się mnogością tematów, stylów i motywów. To, że wszyscy kojarzą tylko kiepskie podróby Conana Barbarzyńcy i Gwiezdne Wojny, świadczy tylko o tym, że większość mainstreamu się fantastyką stara nie zajmować.

A jest to olbrzymi błąd! Nie wspominając nawet o tym, jak dobrze zaopatrzone fantastyczne półki, mogą przyciągnąć młodzież i dorosłych. Tak, tak. Bardzo wielu dorosłych fantastykę czyta! Nie można zapominać o bezdyskusyjnej wartości, jaką przedstawia fantastyczna proza. Czy będzie to wolne i filozoficzne fantasy w wykonaniu Ursuli Le Guin, czy twarde science fiction Dukaja, które próbuje odkryć granice człowieczeństwa w społeczeństwie przyszłości. Fantastyka obfituje w teksty, które swoją jakością językową, jak i sensami naddanymi potrafią zdeklasować niejedną „zasłużoną”: książkę głównego nurtu. To nie tylko historie o rycerzach i smokach, czy międzyplanetarnych bitwach na lasery.

Jaki był cel szkolenia?

Wskazywanie dobrej i wartościowej fantastyki, to nie jedyny cel szkolenia pt. „Science fiction i fantasy w bibliotece”. Z uczestniczkami z Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku omówiliśmy również dość skomplikowaną strukturę tego olbrzymiego gatunku. Podaliśmy przykłady, jak dzięki fantastyce promować swoją bibliotekę i przyciągać w jej progi więcej osób. Też omówiliśmy, czym jest fandom i dlaczego warto mieć go po swojej stronie.

… I tak szczęście i pokój zawitały do królestwa Lęborka, wszyscy byli zachwyceni nowymi fantastycznymi zbiorami, a Bibliotekarze i Bibliotekarki już nigdy nie miały problemów z przyciągnięciem nowych osób. Czy fantastyczne szkolenie pojawi się jeszcze gdzie indziej? Mam nadzieję… ale to już jest historia na zupełnie inną opowieść.

Zobacz także