Home news Biblioterapia i bajkoterapia… STACJONARNIE!

Biblioterapia i bajkoterapia… STACJONARNIE!

Wszyscy długo czekaliśmy na moment, w którym znów będzie można odwiedzać bibliotekarzy stacjonarnie w ich świątyniach i… wreszcie nadszedł! 17 maja miałam przyjemność odwiedzić pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim. Cel wizyty – szkolenie z biblioterapii i bajkoterapii. 

Biblioterapia w teorii…

Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta. – te słowa Henryka Sienkiewicza doskonale oddają znaczenie książki w życiu człowieka. Niezależnie od powodów, dla których po nią sięgamy i rezultatów, które dzięki lekturze możemy osiągnąć jedno jest pewne – książka może być lekarstwem. Czytanie zachęca nas do refleksji, do poszukiwania rozwiązań problemów, z którymi się mierzymy. Rozwija również inteligencję emocjonalną, stymuluje rozwój i jednocześnie uspokaja i daje chęci do działania. A to tylko kilka z zalet płynących z lektury!

W pierwszej części szkolenia omówiliśmy najważniejsze teoretyczne aspekty biblioterapii – jej definicję, rodzaje i znaczenie. Wspólnie zastanawialiśmy się, do kogo można kierować zajęcia biblioterapeutyczne. Omówiliśmy także poszczególne etapy ich przygotowania i przeprowadzenia oraz szukaliśmy różnic pomiędzy uczuciami a emocjami oraz strachem i lękiem.

…i w praktyce

I choć kilku zagadnień teoretycznych nie sposób było pominąć, nasza uwaga skupiała się głównie wokół działań praktycznych. Uczestnicy szkolenia mieli okazję wziąć udział w działaniu biblioterapeutycznym, dzięki któremu z innej perspektywy mogli spojrzeć na swoje cechy osobowości. Metaforyczna podróż balonem, którą odbyliśmy dzięki fragmentowi książki B. Uusmy “Ekspedycja” pokazała, że to, co uważamy za nasze wady zawsze można spróbować przekuć w dobrą monetę. 

Natomiast wspólna lektura “Piratów z naszej ulicy” w pełnej krasie przedstawiła moc drzemiącą w opowieściach dla najmłodszych czytelników. Z pozoru błaha opowieść o pirackiej rodzinie ni stąd, ni zowąd pojawiającej się w małym, sennym miasteczku była przyczynkiem do rozmowy o poczuciu inności, wyobcowania i wpływie krzywdzących stereotypów na jednostkę. Nie obyło się również bez wykorzystania dodatkowych form pracy z tekstem. Tym razem wykonaliśmy rysunki piratów, stworzone na kanwie obrysów własnych dłoni. Uczestnicy szkolenia wykazali się dużą kreatywnością i twórczym podejściem do tematu, pokazując, że dla bibliotekarzy niemożliwe nie istnieje.

Zaprawieni w szkoleniowych bojach drawscy bibliotekarze dzielnie znieśli trudy krótkiego, acz intensywnego spotkania z tematem biblioterapii i bajkoterapii. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć im powodzenia w wykorzystaniu zdobytej wiedzy w praktyce.

Możesz szkolić się STACJONARNIE!

Chcesz zorganizować szkolenie „Edukacja ekologiczna w bibliotece ” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także