Home news Tydzień szwedzki na Festiwalu Literatury Skandynawskiej

Tydzień szwedzki na Festiwalu Literatury Skandynawskiej

Przed nami ostatni tydzień Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Byliśmy w Islandii, Norwegii, Danii i Finlandii. Teraz czas na Szwecję, która słynie ze wspaniałej literatury dziecięcej i nie tylko, o czym przekonamy się już we wtorek 30.06 i środę 1.07.

Szkolenie z literatury szwedzkiej

Szkolenie jak zawsze będzie podzielone na dwie części. Pierwszego dnia dowiemy się więcej o szwedzkiej historii, kulturze, zwyczajach i podejściu do życia. O tym wszystkim opowie tłumaczka Marta Dybula. Następnego dnia przedstawi najważniejsze pozycje literatury szwedzkiej, które są (lub dopiero będą wkrótce) dostępne w polskim tłumaczeniu.
Link do szkolenia 30.06 (wtorek) godz. 10:00: https://livewebinar.com/803-520-952.
Link do szkolenia 1.07 (środa) godz. 10:00: https://livewebinar.com/577-834-163.
Linki będą aktywne na 5 minut przed rozpoczęciem każdego ze szkoleń.

Marta Dybula

Marta DybulaSkandynawistka, filolożka szwedzka, nauczycielka języka szwedzkiego, tłumaczka. Absolwentka uniwersytetów Jagiellońskiego i Sztokholmskiego oraz literackich warsztatów tłumaczeniowych na Uniwersytecie Södertörn w Sztokholmie. W latach 2014-2018 pracowała jako ekspert ds. PR w Instytucie Polskim w Sztokholmie; zorganizowała wiele wydarzeń kulturalnych.

Uczyła szwedzkiego w Sztokholmie i w Polsce, m.in. na Uniwersytecie Śląskim.

Dalej angażuje się w różne projekty kulturalne i sporo czyta, a informacje o ciekawych tytułach szwedzkich publikuje na @marti.reads na Instagramie.

Inne wydarzenia

W ramach tygodnia szwedzkiego zaprezentujemy na stronie Na Północ. Literatura Skandynawska i stronie wydarzenia na Facebooku fragmenty audiobooka „Kallokaina” autorstwa Karin Boye (czyta Grzegorz Kwiecień, audioteka.pl).
„Kallokaina” to  dystopijna historia o militarnej dyktaturze, w której życie obywateli regulują państwowe przepisy. Chemik Leo Kall stara się zdobyć sławę i przychylność władz, przedstawiając im swój najnowszy wynalazek – serum zmuszające przesłuchiwanego do wyznania wszystkich swoich sekretów.

Skandynawska Literatura dla dzieci

W czwartek, 2.07 o godz. 10:00 rozpocznie się panel prezentacji o literaturze skandynawskiej dla dzieci, oczywiście z przewagą literatury szwedzkiej, której tłumaczy się najwięcej.
Swoje prezentacje przedstawią:

  • Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury
  • Katarzyna Skalska z Wydawnictwa Zakamarki
  • Anna Czernow z Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych
  • Bożena Kojro z wydawnictwa Kojro

Link do spotkań: https://livewebinar.com/101-382-226.

Zakończenie festiwalu

Na zakończenie festiwalu szykujemy spotkanie-niespodziankę. Szczegóły już wkrótce!

Konkurs

WikingDla kreatywnych osób jest szansa na uzyskanie kompletu książek z Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego! Wystarczy wymyślić imię dla Wikinga – „maskotki” festiwalu i projektu Na Północ.
Na stronie https://literaturaskandynawska.pl/aktualnosci/konkurs-wymysl-imie-dla-naszego-wikinga znajduje się jego charakterystyka i wszystkie zasady konkursu.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w ostatnich wydarzeniach festiwalu!

Zobacz także