Home szkoleniadla czytelników Wejść w głąb historii. Warsztaty książki tunelowej w MBP w Helu

Wejść w głąb historii. Warsztaty książki tunelowej w MBP w Helu

Żyjemy w czasach, w których coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że książka nie ogranicza się do czarnych liter nadrukowanych na białym papierze. Książek możemy nie tylko słuchać, czytać bez pośrednictwa papieru, czy dotykać jak w przypadku książeczek sensorycznych. Książki nie muszą być też wcale płaskie, dwuwymiarowe. Wiele osób miało okazję poznać fascynujący świat wydawnictw pop-up, ale równie ciekawym doświadczeniem jest też trójwymiarowa książka tunelowa, która pozwala, całkiem dosłownie, wejść w głąb historii

Integracja poprzez czytanie

Początek roku szkolnego to moment, w którym uczniowie spotykają się po wakacjach. Czasem w tym samym składzie co w czerwcu, czasem ktoś znika lub dochodzi nowa osoba. Jest to dobry moment na ponowną integrację małej społeczności uczniowskiej znanej jako klasa. Warto poświęcić chwilę przed realizacją programu szkolnego na zapoznanie dzieci z wartościami, które są kluczowe dla integracji grupy, czyli tolerancja i akceptacja. Świetnie ilustruje je dobrze znana dzieciom baśń Hansa Christiana Andersena, „Brzydkie kaczątko”. 

Dlatego też na samym początku września, w słoneczne, piątkowe przedpołudnie dzieci z klas IIIa i IIIb z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Obrońców Helu wybrały się do Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu i wzięły udział w zajęciach z samodzielnego tworzenia książki tunelowej na podstawie fabuły „Brzydkiego kaczątka”. 

Najpierw czytamy, później tworzymy

Warsztaty zaczęliśmy od analizy przebiegu wydarzeń w baśni. Z tej rozmowy wynikło jasno, że to, czego brakowało bohaterom to empatia, tolerancja, co przełożyło się na niezdolność do akceptacji. Jednocześnie ta rozmowa pozwoliła nam w pamięci odświeżyć sobie w pamięci główne postacie, przebieg wydarzeń i poszczególne sceny w fabule. A z nich wybrać takie, które użyjemy, tworząc sceny w naszej książce tunelowej. 

Helscy uczniowie z zapałem tworzyli kolejne przesuwane kadry w swoich książkach. Świetnie sprawdziły się tutaj przygotowane materiały plastyczne, kolorowe kartki i jaskrawo ufarbowane piórka. Dzieci były bardzo zaangażowane w proces twórczy, a wystawę ich prac można podziwiać w Bibliotece w Helu

Chcesz zorganizować warsztaty książki tunelowej w swojej bibliotece? Interesują Cię inne warsztaty dla dzieci i młodzieży?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także