Czy szczecińska biblioteka jest dla hipsterów?
Zanim uda nam się odpowiedzieć na to pytanie, warto się zastanowić: co sprawia, że Szczecin może być dla nich atrakcyjny? To ponad 400-tysięczne miasto jest kulturowym i edukacyjnym centrum województwa zachodniopomorskiego.
To tutaj dzieją się największe wydarzenia muzyczne, zapadają najważniejsze decyzje dla regionu i tutaj wszystko rozwija się najszybciej. Do Szczecina ciągną też ludzie z mniejszych miast z okolicznych województw.
Jakich hipsterów, to nie jest przeszła moda?
Moda na “hipsterstwo” może i faktycznie przeszła. Pozostała jednak mentalność, która stanowiła podstawę, sam początek tej quasi-subkultury. Hipsterzy stanowią dzisiaj istotny filar wielu miejskich mikrospołeczności i zasilają szeregi aktywistów. Mam nadzieję, że zastąpią starych urbanistów, którzy wielbią beton, a za najważniejsze osoby w mieście uznają deweloperów.
W miarę swoich możliwości starają się też dbać o planetę i środowisko. To esteci. Przywiązują wagę do ubioru nawet kiedy wyglądają, jakby ubierali się z zamkniętymi oczami. Warto mieć świadomość, że często posługują się innymi standardami estetycznymi. Dwie różne skarpetki i sweter z szafy babci to nie wyraz ignorancji i niewiedzy. Chyba że świadomej ignorancji.
Grupa, która przyjdzie do biblioteki nie ironicznie
Uczestnicząc w szkoleniu, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie przede wszystkim skonfrontowali się ze swoim wyobrażeniem o tym, kim są hipsterzy. Przeprowadzona przed szkoleniem ankieta pokazała, że samo pojęcia hipstera jest znane. Natomiast w jego rozumieniu mocno zakorzeniony jest obraz z internetowych memów.
Wspólnie przeanalizowaliśmy historię zjawiska, bazując na krzywej życia trendów oraz odnosząc ją do grupy, która realnie jest zainteresowana książkami. Nie obyło się również bez analizy zasobów książkowych bibliotek, przez pryzmat oczekiwań współczesnych hipsterów.
Bazując na wiedzy i doświadczeniu związanych z social mediami oraz komunikacją zastanowiliśmy się nad tym jak oraz gdzie mówić hipsterom, dlaczego szczecińskie biblioteki mogą być dla nich miejscem tak samo atrakcyjnym jak ulubiona kawiarnia czy offowy klub. Oczywiście szkolenie pokazało też gdzie szukać nowych czytelników, oraz że jest ich całe mnóstwo. A grupa skupiona pod jednym określeniem jest bardzo zróżnicowana.
Oferta dla hipsterów
Otaczający świat, miasto, lokalne społeczności – to tematy, które najbardziej interesują współczesnych hipsterów. Stanowią dla nich wyzwanie, temat do zgłębiania oraz pole do ich prospołecznej działalności. Zastanawiając się nad rolą miasta w życiu człowieka, tym jak powinno funkcjonować na każdej płaszczyźnie (transport, przestrzenie wspólne, architektura, relacje międzyludzkie), a jednocześnie będąc głodni wiedzy, hipsterzy powinni znaleźć swoje miejsce w wielu bibliotekach.
Biblioteka jest dla hipsterów. Pomijając tak prosty aspekt jak kwestie ekonomiczne, dobrą dostępność wielu tytułów to działalność bibliotek jest atrakcyjna dla hipsterów ze względu na fakt, że książki w bibliotece to zasób wspólny, którym ludzie się dzielą. Biblioteka to dobre miejsce do wymiany i konfrontacji poglądów. To również ekologiczne rozwiązanie, lepiej jest, żeby sto osób skorzystało z jednej książki o tym samym tytule, niż stu książek o tym samym tytule. To również ekonomia i ekologia przestrzeni. To oraz odpowiednio ułożona oferta czytelnicza sprawiają, że hipsterzy to duża potencjalna grupa nowych czytelników. Trzeba tylko wiedzieć, jak i czym do nich dotrzeć.
Co powinno się znaleźć w ofercie dla hipsterów?
- jest kilka wydawnictw, których oferta wydaje się być skrojona dla omawianej na szkoleniu grupy;
- komunikacja do hipsterów musi być autentyczna i estetyczna;
- istotą oferty jest jej “świeżość”, większość interesujących naszych potencjalnych zainteresowanych to wydania z ostatnich pięciu, maksymalnie dziesięciu lat;
- książki popularnonaukowe, reportaże, a nawet zapomniane czasem albumy mogą stanowić trzon zasobów wypożyczanych przez hipsterów;
- skupiając się na nich, można ożywić bibliotekę i stworzyć z niej przestrzeń wspólną, przestrzeń wymiany myśli i poglądów;
- spotkania z autorami, artystami i działaczami przyciągają wielu zaangażowanych ludzi
Kluczem do dotarcia do hipsterów jest estetyka komunikacji i zrozumienie demograficzne grupy. Gdzie się uczą, gdzie bywają, na co zwracają uwagę. Nie mniej ważne jest to, dlaczego tak istotnym jest zwracanie uwagi na plakaty, szczególnie ich umiejscowienie. Wielu z nich będzie również próbowało dotrzeć do interesujących ich książek poprzez social media i ogólnie internet. Dlatego warto wiedzieć jak prowadzić fanpage swojej biblioteki i co można zrobić, żeby był bardziej atrakcyjny i angażujący. Pamiętajmy, że biblioteka jest dla hipsterów.