Home news Nowe technologie w animacji czytelnictwa

Nowe technologie w animacji czytelnictwa

Bibliotekarki i bibliotekarze z regionu w Ostrowi Mazowieckiej spotkali się na warsztacie zatytułowanym Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja. Praktyczny przegląd trendów i budowanie innowacyjnej oferty biblioteki/mediateki. Tematyka jak najbardziej na czasie, a narzędzi, z których można korzystać w sposób darmowy i bezpłatny, pojawia się coraz więcej.

Nowe technologie w animacji czytelnictwa za darmo

Jako prowadzący uznałem, że właśnie na aspekcie dostępności za darmo będzie zogniskowane szkolenie. Oferta biblioteki w XXI wieku powinna się przedstawiać różnorodnie. Powinna być dostosowana dla różnych grup odbiorców. Dlatego też wraz z uczestnikami szkolenia odbyliśmy podróż poprzez aplikacje związane z tworzeniem różnego rodzaju treści graficznych. Plakaty, ulotki, infografiki, zaproszenia, dyplomy i grafiki na media społecznościowe typu Facebook, Instagram lub Twitter. Ćwiczyliśmy również obróbkę dźwięku, a także przeglądaliśmy platformy służące do tworzenia materiałów audiowizualnych, jak na przykład krótkie filmiki reklamowe, zapowiedzi, relacje z wydarzeń, video do serwisów społecznościowych.

Możliwości promocji oferty bibliotek często przerastają też możliwości poznawcze jednego bibliotekarza czy też bibliotekarki. Dlatego rozmawialiśmy z uczestnikami o tym, że warto współpracować, dzielić się wiedzą, umiejętnościami z kolegami i koleżankami, którzy mogą nam pomóc w codziennej pracy.

Jakie funkcje pełnią aplikacje w animacji czytelnictwa?

Aplikacje i platformy, które przedstawiłem, mogą pełnić bardzo różną rolę jeśli chodzi o animację czytelnictwa. Grafiki mogą służyć jako elementy przyciągające wzrok podczas tak zwanego scrollowania, czyli przeglądania tablicy na Facebooku. Ciekawe infografiki związane z biblioteką przyczynią się do wzrostu zainteresowania jej ofertą. Rozmawialiśmy też o odpowiednim reagowaniu na bieżące wydarzenia na serwisach społecznościowych i tworzeniu treści angażujących czytelników. Ze swojego doświadczenia wiem, że odpowiednia i szybka reakcja na konkretne wydarzenie owocuje znaczącym wzrostem reakcji czytelników. Zwłaszcza jeśli jest z humorem i dowcipem.

Poruszyliśmy też tematykę memów bibliotecznych, które w większości tworzą nie bibliotekarki i bibliotekarzy, lecz użytkownicy portali społecznościowych. Tworzą je na podstawie ich doświadczeń w zetknięciu z biblioteką. Memy można wykorzystać w bardzo różnorodny sposób. Są również świetnym nośnikiem informacji, ciekawostek, które potencjalni czytelnicy z łatwością przyswoją, gdyż forma memu jest rozpoznawalna na całym świecie.

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej przebiegało w twórczej, kreatywnej atmosferze i odniosłem wrażenie, że uczestnicy wyszli ze szkolenia zadowoleni.

Uczestnicy szkolenia Nowe technologie w animacji czytelnictwaPrezentacja Nowe technologie w animacji czytelnictwaWarsztaty Nowe technologie w animacji czytelnictwaMiejsce szkolenia Nowe technologie w animacji czytelnictwa

Zobacz także