Home szkoleniamłodzież Popkulturowy szał nawiązań, czyli jak pokazać młodzieży, że czytanie jest cool

Popkulturowy szał nawiązań, czyli jak pokazać młodzieży, że czytanie jest cool

Młodzież to w bibliotekach publicznych najrzadziej widywana grupa społeczna i dlatego właśnie jej widok jest tak pożądany przez bibliotekarzy i bibliotekarki. W trakcie szkolenia „Popkulturowy szał nawiązań” w Bibliotece Publicznej w Gminie Czerwonak wspólnie z pracownikami Biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury Sokół i Fundacji Nasze Podwórko zastanawialiśmy się nad tym, jaka oferta może przyciągnąć nastolatki do instytucji kultury takiej, jak biblioteka.

Sposób na nastolatka

Biblioteka w gminie Czerwonak może się poszczycić Letnią Czytelnią. Ośrodek Sokół prowadził cieszące się niesłabnącą popularnością zajęcia z rękodzieła, które powinny trafić w gusta młodych ludzi. A dodatkowo Fundacja Nasze Podwórko odnosiła sukcesy ze swoimi warsztatami z produkcji papieru. Ściśle wiążą się z lokalnymi tradycjami papierniczymi w regionie. Możliwości do zainicjowania wspólnych działań, które mogłyby spotkać się z dobrym przyjęciem wśród nastolatków, rysowały się więc duże. Po ożywionej debacie, w której nie brakowało memów, skeczy z youtuba, słowiańskich demonów i odniesień do gier video, uczestnicy szkolenia zauważyli szanse w angażowaniu młodych ludzi w działania filmowe na rzecz urzędu gminy.

Savoir vivre biblioteki dla młodzieży

Jedna z pracowniczek biblioteki zgłosiła przy okazji problem braku kultury wśród młodzieży. Kiedy już młodzi ludzie pojawiają się w bibliotece, to zachowują się zbyt głośno, śmiecą i nie szanują potrzeb innych. Jako osoba prowadząca szkolenie zaproponowałam wówczas, żeby zorganizować dla miejscowej młodzież zajęcia z savoir vivre’u. Jeśli potraktowalibyśmy to jako zadanie, pewnego rodzaju grę, to nastolatki mogłyby chcieć w tym uczestniczyć. Sztuczność wielopiętrowych form grzecznościowych i sztywność zasad współżycia, które obowiązywały sto i więcej lat temu, mogłaby sprawić, że dużo łatwiej byłoby potem wprowadzić „zwykłe” normy kultury osobistej, które nie wydawałyby się już takie sztuczne i obciążające w porównaniu z tymi sprzed stu lat.

Bridgertonowie w bibliotece

Dodatkowo można by to jeszcze wzmocnić kilkoma rekwizytami z epoki – typu wachlarz, kapelusz, a może  pokusić się o cały strój. A może nawet o historyczny piknik w rodzaju tych, które promowały premierę nowego sezonu serialu „Bridgertonowie”? Ten pomysł doprowadził do propozycji ze strony ośrodka kultury, żeby faktycznie zrealizować coś takiego wspólnie w ramach działań promujących dziedzictwo gminy dotyczące rodziny von Treskow. Padła też propozycja, żeby zajęcia z podstaw savoir vivre’u zaproponować również seniorom.

Ferment kreatywny trwał aż do ostatnich minut spotkania i przeniósł się nawet na temat tegorocznego narodowego czytania. Rozstaliśmy się wzbogaceni o świeżą perspektywę i nowe rozwiązania. 

Szukasz gotowych sposobów na to, jak przyciągnąć młodzież do biblioteki? Mamy coś dla Ciebie!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także