W ramach projektu „Na Północ. Literatura Skandynawska” rozpoczynamy czwarty tydzień – fiński – Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Szkolenia dla bibliotekarzy i kadr kultury z literatury fińskiej poprowadzi Sebastian Musielak – tłumacz i pasjonata fińskiej kultury i stylu życia, czyli sisu.
Tydzień fiński – wydarzenia
- szkolenia z literatury fińskiej
23.06 (wtorek) godz. 10:00
link dostępu: https://livewebinar.com/904-174-162
24.06 (środa) godz. 10:00
link dostępu: https://livewebinar.com/490-416-492Uwaga: linki staną się aktywne na 5 minut przed rozpoczęciem szkoleń. - prezentacja fragmentu audiobooka „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” (Aleksandra Michta-Juntunen)
- spotkanie online z tłumaczką i bibliotekarką Iwoną Kiuru (z oprowadzaniem po bibliotece w Helsinkach!)
26.06 (piątek) godz. 11:30
link dostępu: https://livewebinar.com/519-312-051 - wyzwanie czytelnicze „Tego lata przeczytam fińską książkę”
- konkursy z książkami do wygrania
Na stronie Na północ. Literatura Skandynawska na bieżąco będą pojawiać się wszystkie informacje, materiały i relacje z wydarzeń.
Sebastian Musielak
Sebastian Musielak tłumaczyć zaczął jeszcze na studiach – jego pierwszy przekład (z języka angielskiego) ukazał się w 1996 roku, a pierwszy z fińskiego – w 2004. Ma na swoim koncie około 80 książek, z czego około 30 z języka fińskiego. Współpracował i nadal współpracuje z najważniejszymi polskimi wydawcami. W 2015 roku założył Oficynę Wolny Tor, która wydawała e-booki z nowszą klasyką fińską. Zajmuje się również szkoleniem początkujących tłumaczy w Polsce i w Finlandii.
W 2008 roku został laureatem nagrody czasopisma „Literatura na Świecie” w kategorii „Nowy głos” za przekład powieści fińskiego pisarza Daniela Katza Kobieta pułkownika (Czarne 2007). w 2017 roku Ministerstwo Kultury Finlandii przyznało mu doroczną nagrodę państwową dla tłumacza literatury fińskiej na język obcy.
Informacje o innych naszych projektach można znaleźć tutaj: https://goodbooks.pl/projekty/.
Jeżeli interesują Cię szkolenia dla bibliotekarzy z literatury skandynawskiej, lub z innych tematów – napisz do nas na szkolenia@goodbooks.pl.