Czy dzieci lubią folklor? Oczywiście, że tak! Polska kultura ludowa jest kolorowa i dość błyszcząca, doskonale więc przyciąga wzrok młodych ludzi. Miałam okazję przekonać się o tym w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie spotkałam się z grupką pierwszoklasistów, by rozmawiać o folklorze.
Jeden kraj, różne kultury
Nasze spotkanie zaczęliśmy od rozmowy o regionach. Czyli o tym, że choć w Polsce mieszkają głównie Polacy, to jednak różnią się między sobą. Czasem mogą nawet mówić trochę innym językiem! Ale to właśnie w różnorodności tkwi piękno. Tę różnorodność najlepiej widać w strojach ludowych: każdy region charakteryzuje się innymi barwami tkanin, innymi wzorami haftu, ale wszystkie są tak samo piękne! Po omówieniu strojów dzieci zajęły się kolorowankami – ich wersje strojów były równie kolorowe, co oryginały!
Kultura ludowa, czyli…
Kultura ludowa to jednak nie tylko przepiękne stroje: to także rękodzieło. W czasie warsztatów w Piotrkowie Trybunalskim dzieci nauczyły się podstaw tkania na bardku, poznając tym sposobem metodę wytwarzania przepięknych, tkanych pasów. Okazało się, że proste robótki ręczne utrafiły idealnie w gusta uczestników. Dzieci tłumnie stłoczyły się przy stanowisku z bardkiem i wymogły na mnie obietnicę, że na koniec zajęć jeszcze do niego wrócimy. Kawałek krajki wykonanej przez uczestników warsztatów trafił później do księgi pamiątkowej piotrkowskiej biblioteki.
i jeszcze muzyka!
Najwięcej radości sprawiło mi jednak obserwowanie, jak wspaniale na najmłodszych zadziałała muzyka ludowa: nikt nie usiedział na miejscu. Już przy pierwszych taktach dzieci zerwały się ze swoich krzeseł i popędziły tańczyć w rytm mazurków i oberków. To dobry znak. Dzięki ich zachwytowi folklor nie umrze!
Zdjęcia pochodzą ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim.