Nauka, kultura, bezpieczeństwo i odkrywanie różnorodności świata – to cztery obszary, których dotyczy zupełnie nowy program dotacyjny „Kto ty jesteś? – Polak mały” od Ministerstwa Edukacji. Jeśli masz pomysł na kreatywne i innowacyjne działania dla dzieci w wieku przedszkolnym – aplikuj! Wybierz jeden obszar, który chcesz eksplorować, wymyśl program zajęć i zrealizuj je – bez wkładu własnego.
Dla kogo jest program „Kto ty jesteś? – Polak mały”
Program „Kto ty jesteś? – Polak mały” jest skierowany do organizacji pozarządowych, instytutów badawczych, instytucji kultury oraz podmiotów prowadzących statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania, będących podmiotami prowadzącymi działalność w sferze pożytku publicznego (organizacje kościelne lub koła sportowe) . Jednak prawdziwymi beneficjentami programu mają być przedszkolaki. Czyli dzieci uczęszczające do publicznych lub niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego.
Tematyka i działania
Pozyskane środki można przeznaczyć na organizację warsztatów, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek. Ale tematyka zajęć musi być dostosowana do jednego z czterech obszarów tematycznych, tzw. modułów.
Moduł 1: „Odkrywcy świata” – projekty w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych, wykorzystujące interaktywne i innowacyjne pomoce dydaktyczne. Celem jest rozbudzenie kreatywności i chęci odkrywania świata wśród młodych uczestników. Działania możliwe do zrealizowania: zajęcia, warsztaty, eksperymenty, tworzenie materiałów o charakterze edukacyjnym, organizowanie wizyt i spotkań edukacyjnych (np. z osobami wykonującymi różne zawody).
Moduł 2: „Kultura dla przedszkola” – projekty nawiązujące do lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ich celem jest rozbudzenie zdolności twórczych i ekspresji u dzieci. Mogą to być zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne. Dodatkowo mogą być realizowane we współpracy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi. W tym muzeami, galeriami sztuki, teatrami, operami, filharmoniami, centrami nauki, skansenami lub innymi.
Moduł 3: „Bezpieczne przedszkolaki” – projekty, które przybliżają zasady bezpieczeństwa i pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, w przedszkolu, na placu zabaw, w domu lub w najbliższym otoczeniu. Sugerowane działania to: konkursy, wystawy, prezentacje lub tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych.
Moduł 4: „Świat w przedszkolu” – projekty dotyczące różnych krajów, kultur i zwyczajów, różnorodności świata i ludzi oraz praw człowieka, a także Unii Europejskiej i jej wartości. Ich celem powinno być promowanie idei globalnego współdziałania, zrozumienia, tolerancji i włączenia społecznego . Do wyżej wymienionych zadań dodano tutaj również możliwość realizacji imprez rekreacyjno-sportowych oraz pikników.
Działania powinny być realizowane w przedziale czasowym od dnia 20 września 2024 r., do dnia 31 grudnia 2024 r.
Pomysły do programu „Kto ty jesteś? – Polak mały”
„A co to jest?”- moduł: Odkrywcy świata
- A co to pływa w naszej wodzie? Wodne stwory
- A co to lata nad moja głową? Latające zwierzaki
- A co to kryje się pod moimi nogami? Ukryte dinozaury
Cykl warsztatów „A co to jest?” dla przedszkoli oparty o wielozmysłowe poznawanie niezwykłej lokalnej przyrody poprzez doświadczenia, naturalne okazy, modele, naturalne figurki, preparaty mikroskopowe oraz zabawy pozwalające wczuć się w różne organizmy i wytworzyć więź z przyrodą. Każdy warsztat posiada część plastyczną, która pozwala w adekwatny do wieku sposób utrwalić zdobytą wiedzę.
„Kultura ludowa i przyroda” – moduł: Kultura dla przedszkola
- Zwierzęta domowe w kulturze ludowej: koniki, pająki, jajka kurek i gęsi – ozdabianie jaj / ozdabianie koników na biegunach
- Kwiaty i rośliny – ozdabianie choinki i tworzenie regionalnych wzorów kwiatowych
- Bajki ludowe – teatrzyk połączony z zajęciami plastycznymi na bazie baśni ludowych
Kultura ludowa zawsze czerpała inspirację z natury, z jej tajemniczych form i zachwycających, czasem groźnych zjawisk. Nasz cykl interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych łączy naukę z naturą, pomagając uczestnikom zrozumieć, jak te dwie sfery się przenikają. W trakcie warsztatów młodzi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w różnych projektach artystycznych, czerpiąc pomysły z lokalnych tradycji i kultur. To świetna okazja, żeby rozbudzić swoją wrażliwość na otaczający nas świat i wzbogacić swoją wiedzę o fascynujących powiązaniach między kulturą a przyrodą.
„Śląskie legendy sensorycznie” – moduł: Kultura dla przedszkola
- Warsztaty niebieskie o zakochanym Viadrusie
- Warsztaty czerwone o Smoku Strachocie
- Warsztaty zielone o kwiecie paproci
Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci z dolnośląskimi legendami, będącymi częścią lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez włączenie elementów plastycznych i sensorycznych, rozwijających kreatywność, wyobraźnię, ekspresję dzieci oraz poczucie sprawczości i wiarę we własne możliwości.
Warunki udziału w programie
Wysokość dofinansowania pojedynczego projektu wynosi od 20 000 do 500 000 zł.
Każda organizacja może złożyć tylko jeden wniosek, który obejmuje wyłącznie jeden projekt w ramach jednego modułu tematycznego.
Wniosek należy złożyć do dnia 17 lipca 2024 r.
Pełny regulamin programu znajdziesz TUTAJ.