Home dotacje „Kto ty jesteś? – Polak mały” – program dotacyjny od Ministerstwa Edukacji

„Kto ty jesteś? – Polak mały” – program dotacyjny od Ministerstwa Edukacji

Nauka, kultura, bezpieczeństwo i odkrywanie różnorodności świata – to cztery obszary, których dotyczy zupełnie nowy program dotacyjny „Kto ty jesteś? – Polak mały” od Ministerstwa Edukacji. Jeśli masz pomysł na kreatywne i innowacyjne działania dla dzieci w wieku przedszkolnym – aplikuj! Wybierz jeden obszar, który chcesz eksplorować, wymyśl program zajęć i zrealizuj je – bez wkładu własnego.

Dla kogo jest program „Kto ty jesteś? – Polak mały”

Program „Kto ty jesteś? – Polak mały” jest skierowany do organizacji pozarządowych, instytutów badawczych, instytucji kultury oraz podmiotów prowadzących statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania, będących podmiotami prowadzącymi działalność w sferze pożytku publicznego (organizacje kościelne lub koła sportowe) . Jednak prawdziwymi beneficjentami programu mają być przedszkolaki. Czyli dzieci uczęszczające do publicznych lub niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego.

Tematyka i działania

Pozyskane środki można przeznaczyć na organizację warsztatów, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek. Ale tematyka zajęć musi być dostosowana do jednego z czterech obszarów tematycznych, tzw. modułów.

Moduł 1: „Odkrywcy świata” – projekty w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych, wykorzystujące interaktywne i innowacyjne pomoce dydaktyczne. Celem jest rozbudzenie kreatywności i chęci odkrywania świata wśród młodych uczestników. Działania możliwe do zrealizowania: zajęcia, warsztaty, eksperymenty, tworzenie materiałów o charakterze edukacyjnym, organizowanie wizyt i spotkań edukacyjnych (np. z osobami wykonującymi różne zawody).

Moduł 2: „Kultura dla przedszkola” – projekty nawiązujące do lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ich celem jest rozbudzenie zdolności twórczych i ekspresji u dzieci. Mogą to być zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne. Dodatkowo mogą być realizowane we współpracy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi. W tym muzeami, galeriami sztuki, teatrami, operami, filharmoniami, centrami nauki, skansenami lub innymi.

Moduł 3: „Bezpieczne przedszkolaki” – projekty, które przybliżają zasady bezpieczeństwa i pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, w przedszkolu, na placu zabaw, w domu lub w najbliższym otoczeniu. Sugerowane działania to: konkursy, wystawy, prezentacje lub tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych.

Moduł 4: „Świat w przedszkolu” – projekty dotyczące różnych krajów, kultur i zwyczajów, różnorodności świata i ludzi oraz praw człowieka, a także Unii Europejskiej i jej wartości. Ich celem powinno być promowanie idei globalnego współdziałania, zrozumienia, tolerancji i włączenia społecznego . Do wyżej wymienionych zadań dodano tutaj również możliwość realizacji imprez rekreacyjno-sportowych oraz pikników.

Działania powinny być realizowane w przedziale czasowym od dnia 20 września 2024 r., do dnia 31 grudnia 2024 r.

Pomysły do programu „Kto ty jesteś? – Polak mały”

„A co to jest?”- moduł: Odkrywcy świata

 • A co to pływa w naszej wodzie? Wodne stwory
 • A co to lata nad moja głową? Latające zwierzaki
 • A co to kryje się pod moimi nogami? Ukryte dinozaury

Cykl warsztatów „A co to jest?” dla przedszkoli oparty o wielozmysłowe poznawanie niezwykłej lokalnej przyrody poprzez doświadczenia, naturalne okazy, modele, naturalne figurki, preparaty mikroskopowe oraz zabawy pozwalające wczuć się w różne organizmy i wytworzyć więź z przyrodą. Każdy warsztat posiada część plastyczną, która pozwala w adekwatny do wieku sposób utrwalić zdobytą wiedzę.

„Kultura ludowa i przyroda” – moduł: Kultura dla przedszkola

 • Zwierzęta domowe w kulturze ludowej: koniki, pająki, jajka kurek i gęsi – ozdabianie jaj / ozdabianie koników na biegunach
 • Kwiaty i rośliny – ozdabianie choinki i tworzenie regionalnych wzorów kwiatowych
 • Bajki ludowe – teatrzyk połączony z zajęciami plastycznymi na bazie baśni ludowych

Kultura ludowa zawsze czerpała inspirację z natury, z jej tajemniczych form i zachwycających, czasem groźnych zjawisk. Nasz cykl interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych łączy naukę z naturą, pomagając uczestnikom zrozumieć, jak te dwie sfery się przenikają. W trakcie warsztatów młodzi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w różnych projektach artystycznych, czerpiąc pomysły z lokalnych tradycji i kultur. To świetna okazja, żeby rozbudzić swoją wrażliwość na otaczający nas świat i wzbogacić swoją wiedzę o fascynujących powiązaniach między kulturą a przyrodą.

„Śląskie legendy sensorycznie” – moduł: Kultura dla przedszkola

 • Warsztaty niebieskie o zakochanym Viadrusie
 • Warsztaty czerwone o Smoku Strachocie
 • Warsztaty zielone o kwiecie paproci

Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci z dolnośląskimi legendami, będącymi częścią lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez włączenie elementów plastycznych i sensorycznych, rozwijających kreatywność, wyobraźnię, ekspresję dzieci oraz poczucie sprawczości i wiarę we własne możliwości.

 

Warunki udziału w programie

Wysokość dofinansowania pojedynczego projektu wynosi od 20 000 do 500 000 zł.

Każda organizacja może złożyć tylko jeden wniosek, który obejmuje wyłącznie jeden projekt w ramach jednego modułu tematycznego.

Wniosek należy złożyć do dnia 17 lipca 2024 r.

Pełny regulamin programu znajdziesz TUTAJ.

Porozmawiaj z nami o działaniach, które chcesz zrealizować w ramach dotacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” w Twojej instytucji!

  Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

  Zobacz także