Biuro Programu Niepodległa ogłosiło nabór do kolejnej edycji programu „Niepodległa” 2023. W zeszłych latach wsparcie dotyczyło projektów związanych z celebrowaniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku zakres tematyczny realizowanych zadań jest znacznie szerzy: obejmuje okres od konfederacji barskiej (1768–1772) aż do obrad Okrągłego Stołu (1989). Co jeszcze się zmieniło? Sprawdźmy!
Cel programu Niepodległa 2023
Program dotacyjny „Niepodległa” 2023 wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, upamiętniające wydarzenia i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową.
Strona Biura „Niepodległa”
Kto może wziąć udział w programie?
Tak, jak w poprzednich latach, wnioskodawcami programu „Niepodległa” 2023 mogą być samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych programów dotacyjnych, tutaj również liczy się współpraca. Można więc uzyskać dodatkowe punkty za zaangażowanie partnerów: szkół, archiwów państwowych, NGO i innych instytucji kultury.
Co można zorganizować?
W ramach projektu można realizować różnorodne działania animacyjno-edukacyjne, takie jak np.:
- rekonstrukcje historyczne,
- wydarzenia (festiwale, koncerty, spektakle),
- wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych,
- przygotowanie mappingu lub muralu.
Jednak najlepszym pomysłem, za który również można uzyskać dodatkowe punkty, jest organizacja działań opartych na interakcji i współdziałaniu z odbiorcami! To m.in.:
- wykłady, konferencje, lekcje tematyczne,
- spacery tematyczne,
- spotkania,
- konkursy,
- warsztaty,
- gry terenowe.
Pozostałe informacje
- Biuro „Niepodległa” przewiduje dotacje w wysokości od 10 tys. zł do 100 tys. zł.
- Wkład własny powinien wynosić min. 15%.
- Cały budżet programu to 6 mln złotych.
- Wniosek należy złożyć do 24 lutego do 15:59 w systemie witkac.pl.