Narodowe Centrum Kultury rozpoczęło nabór do nowego programu dotacyjnego „Reymont. Interwencje”, tym razem poświęconego wybitnemu polskiemu pisarzowi – Władysławowi Reymontowi. W 2025 roku będziemy obchodzić stulecie śmieci pisarza, a w ostatnim czasie wyraźnie obserwujemy wzrost zainteresowania jego twórczością. Warto więc skorzystać z dodatkowych środków!
Warsztaty, widowiska i konferencje
Program Reymont. Interwencje ma popularyzować nie tylko twórczość Noblisty, ale także pewne postawy społeczne:
Celem programu jest wsparcie przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych, naukowych lub animacyjnych realizowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które przyczynią się do popularyzacji twórczości literackiej Władysława Reymonta. Program ma służyć promowaniu postaw wrażliwości społecznej i różnorodności.
Operator projektu przewiduje trzy rodzaje dofinansowywanych zadań. W regulaminie czytamy, że są to:
- organizacja wydarzenia/widowiska artystycznego, w tym: koncertu, spektaklu, wystawy, happeningu, któremu towarzyszyć może realizacja warsztatów i innych działań edukacyjno-animacyjnych;
- realizacja zadania edukacyjno-kulturalnego, obejmującego działania animacyjne włączające społeczność lokalną (np. warsztaty);
- realizacja zadania edukacyjnego lub naukowego (np. panel, konferencja, podcast).
Zadania można realizować od 1 stycznia 2025 roku, a zakończyć je należy przed 30 września. Najniższa kwota dofinansowania wynosi 10 tys. zł, a maksymalna – 75 tysięcy. Operator zakłada wkład własny na poziomie 20% wartości projektu.
Nobel, folklor i hit kinowy
Reymont przechodzi swój renesans. Z pewnością pomogła mu w tym filmowa adaptacja “Chłopów”, ale i bez niej coraz więcej osób sięgało po tę wspaniałą powieść. W dobie zainteresowania słowiańszczyzną i zwrotu ludowego “Chłopi” są doskonałym dokumentem obrazującym życie wsi: jej codzienność, ale i obrzędowość. Zawarte w “Chłopach” treści nie tracą też w żaden sposób na aktualności.
“Chłopi”, a dokładniej bohaterka powieści, Jagna, może stanowić punkt do wyjścia do działań emancypacyjnych, które wpiszą się idealnie w założenia programu: będą nie tylko popularyzować twórczość Reymonta, ale wspierać postawę wrażliwości i szacunku dla różnorodności. Ludowe techniki rękodzielnicze umożliwią budowanie kręgów kobiet i rozmowę o realiach przedstawionych w powieści Noblisty.
Bogactwo polskiego folkloru można w interesujący sposób przedstawić za pomocą terenowej gry mobilnej, tak jak zrobiliśmy to m.in. w Pucku, albo podczas gry na wielkim formacie. W Jaświłach na język gry przełożyliśmy historię wczesnośredniowiecznych Słowian, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprezentować w ten sposób obrzędowość roczną według Reymonta.
Nie tylko Chłopi
Oczywiście, twórczość Władysława Reymonta to nie tylko “Chłopi”, ale wiele innych inspirujących utworów. Terenowa gra mobilna może poprowadzić odbiorców przez łódzki szlaki z “Ziemi obiecanej”, a historia “Wampira” to nie tylko inspiracja do gry wielkoformatowej, ale i wielu różnych działań nawiązujących do klasyki polskiej grozy, wykorzystujących nowoczesne technologie, taki jak VR, AI czy podcasty.