Home dotacje Sportowo Kulturalnie Lokalnie – dotacja od Fundacji LOTTO

Sportowo Kulturalnie Lokalnie – dotacja od Fundacji LOTTO

„Sportowo Kulturalnie Lokalnie” to konkurs grantowy organizowany przez Fundację LOTTO. To szansa na uzyskanie nawet do 200 tys. zł na projekty dotyczące budowy lub remontu infrastruktury sportowej i/lub kulturalnej oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Warunkiem jest to, by te działania odpowiadały na kluczowe potrzeby zgłoszone przez mieszkańców i miały realny wpływ na dostęp do narzędzi wpływających na rozwój fizyczny i duchowy odbiorców.

Kto może składać wnioski?

W programie „Sportowo Kulturalnie Lokalnie” mogą wziąć udział:

 1. organizacje pozarządowe i inne organizacje działające w sferze pożytku publicznego, które w statucie mają wpisane zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej lub kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
 2. jednostki sektora finansów publicznych prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu lub kultury i dziedzictwa narodowego;

które są właścicielami bądź najemcami lub dzierżawcami obiektów infrastrukturalnych.

Dofinansowanie

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie od 50.000 zł do 200.000 zł.

Instytucje kultury mogą przeznaczyć pieniądze na działania, takie jak:

 1. budowa elementów infrastruktury sportowej lub kulturalnej (w dziedzinie kultury to np. amfiteatr, scena zewnętrzna, ścieżka kulturalno-edukacyjna);
 2. rewitalizacja/remont obiektów sportowych bądź kulturalnych (tutaj: remont sali bibliotecznej!);
 3. wymiana/zakup wyposażenia trwałego infrastruktury sportowej bądź kulturalnej (np. regały na książki, stoły i krzesła do zajęć kulturalnych, projektor, książkomat);
 4. zakup wyposażenia ruchomego (książki, audiobooki, pod warunkiem, że wartość tego typu kosztów nie przekroczy 10% dotacji).

Uwaga 1: Wnioskodawca może złożyć wniosek na już rozpoczętą inwestycję.

Uwaga 2: Projekt nie może dotyczyć budowy, remontu i wyposażenia pomieszczeń biurowych.

Czas na realizację projektu: do końca 2023 roku.

Wkład własny

Program „Sportowo Kulturalnie Lokalnie” zakłada minimum 20% wkładu własnego. Jednak może on obejmować środki pozyskane z innych źródeł (dotacji publicznych lub od prywatnych sponsorów) albo środki własne:

 • koszty zakupu/dzierżawy gruntu pod inwestycję;
 • czynsz najmu;
 • obsługa księgowa/prawna;
 • wynagrodzenie koordynatora projektu;
 • opłaty urzędowe.

Ocena

Wniosek jest oceniany dwuetapowo.

W pierwszym etapie komisja oceniająca wybiera do 5 najlepszych wniosków z każdego województwa. Najwięcej punktów (aż 40%!) można uzyskać za uzasadnienie potrzeby inwestycji i korzyści dla uczestników.

Drugi etap polega na powszechnym głosowaniu, które odbędzie się online na stronie www.gramywygrywamy.pl. Spośród najbardziej popieranych projektów zarząd Fundacji LOTTO wybierze od 1 do 5 laureatów z każdego województwa. Liczba Laureatów w danym województwie będzie zależeć od liczby oddanych głosów oraz od wysokości wnioskowanych kwot, ponieważ na jedno województwo przewidziane jest maksymalnie 200 tys. zł dofinansowania.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć na stronie https://www.fundacjalotto.pl/sportowo-kulturalnie-lokalnie do 13 września 2022.

Sport i kultura – czy to się da połączyć?

Masz już wszystko, czego potrzebujesz w swojej bibliotece? Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na książki, audiobooki i następne półki – możesz pomyśleć o niestandardowym rozwiązaniu! W Polsce znajdują się przykłady bibliotek, które wiedzą, że sport potrafi przyciągnąć do instytucji przede wszystkim młodych odbiorców.

Ciekawym przykładem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach, która znajduje się zaraz obok boiska GTS Bojszowy. Korzystając z tego bliskiego sąsiedztwa Biblioteka korzysta z różnych możliwości współpracy – od zwykłej wzajemnej promocji swoich wydarzeń, aż do wizyt na imprezach plenerowych!

GBP Bojszowy

Źródło: https://www.facebook.com/bibliotekabojszowy/photos/pcb.2525699224119000/2525696297452626

Inny ciekawy przykład znajduje się we Wrocławskiej Filii nr 13, nazwanej „Centrum Innowacji Przejście”. Znajdują się tam dwa energorowery, czyli rowery, które wytwarzają prąd podczas pedałowania. To ciekawe rozwiązanie, przyciągające do biblioteki fanów sportu i nowych technologii. Przy okazji to ciekawa promocja ekologicznego stylu życia!

Energorowery

Źródło: https://www.facebook.com/ciprzejscie/photos/1013445192638850

Warto pamiętać także o sporcie w wydaniu książkowym. Czyli o wszelkich tytułach dotyczących znanych sportowców, sportów ekstremalnych i ciekawych, sportowych historii. Powinny się znaleźć na półce „tylko dla mężczyzn”, która na pewno przyciągnie chłopaków do biblioteki!

Posłuchaj, jak to działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach!

Nadal kulturalnie, ale jednak bardziej aktywnie działają także mobilne gry terenowe. To świetne połączenie ruchu, zabawy z nauką i poznawaniem lokalnej historii czy wiedzy książkowej. Łatwiej przeżywać emocje bohaterów… samemu stając się bohaterem gry. Czy widzieliście kiedyś, jaki entuzjazm towarzyszy graczom podczas premiery gry ActionTrack, kiedy na mecie czekają na nich nagrody? :)) Warto tego doświadczyć!

Przeczytaj artykuł: „Terenowe gry mobilne – czyli sport mimochodem” ➔

Interesuje Cię połączenie kultury i sportu? Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie „Męskie Czytanie” i o grach terenowych ActionTrack?

  Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

  Zobacz także