SYNERGIE to nowy program dotacyjny, będący jednym z elementów krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury. Głównym jego założeniem jest propagowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne o wymiarze lokalnym. których mottem ma być zasada UNESCO: nikt nie pozostaje w tyle. Jest to więc szansa na zaproponowanie działań kulturalnych o charakterze międzypokoleniowym, a wspierającym ideę solidaryzmu społecznego i wspólnoty. Ważnym aspektem programu jest udział zagranicznych partnerów, co sprzyjać będzie wymianie doświadczeń i budowaniu poczucia wspólnoty międzynarodowej. To wyjątkowa szansa aby doprowadzić do otwartej dyskusji i wymiany myśli w Twojej społeczności lokalnej!
Termin naboru:
Nie czekaj, termin składania wniosków do 4 listopada!!
Termin realizacji:
Od dnia 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku
UWAGA: Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć 1 wniosek w naborze.
Kto może aplikować?
-
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych),
- organizacje pozarządowe.
Cele programu:
- Wsparcie projektów kulturalnych stwarzających warunki do wzmacniania przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii, Celów Zrównoważonego Rozwoju.
- Projekty mają stanowić środek wyrazu dla wspólnych wartości zjednoczonej Europy: godności, wolności, równości, solidarności, praw obywatelskich i sprawiedliwości/praworządności, a także dziedzictwa Polski w dziedzinie solidarności jako narzędzia rozwoju społecznego i budowania wspólnoty.
- Propagowanie działań podkreślających różnorodne dziedzictwo kulturowe Europy (tradycje, zwyczaje), łączące jej obywateli oraz współczesne podejście do kultury, wykorzystujące potencjał przemysłów kreatywnych, sztuk cyfrowych i inicjatywę Nowy Europejski Bauhaus.
- Przyczynienie się do zwiększania mobilności europejskich twórców i dóbr kultury oraz upowszechniania bogactwa kulturowego Europy, wspierania wchodzenia młodych na rynek pracy oraz angażowania młodych twórców do udziału w projektach kulturalnych.
CO WAŻNE: Priorytetowo traktowane będą projekty odznaczające się wysoką wartością artystyczną i edukacyjną, aktywizujące odbiorców, integrujące członków społeczności lokalnych, realizowane w przestrzeniach wspólnych.
Działania objęte wsparciem to:
- organizacja wydarzeń/widowisk artystycznych, którym towarzyszyć może realizacja warsztatów i innych działań edukacyjno-animacyjnych
- realizacja międzypokoleniowego zadania edukacyjno-animacyjnego, obejmującego działania włączające społeczność lokalną (np. warsztaty), którego elementem jest wydarzenie/widowisko artystyczne,
- rezydencje artystyczne
CO WAŻNE : w przypadku punktów 1 i 2 efektem działań jest organizacja wydarzeń/widowisk artystycznych
Partnerstwo:
Zadania realizowane muszą być w partnerstwie, w skład którego wchodzi co najmniej jeden partner zagraniczny, z państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), lub z państwa kandydującego do UE. Wniosek niezawierający załącznika zostanie odrzucony jako błędny formalnie.
Budżet:
5 mln złotych, w tym 2,5 mln dla samorządowych instytucji kultury i 2,5 mln dla organizacji pozarządowych
Minimalna i maksymalna kwota wnioskowana
Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 25 000 zł.
Maksymalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 100 000 zł.
Wkład własny: 5%
Kryteria ocen:
- oceny merytoryczna i społeczna, którą dokonuje Zespół Sterujący, składający się z ekspertów powołanych przez dyrektora w uzgodnieniu z ministrem, i można w niej uzyskać do 65 punktów.
- ocena strategiczna, której dokonuje NC i można w niej uzyskać do 20 punktów;
- ocena organizacyjna, której dokonuje NCK i można w niej uzyskać 0 do 15 punktów
Sposób zgłaszania wniosków:
posiadanie konta w Systemie Obsługi Programów (SOP), dostępnym pod adresem: https://sop.nck.pl
Potrzebujesz działań dla odbiorców, które będą spełniać wymogi programu SYNERGIE? Polecamy tematy:
- Folklor i dziedzictwo w bibliotece. Warsztaty folklorystyczne dla odbiorców.
- Książką po mapie – literackie wędrówki do innych krajów UE.
- Animacja poklatkowa w bibliotece
- Grafika komputerowa – od amatorskich programów do profesjonalnych rezultatów – warsztat dla młodzieży
- Warsztat z narzędziami AI – odkrywanie możliwości sztucznej inteligencji w edukacji i działaniach twórczych
- Dziadkowie i babcie piszą Wikipedię