Gry narzędziem pracy bibliotekarza
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi mieści się w budynku, który sam w sobie zasługuje na grę przygodową dla odważnych pogromców klatek schodowych. I chętnie kiedyś taką grę przygotujemy, ale tym razem odwiedziliśmy bibliotekę ze szkoleniem “Gra w czytanie na smartfonie – praktyczne sposoby przyciągnięcia do bibliotek i instytucji kultury pokolenia Y i Z z wykorzystaniem gamifikacji”.
20 listopada rozmawialiśmy z bibliotekarkami i bibliotekarzami o tym, czym jest gamifikacja i jakie może mieć zastosowania w bibliotece przy promocji czytelnictwa, rozwijaniu interakcji czytelnika z książką, jak tworzyć ofertę edukacyjną w zakresie gamifikacji w bibliotece, aby zachęcić pokolenie Y i Z do zabawy w gamifikowanie książek, a także o praktycznych aspektach wdrożenia gamifikacji w bibliotekach.
„Biblioteka z dreszczykiem”
Po części teoretycznej szybko przeszliśmy do praktyki, czyli do tworzenia gry o tajemniczych przygodach bibliotekarki Agnieszki. Tworzenie scenariusza, wymyślanie zadań, dialogów i trzymającego w napięciu zakończenia, tworzenie i wyszukiwanie grafik były tak absorbujące, że prawie zapomnieliśmy o obiedzie. Przy okazji udało nam się poznać lepiej styl noir, podszkolić się w tworzeniu i rozwiązywaniu zadań matematycznych (z opcją koła ratunkowego – telefonu do przyjaciela matematyka), zdobyć wiedzę na temat wykroczeń i grożących za nie kar.
W ten sposób powstała gra kryminalna “Biblioteka z dreszczykiem”, która pokazuje, że praca w bibliotece nie jest tak spokojna i bezpieczna, jak niektórym się wydaje. :) Bibliotekarka Agnieszka staje w niej w obliczu niecodziennego wyzwania i musi dokonać wyboru, który z całą pewnością wpłynie na jej dalsze życie.