Home gamifikacja Tradycyjna gra miejska

Tradycyjna gra miejska

Tradycyjna gra miejska

19 września ponad dwudziestka bibliotekarek i bibliotekarzy z Łodzi i okolic spotkała się na szkoleniu “Jak stworzyć i przeprowadzić angażującą grę miejską w tradycyjnej formie?”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Im. J. Piłsudskiego w Łodzi.

Tematem szkolenia były zyskujące na popularności gry miejskie. Zebrani mogli przekonać się, że coraz większa liczba festiwali, wydarzeń kulturalnych oprócz swojego stałego programu bardzo często wprowadza taki element jak tradycyjna gra miejska. Również coraz więcej instytucji kulturalnych decyduje się na ten rodzaj promocji swojej działalności.

Jak przygotować grę miejską?

Na szkoleniu poruszane były tematy definicji, historii, teraźniejszości gier miejskich. Zebrani poznali metody projektowania, przygotowania i organizacji gier miejskich. Dowiedzieli się jak ważna jest fabuła, skąd czerpać pomysły i dlaczego tak istotnym jest, aby gry miejskie przetestować zanim udostępni się je użytkownikom.

Ważnym elementem tworzenia gier miejskich jest burza mózgów, odpowiedni dobór miejsca, w którym gra będzie się odbywać, a także dobre przygotowanie logistyczne, w którym ważną rolę odgrywa scenariusz napisany w sposób jasny i przejrzysty. Uczestnicy dowiedzieli się też jak można promować grę miejską, jakie akcje marketingowe i promocyjne najlepiej służą zachęceniu uczestników do tego rodzaju aktywności. Poznali też narzędzia, które pozwalają na tworzenie ciekawych, inspirujących zadań, zagadek i fabuł.

Gry przyszłością bibliotek

Gry miejskie w bibliotekach to świetny sposób na promocję instytucji, promocję czytelnictwa i literatury, gdyż tematyka gier miejskich może być bardzo zróżnicowana. Gra może być oparta o jedną książkę, może zawierać w sobie fabułę rodem z baśni czy też powieści fantastyczno-naukowej. Może dotyczyć historii miasta czy dzielnicy, ale także może być tematycznie powiązana z biografią pisarza czy innej ważnej osobistości w historii. Uczestnicy przekonali się, że warto próbować tworzyć gry miejskie, gdyż są jednym z nowatorskich sposobów dotarcia do czytelników.

Zobacz także