Home inne 5 sposobów na rozbudzenie miłości czytelniczej u dzieci

5 sposobów na rozbudzenie miłości czytelniczej u dzieci

Na chwilę przed rozpoczęciem wakacji zebraliśmy w Good Books miłośników książek dziecięcych, podczas otwartego szkolenia on-line pn.: Animacje czytelnicze dla dzieci w bibliotece – jak zorganizować, prowadzić, promować. Podczas tego krótkiego spotkania uczestnicy mieli okazję w pigułce poznać animacje czytelnicze. A przede wszystkim zainspirować się do organizowania takich wydarzeń w swoich bibliotekach.

Rozbudzić pasję czytelniczą u najmłodszych – to stać się czytającą książką

Na warsztat wzięliśmy dwie grupy docelowe: dzieci w wieku przed i przedszkolnym 2-6 lat oraz dzieci wczesnoszkolne, w wieku 7-10 lat.

Pierwsza grupa jest najbardziej chłonna czytelniczo, kreatywna i otwarta. To wiek, w którym dzieci uczą się świata, poznając go wszystkimi zmysłami. Mają dużą potrzebę ruchu i działania, a swoją ciekawość zaspokajają zadając sto pytań na minutę. To zdecydowanie najlepszy wiek na rozbudzenie miłości czytelniczej.

Sposób 1

Dzieci w biblioteceWażne jest aby nasze działania dostosować do możliwości poznawczych maluchów i czytać np. w ruchu. Odgrywać scenki, grać na instrumentach, tańczyć, pozwalać na swobodne zabawy i eksploracje różnorakimi strukturami i kształtami. Stać się czytającą książką w 5d – to zadanie animatora czytelniczego dla dzieci w tym wieku. Można także zaprosić ciekawego gościa! Może zafascynuje on młodych czytelników swoim strojem, rekwizytami, albo faktem posiadania futrzastego ogona – jeśli okaże się prawdziwym królikiem. Wyobraźnia nie ma granic i jak pokazują spotkania i rozmowy z uczestnikami większość obaw czy tzw. “zabójców pomysłów” jest w naszych przekonaniach. Po szkoleniu dobrze wiemy że nawet okryte złą sławą ograniczenia budżetowe, można tutaj sprytnie pokonać.

Rozmowa, akcja, relaks i misja – dotarcie czterema kanałami  

Czytanie dzieciomObiektem naszych działań jest także bardziej wymagająca grupa wiekowa, czyli początkujący, samodzielni czytelnicy – dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Stajemy przed wyzwaniem, szczególnie teraz, kiedy więcej niż 6 godzin dziennie według amerykańskich badań*  spędza przed ekranem komputera lub smartfona znacząca część dzieci podczas pandemii COVID-19. Ta grupa ma swoje ulubione gry, filmy, serwisy społecznościowe z których korzysta i ciężko ich zaprosić do świata literatury. Przy wsparciu nauczycieli, bibliotekarzy ale też rodziców możemy dotrzeć do nich z książką poprzez cztery strefy**.

Cztery strefy czytelnicze

  1. Relaksu – np. zaaranżować z kocy, poduszek namiot pod stołami i czytanie z kubkiem kakao z latarką – sposób 2.
  2. Rozmowy – o odczuciach, doświadczeniach, odnoszeniu się do własnych przeżyć – a nie jak klasyczne omówienie lektury szkolnej o przebiegu wydarzeń sposób 3.
  3. Akcji – stworzeniu gry, eksperymentu czy escape roomu w bibliotece w oparciu o treść książki – sposób 4. 
  4. Misji – bo, w tej grupie, są także świadomi czytelnicy, którzy mają swoich ulubionych bohaterów, autorów i serie. Czytają lepiej lub słabiej albo z rodzicem. Oni mogą być swego rodzaju “influencerami” dla rówieśników, którzy zaangażowani we wspólne akcje biblioteczne zachęcą tych nieprzekonanych – sposób 5.

Znając dobrze swój obiekt działań pro czytelniczych – ich zainteresowania, pasje, etapy rozwojowe – możemy wiele zdziałać, żeby animacja czytelnicza przynosiła długofalowe efekty i podbijała statystyki badań Biblioteki Narodowej. 


*https://parents-together.org/survey-shows-parents-alarmed-as-kids-screen-time-skyrockets-during-covid-19-crisis/

**Cztery strefy czytelnicze to koncept zaczerpnięty z akcji Czytam sobie Pierwsza klasa – do wykorzystania przez nauczycieli i bibliotekarzy. Więcej na czytamsobie.pl


 

 

Chcesz zorganizować szkolenie z animacji czytelniczej dzieci w bibliotece, stacjonarnie lub online? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także