Home inne Biblioteka i czytniki e-booków

Biblioteka i czytniki e-booków

W październiku przeprowadziliśmy w Raciborzu szkolenie z e-czytania i wypożyczania czytników e-booków. Warsztaty prowadziła Joanna Golczyk, nasza trenerka i kierowniczka wrocławskiej Fonoteki, czyli specjalistka od wprowadzania multimediów do bibliotecznej oferty. Po trzech miesiącach od spotkania możemy obserwować jego efekty.

Biblioteka uruchomiła nowe usługi, w tym wypożyczanie czytników. Jak to działa? Czytnik wypożyczamy na 35 dni z możliwością dwukrotnego wydłużenia terminu zwrotu. Jeśli wszystkie urządzenia są u czytelników, możemy ustawić się w kolejce i zamówić czytnik przez internet. Żeby zaoferować wypożyczającym szeroki wybór książek, biblioteka zdecydowała się skorzystać ze zbiorów Legimi. Stało się tak za sprawą porozumienia „Legimi na Dolnym Śląsku 2019” z Dolnośląską Biblioteką Publiczną.

Jak wyglądają efekty tej decyzji? Czy bibliotekarze są zadowoleni z wprowadzenia takich nowości? Postanowiliśmy sprawdzić to u samego źródła. Joanna Golczyk „wróciła” do swoich kursantów i sprawdziła, jak poszło im wdrażanie e-czytelnictwa do swojej instytucji. Zadała kilka pytań pani dyrektor Małgorzacie Szczygielskiej, inicjatorce całego przedsięwzięcia.


Rozmowa z panią Małgorzatą Szczygielską, dyrektor MiPBP w Raciborzu


Joanna Golczyk: Od 16 stycznia biblioteka wypożycza czytniki e-booków. Jak ta nowa usługa została przyjęta przez czytelników biblioteki? Jakie są Pani pierwsze wrażenia, obserwacje i wnioski?

dyr. Małgorzata Szczygielska: Nowa usługa została bardzo pozytywnie przyjęta przez użytkowników. Nasi czytelnicy są mile zaskoczeni informacją, że wypożyczenie czytnika jest bezpłatne.

Czy czytelnicy pozytywnie odbierają formę udostępniania czytników (wyłącznie dla czytelników dorosłych, regulamin)?

Nie ma z tym problemu, czytelnicy uznają zapisy regulaminu. Jak do tej pory nie było uwag.

Czy już można określić, wśród których czytelników czytniki są najpopularniejsze?

Do tej pory zainteresowane czytnikiem były w większości osoby w średnim wieku od 40 do 60 lat.

Jak nową ofertę oceniają sami bibliotekarze?

W ocenie bibliotekarzy nowa forma jest atrakcyjna, nowoczesna i jest się czym pochwalić.

Czy obsługa czytelników wypożyczających czytniki sprawia im problemy? Czy czują się dobrze przygotowani do tego?

Obsługa czytelników wypożyczających czytniki nie sprawia problemów.

Jak Pani ocenia tę usługę w perspektywie przyszłości? Czy biblioteka planuje dokupienie czytników? 

Wydaje mi się, ze jest za wcześnie żeby odpowiedzieć na to pytanie, bo usługa działa za krótko. Aczkolwiek, może się okazać że w sezonie urlopowym liczba naszych czytników będzie niewystarczająca. Jakbyśmy chcieli zrobić szkolenie dla seniorów również może się okazać, ze mamy ich za mało.

Nawiązaliście Państwo współpracę z Legimi. To uzupełnia ofertę czytnikową. Jak Pani to ocenia?

Czytelnicy cieszą się z nowej usługi. Są pozytywnie zaskoczeni, że otrzymują darmowy dostęp do Legimi na cały rok (kilka osób  prosząc o kod przyznało, że korzystało już z Legimi prywatnie). Zdarzały się osoby, które zapisały się do biblioteki, by otrzymać kod do Legimi lub też wróciły po długim okresie nieobecności. Sądząc po zainteresowaniu to raczej czytniki uzupełniają ofertę Legimi J

Czy ogólnie może Pani powiedzieć, że wprowadzenie czytników do oferty było dobrym posunięciem? Czy napotkaliście Państwo na jakieś problemy, o których nie mówiliśmy podczas szkolenia?

Wprowadzenie czytników to dobry krok wychodzący naprzeciw lub wyprzedzający oczekiwania czytelników.

Zobacz także