Home inne Budowanie atrakcyjnej oferty dla młodzieży – szkolenie w Cieszynie

Budowanie atrakcyjnej oferty dla młodzieży – szkolenie w Cieszynie

Młodzież w instytucji KULTURY – a może niestety często jej brak… To chyba spędza sen z powiek niejednemu bibliotekarzowi. Młodzież jest niezwykle różnorodna i dynamiczna. Jej gusta, zainteresowania i sposoby spędzania czasu ewoluują szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Instytucje kultury, w tym biblioteki, muszą się stale dostosowywać do zmieniających się potrzeb i oczekiwań młodego pokolenia.

„Co ogląda, czym się interesuje młodzież i jak to może pomóc nam w budowaniu dla nich atrakcyjnej oferty – aktualne trendy” – to temat szkolenia, które odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Spotkaliśmy się z zespołem wspaniałych i kreatywnych bibliotekarzy, aby pokazać kilka sposobów na “przyciągnięcie” młodych ludzi w progi biblioteki.

“Ach ta dzisiejsza młodzież” – czyli konflikt pokoleń

Szkolenie rozpoczęło się od omówienia różnorodnych pokoleń. Wyróżniamy takie jak: Baby Boomers, Pokolenie X, Pokolenie Y (Millenialsi), Pokolenie Z oraz Pokolenie Alfa. Konflikt pokoleń wynika z różnic kulturowych, społecznych i wartościowych wynikających z bliskości wieku, zmieniających się wzorców zachowań czy doświadczeń życiowych. Te czynniki kształtują specyficzną kulturę, tworzącą zrozumiałe dla jednego pokolenia symbole i znaczenia, które mogą być niejasne dla innych generacji. Po krótkiej charakterystyce każdego z pokoleń, najwięcej czasu poświęcono pokoleniu Y i pokoleniu Z. Te pokolenia odgrywają kluczowe role w kształtowaniu wciąż budującego się pokolenia Alfa – naszej “najmłodszej” młodzieży.

Zetki i Alfy czyli pokolenie mediów społecznościowych

Dla młodych ekran jest naturalną formą kontaktu, czerpania wiedzy oraz spędzania wolnego czasu. Pokolenia „Z” i „Alfa” uczą się przez działanie i są zintegrowane z cyfrowymi algorytmami. Jednak czego można się spodziewać po również zanurzonych w wirtualnym świecie „dzieciach milenialsów”?  Nawyk przesuwania palcem po ekranie i wyszukiwanie głosem są najbardziej naturalnym interfejsem łączącym z różnymi usługami. Instagram i TikTok są dwiema z najpopularniejszych platform społecznościowych wśród młodzieży.

Instagram zdobył dużą popularność wśród młodzieży dzięki możliwości dzielenia się chwilami z życia, tworzenia estetycznych profili i budowania społeczności. TikTok to z kolei platforma skupiona głównie na krótkich, dynamicznych filmikach wideo, które często są oparte na trendach, wyzwaniach i kreatywności użytkowników. Pokolenia Z i Alfa żyją w internecie. Biblioteka też musi tam być, by trafić do młodych ludzi. Ładne zdjęcia czy współpraca z młodymi tiktokerami i intagramerami mogą przyciągnąć nastolatków do biblioteki.

Rozpoznawanie trendów czytelniczych

Zrozumienie potrzeb i zainteresowań młodzieży jest kluczowe do skutecznego angażowania ich w czytanie i korzystanie z oferty bibliotecznej. Współczesna popkultura, w tym filmy, seriale, muzyka i gry wideo, stanowią niezwykle istotny punkt odniesienia, który można wykorzystać do promowania czytelnictwa.

Filmy i seriale będące popularnymi nośnikami popkultury, często poruszają tematy bliskie młodym ludziom. Ich popularność może być użyta jako zachęta do sięgnięcia po książki, które eksplorują te same lub podobne tematy. Biblioteki mogą wykorzystywać popularność filmów i seriali do organizowania wydarzeń takich jak dyskusje, prezentacje czytelników, czy tematyczne spotkania klubów czytelniczych. Ponadto, śledzenie trendów wśród młodzieży pozwala bibliotekom na dostosowywanie swojej oferty do aktualnych oczekiwań i zainteresowań czytelników.

Gry vs. książki

Gry wideo stanowią nie tylko popularną formę rozrywki, ale także potężne narzędzie do promowania czytelnictwa. Wiele gier opiera się na literackich fabułach, które mogą zainspirować graczy do sięgnięcia po powiązane z nimi książki. Teksty kultury funkcjonują dzisiaj na wielu nośnikach, a ich odbiorca nie jest już wyłącznie fanem książek, ale całych uniwersów czy bohaterów.

Gracze mogą czerpać radość z odkrywania różnorodnych historii i światów prezentowanych w grach, co może zachęcać ich do poszukiwania podobnych doświadczeń w literaturze. Gry są  zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem spędzania wolnego czasu, dlatego wykorzystajmy ich popularność do promowania czytelnictwa.

Kreatywne formy pracy z młodzieżą

Zabierzmy młodzież w podróż przez świat literatury za pomocą storytellingu, gry terenowej z mapką i kartą pracy, gry z wykorzystaniem kodów QR czy gry multimedialnej. Te różnorodne formy interaktywnej zabawy nie tylko angażują młodych ludzi, ale także zachęcają ich do eksploracji, uczenia się i kreatywnego myślenia.

Przy pomocy storytellingu można przenieść uczestników w fascynującą podróż literacką, podczas gdy gra terenowa z mapką i kartą pracy pozwoli im na odkrywanie tajemnic biblioteki w sposób interaktywny i edukacyjny. Gry z wykorzystaniem kodów QR umożliwią dostęp do dodatkowych treści, quizów lub wskazówek, natomiast gry multimedialne zapewnią emocjonujące doświadczenie, łącząc elementy wizualne, dźwiękowe i interaktywne.

Ich własna przestrzeń!

Młodzież potrzebuje miejsca, gdzie może przyjść i spędzić czas. Sami mówią, że idąc do chociażby kawiarni, muszą coś kupić, żeby móc tam posiedzieć. Biblioteka od zawsze była miejscem gdzie można spotkać interesujących ludzi: warto myśleć nieszablonowo i zapraszać nie tylko pisarzy, ale również muzyków, influencerów, youtuberów – wszystkie osoby, które mogą być autorytetami dla młodych ludzi.

Co powinno znaleźć się w przestrzeni przyjaznej młodym ludziom?

  • miejsce do nauki
  • gniazdko do ładowania telefonów
  • wi-fi
  • wygodne miejsce do siedzenia, a nawet leżenia: by poczytać książkę, pograć na telefonie czy porozmawiać z przyjaciółmi
  • przestrzeń bez dorosłych – oczywiście z nadzorem ;)
  • możliwość wypicia kawy czy herbaty, kupienia kanapki czy batona

Pamiętajmy!

Młodzież stanowi istotną część publiczności instytucji kultury, dlatego też ważne jest, aby dostosowywać ofertę do ich zmieniających się potrzeb i zainteresowań. Zrozumienie, czym się interesują i co ich fascynuje, pozwala na tworzenie bardziej atrakcyjnych i angażujących doświadczeń kulturalnych. Praca nad budowaniem relacji z młodzieżą i tworzeniem dla nich przestrzeni, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, jest kluczowym elementem rozwoju instytucji kultury w dzisiejszych czasach.

Autorki relacji: Sabina Konior i Justyna Gołąbek

Dowiedz się więcej na temat budowania oferty dla Pokolenia Alfa!

Chcesz poznać inne szkolenia związane z ofertą dla młodzieży? Skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także