Home inne Jak wyglądają szkolenia online?

Jak wyglądają szkolenia online?

Jeśli martwisz się, czy Twoja biblioteka będzie mieć szansę zrealizować stacjonarnie swoje plany szkoleniowe i zamierzone projekty, sprawdź jakie możliwości dają szkolenia online dla bibliotekarzy. Przeczytaj relację z 8 spotkań, które odbyły się w Raciborzu, Pleszewie, Bielsku-Białej i… wszędzie, online!

Świat się zmienia

Jest trochę jak w powieści science-fiction. Wszystko dzieje się w niematerialnym świecie online: nauka, praca, spotkania towarzyskie, a nawet wydarzenia kulturalne. Instytucje kultury doświadczają właśnie technologicznego przełomu. Muzea, teatry, filharmonie, biblioteki digitalizują swoje zbiory, kontaktują się ze swoimi odbiorcami głównie mailowo i powoli wracają do starej-nowej rzeczywistości. Jaka ona będzie? Część osób zapewne przyzwyczai się do internetowych narzędzi komunikacji i wirtualnego odbioru sztuki. Ale będzie też wielu ludzi spragnionych „rzeczywistego” kontaktu.

Bibliotekarz, czyli przewodnik

Ludzie stęsknieni za żywym człowiekiem, materialną książką i ponadczasowymi wartościami wracają do bibliotek. Pytają o bajki dla swoich pociech i dla siebie. Literatura młodzieżowa? Powieści grozy? Właśnie teraz dowiedz się o tym wszystkim dzięki szkoleniom online i stań się ich najlepszym doradcą!

Zalety szkoleń online: jest…

  • komfortowo – możesz ubrać się, jak chcesz i siedzieć w swoim wygodnym fotelu popijając ciepłą herbatę lub kawę z kotem na kolanach. Czy to nie kusząca perspektywa? 😊
  • produktywnie – szkolenia online trwają tyle, co „normalne” szkolenia. Na ekranie będziesz widzieć prezentację oraz prowadzącego, który zademonstruje wybrane książki i odpowie w czasie rzeczywistym na wszystkie pytania, jakie zadasz mu na czacie.
  • zabawnie – możemy się nie widzieć, ale możemy pracować i śmiać się razem z tych samych przykładów i żartów, mówionych i pisanych!
  • twórczo – tak, są zadania domowe. Używając swoich plastycznych umiejętności i materiałów zagrzebanych w szufladzie, przygotowujemy razem ilustracje i zabawki dla naszych małych odbiorców.

Literatura grozy

W kwietniu rozpoczęliśmy intensywną działalność szkoleniową online. Jako pierwsze, w Miejskiej i Publicznej Bibliotece w Raciborzu, odbyło się szkolenie z literatury grozy. Poprowadził go wielbiciel Lovecrafta, Marcin Białecki. Opowiadał o najlepszych, czyli najstraszniejszych książkach i filmach. Tłumaczył również, skąd bierze się popularność horrorów i jak spełnić oczekiwania fanów grozy w bibliotece. Więcej o tym szkoleniu na stronie: https://goodbooks.pl/szkolenia/literatura-grozy-szkolenie-dla-bibliotekarzy-online/

Terapeutyczna wartość książek

Cykl szkoleń o książkach dla dzieci zaczął się od zupełnie przeciwnego tematu: „Biblioterapia. Od złości do radości”. Podczas zamkniętego szkolenia online dla biblioteki w Pleszewie, bibliotekarze uczyli się jak zbudować odpowiedni scenariusz i poprowadzić zajęcia biblioterapii. Badali, jak dziecięcy sposób postrzegania świata zmienia się na różnych etapach dorastania i jak na ten proces może wpłynąć literatura.

Biblioteka dla rodzin

Pod koniec kwietnia odbyło się dwudniowe szkolenie dla biblioteki w Bielsku-BiałejRodzice w bibliotece. Kim są i jak zachęcić ich do przychodzenia z dziećmi?”. Miało na celu ukazanie roli rodziców we wprowadzaniu dziecka w świat książki. Bibliotekarze przypominali sobie swoje pierwsze kontakty z biblioteką. A następnie zastanawiali się, w jaki sposób powinna być skonstruowana oferta obejmująca profilowane wydarzenia, odpowiednią przestrzeń i księgozbiory dla rodzin.

Jakie książki wybierać dla najmłodszych?

Wybór literatury dziecięcej to nie taka prosta sprawa. Podczas szkolenia pt. „Od niemowlaka do mola książkowego. Jak wychować małego czytelnika?” można było zobaczyć kilkadziesiąt różnych pięknie wydanych książeczek dla dzieci! Opowiadając o różnych etapach rozwoju najmłodszych czytelników, Paulina Nędzi tłumaczyła poszczególne aspekty, dotyczące formatu, kolorów i tematyki książek, na które powinni zwracać uwagę rodzice, bibliotekarze i księgarze. Szkolenie skończyło się tworzeniem oryginalnych rekwizytów, które można podziwiać na zdjęciach w artykule: https://goodbooks.pl/szkolenia/jak-wychowac-malego-czytelnika-szkolenie-dla-bibliotekarzy-online/

A dla trochę starszych?

Młodzież to wymagająca grupa odbiorców, która szuka w literaturze wielu odpowiedzi na pytania o miłość, przyjaźń, seks czy inność, odrzucenie i hejt. 28 kwietnia podczas szkolenia online „Jak i jakie książki polecać młodzieży?” Alina Łysak opowiadała o psychologii wieku dojrzewania. Również podawała przykłady książek, które dla młodych ludzi mogą stać się wskazówką lub inspiracją do odkrywania siebie. Pośród wielu polecanych pozycji znalazły się takie tytuły jak na przykład „Ty, ja i fejs” Jay Asher i Carolyn Mackler, „Dziewczyny znikąd” Amy Reed czy „Hate list” Jennifer Brown. Relację ze szkolenia można przeczytać tutaj: https://goodbooks.pl/szkolenia/jak-i-jakie-ksiazki-polecac-mlodziezy/

Praktyczne narzędzia dla bibliotekarzy

Kiedy instytucje kultury były zamknięte dla odwiedzających, pracownicy poznawali nowe narzędzia podczas szkoleń online, umożliwiające tworzenie ciekawych materiałów do wykorzystania w sieci.
30 kwietnia podczas otwartego szkolenia online bibliotekarze uczyli się zasad organizowania konkursów w Internecie. Szkolenie poprowadził Konrad Grochowski, na co dzień związany zawodowo z e-marketingiem. Kilka dni wcześniej w bibliotece w Pleszewie odbyło się dwudniowe szkolenie z narzędzia do tworzenia grafik Canva. Uczestnicy uczyli się jak tworzyć grafiki na swoje fanpage, strony internetowe i do newsletterów.

Dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy szkolenie z tego, jak wykorzystywać chmurę Google w codziennej pracy bibliotekarza. Dużo praktyki i ćwiczeń pokazały bibliotekarzom, że chmura Google wcale nie jest taka straszna i może ułatwić codzienną pracę. Relację można przeczytać tutaj: https://goodbooks.pl/news/chmura-google-w-pracy-bibliotekarza/

Szkolenie z organizacji konkursu onlineSzkolenie Canva dla bibliotekarzy z PleszewaJak korzystać z Chmury Google szkolenie dla bibliotekarzy

Najbliższe szkolenia online

Obserwujemy duże zainteresowanie tematami dotyczącymi wykorzystania narzędzi internetowych, dlatego już wkrótce pojawią się kolejne, obszerne relacje oraz nowe terminy otwartych szkoleń online! W tej chwili już 29 maja odbędzie się warsztat praktyczny pt. „Proste, szybkie i darmowe sposoby na tworzenie fantastycznych grafik”. Podczas tego szkolenia online dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę tworząc ciekawy obraz dla swojej grupy docelowej;
  • poznasz bezpłatne narzędzie, dostępne online, które zaoszczędzi twój czas i pieniądze;
  • nauczysz się dobierać odpowiedni rozmiar grafiki, kolory, czcionkę oraz efekty specjalne.

Link do zapisukliknij tutaj.
Wydarzenie na Facebookukliknij tutaj.

A już 10 czerwca zorganizujemy szkolenie online pt. „Animacje czytelnicze dla dzieci w bibliotece”. Zobacz szczegóły:  https://goodbooks.pl/news/szkolenia-dla-bibliotekarzy-i-kadr-kultury-oglaszamy-nabor/

Zobacz także