Home news Canva dla bibliotekarzy w Pleszewie – przyjazne narzędzie

Canva dla bibliotekarzy w Pleszewie – przyjazne narzędzie

Organizując szkolenia dla bibliotekarzy w formie online, dbamy o to, żeby były one jak najbardziej praktyczne. W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy taki warsztat dla bibliotekarzy z Pleszewskiej Biblioteki. Uczestnicy sami się przekonali, że praktyczne szkolenie online wcale nie jest takie straszne, a wręcz przeciwnie – jest przyjemne i aktywizujące. Tematem spotkania była Canva – dla bibliotekarzy jest narzędziem bardzo przydatnym do codziennej pracy.

Grafika bez grafika

Jeśli ktoś uważa, że aby tworzyć grafiki na najwyższym poziomie artystycznym, należy posiadać dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych…to oczywiście ma rację. Jednak nawet bez dyplomu tak szacownej uczelni, przejawiając minimalne poczucie estetyki, gustu, podstawowej wiedzy o kolorach, swoistego wyczucia palety barw i kształtów, można tworzyć rewelacyjne projekty graficzne. Nie trzeba mieć nawet wyjątkowo profesjonalnego sprzętu i oprogramowania, aby zaskoczyć swoich odbiorców własnym plakatem, ulotką, bądź prezentacją.

To wszystko umożliwia nam dosyć szeroko już znane narzędzie o wdzięcznej nazwie Canva. O ogromnych możliwościach i prostocie użytkowania tego programu dowiedzieli się niedawno bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.

Canva - szkolenie dla bibliotekarzy onlineCanva dla bibliotekarzy – trzy etapy.

Nasze szkolenie podzielone było na trzy etapy. Jednak warto zaznaczyć, że na kilka dni przed szkoleniem, uczestnicy otrzymali krótki film instruktażowy dotyczący zakładania konta na Canvie. Przesłana została również ankieta do wypełnienia, która była później omówiona podczas szkolenia.

1. Część teoretyczna

Pierwszym etapem była część teoretyczna, podczas której uczestnicy mieli okazję nie tylko do biernego słuchania, ale również zadawania całkiem konkretnych pytań. Część teoretyczna składała się z kilkunastu tematów:

  1. Czym jest Canva i jakie są jej możliwości?
  2. Zakładanie konta.
  3. Omówienie sposobów tworzenia projektu.
  4. Praca na szablonie.
  5. Pokazanie i omówienie interfejsu Canvy (obszar roboczy, zakładki, pola funkcjonalne).
  6. Tworzenie i modyfikacja na wybranych zdjęciach.
  7. Wykorzystanie elementów, tekstu, tła, kolorów.
  8. Wgrywanie własnych zasobów.
  9. Eksport projektu i format zapisu na dysku.
  10. Dodatkowe opcje (wklejanie linków, przezroczystość, udostępnianie).
  11. Omówienie formularza o zgodę na instalację Canva PRO.

2. Część praktyczna szkolenia dla bibliotekarzy

Po tej części, podczas której zostały omówione podstawowe funkcjonalności nastała część praktyczna. Na ten etap uczestnicy mieli cały weekend między naszymi dwoma spotkaniami. Kontakt był utrzymany za pomocą specjalnie w tym celu stworzonego adresu mailowego, oraz zamkniętej i wyjątkowej grupy na FB. I to właśnie tam były nadsyłane stworzone w pocie czoła przez uczestników projekty.

Jeszcze podczas weekendu nawiązały się dyskusje na grupie facebookowej. Dotyczyły zarówno samych prac, jak i poszczególnych narzędzi ułatwiających życie grafika. Canva - szkolenie dla bibliotekarzy online

3. Rezultaty, wnioski i podsumowania

Zwieńczeniem całego szkolenia była część trzecia, która polegała na szczegółowym omówieniu nadesłanych prac.  Zwracaliśmy uwagę na możliwości ich ulepszenia oraz również zainicjowaliśmy dalsze poznawanie narzędzia do tworzenia grafiki, jakim jest Canva.

Podczas tej części szkolenia online również padały pytania od uczestników na czacie. Przyznać muszę, że niekiedy były to pytania o charakterze bardzo mocno specjalistycznym. Udało się nam rozwiać wszelkie wątpliwości i nakreślić nawet kilka możliwości rozwiązania niejednego graficznego wyzwania.

Muszę przyznać, że uczestnicy szkolenia początkowo byli na różnym poziomie zaawansowania. Jednak po części praktycznej dało się wyczuć, że tworzenie grafiki wszystkim sprawia dużo radości i nie poprzestaną na tej kilkudniowej przygodzie.

Niżej są umieszczone grafiki, które zrobiły bibliotekarki z Pleszewa po pierwszym 2,5-godzinnym spotkaniu online w Canvie.

Canva plakat na Noc BibliotekGrafika ze szkolenia z Canvy Święto ulicy KolejowejCanva plakat z okazji Dnia Pluszowego MisiaGrafika Abonament na szczęścieGrafika z psem ze szkolenia z CanvyPlakat uczestników szkolenia Lokalni pstrykacze PPLSzkolenie z Canvy, plakat Zapraszamy na zajęcia wakacyjneCanva plakat Zapalmy światła, przyciszmy dźwiękMiej zaczytane wakacjePlakat Dzień bibliotek i bibliotekarzyPolicjant mówi bibliotekarzom o nielegalnym zgromadzeniuGrafika Keep calm and drink coffee

Canva w pracy bibliotekarza

Canva dla bibliotekarzy to narzędzie, które pozwala na bardzo wiele i uczestnicy szkolenia online w tym się przekonali. Program umożliwia tworzenie różnorodnych grafik, wykorzystując już wgrane i gotowe szablony. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które nie muszą być specjalistami od łączenia kolorów, umiejętności zachowania proporcji pomiędzy obrazem a tekstem, znajomości dokładnych wymiarów, jakie potrzebne są do publikacji posta na bibliotecznym Facebooku, Instagramie, druku ulotki, zaproszenia, kartki urodzinowej, czy plakatu. Wszystko to można było zrzucić na program, który sam zasugerował (z pomocą uśmiechniętego instruktora GoodBooks) jak powinien wyglądać nasz projekt.

Mogę śmiało powiedzieć, że wspólnie przeszliśmy wszystkie kroki – od zaplanowania własnego projektu, przez jego stworzenie, zastosowanie szerokiej gamy narzędzi, jakie daje Canva, zapamiętanie projektu i ściągnięcie go na swój dysk. Bardzo serdecznie dziękuję całej grupie za cierpliwość, zaangażowanie i niezwykle pracowicie spędzony czas. Mam głęboką nadzieję, ba, wręcz jestem przekonany, że całe szkolenie i nasza wspólna praca przyniesie niebawem niesamowite efekty i rewelacyjne projekty graficzne na Waszych stronach internetowych, prowadzonych przez Was mediach społecznościowych oraz materiałach drukowanych.

Liczę, że spotkamy się przy okazji innych szkoleń prowadzonych przez GoodBooks z zakresu marketingu dla bibliotek. A przyznacie, że jest w czym wybierać ;)

Jeśli chcesz zorganizować podobne szkolenie online w swojej bibliotece – napisz do nas: szkolenia@goodbooks.pl

Zobacz także