Home badania i raporty Najnowsze amerykańskie badania: do biblioteki czy do kina?

Najnowsze amerykańskie badania: do biblioteki czy do kina?

Zdarza się, że nie doceniamy ogromnej roli, jaką biblioteka odgrywa w życiu wielu z nas. Osoby namiętnie czytające stale wracają między półki, buszując w poszukiwaniu nowego tytułu na weekend. Do tego dochodzi całe grono osób korzystających z licznych zajęć, spotkań i akcji, które przygotowywane są w bibliotece lub po prostu traktujących ją jako dobry (a czasem jedyny w okolicy) punkt spotkań. Amerykańskie badania rozwiewają wszelkie wątpliwości. Ze wszystkich obiektów zapewniających dostęp do kultury czy rozrywki, to właśnie tamtejsze biblioteki mogą poszczycić się największą liczbą odwiedzin!

Amerykanie do bibliotek!

Pod koniec ubiegłego roku przepytano Amerykanów o odwiedziny w instytucjach zajmujących się szeroko pojętą działalnością kulturalną. Okazało się, że najczęściej docierali oni do… bibliotek! Świątynia wiedzy zostawiła daleko w tyle kina, miejsca organizujące koncerty, wydarzenia teatralne i sportowe. Respondenci docierali średnio 10,5 raza w ciągu roku między regały. Jedynie połowę tego wyniku osiągnęły kina i wydarzenia sportowe. Widowiska teatralne i wycieczki do parków narodowych i historycznych odnotowano średnio 4 razy w ciągu roku. Odwiedziny w muzeach i kasynach wybierane były jeszcze rzadziej, bo 2,5 raza. Listę atrakcji zamykały wesołe miasteczka i parki rozrywki (1,5 wizyt w ciągu roku) oraz ogrody zoologiczne, które ankietowani odwiedzali mniej niż raz w roku (0,9 wizyty).

Amerykańskie badania dotyczące wypoczynku i aktywności

Wyjście do biblioteki 10.5
Wyjście do kina 5.3
Wyjście na imprezę sportową 4.7
Wyjście na imprezę z wystąpieniem muzycznym lub teatralnym na żywo 3.8
Wyjście do parku narodowego lub historycznego 3.7
Wyjście do muzeum 2.5
Wyjście do kasyna 2.5
Wyjście do wesołego miasteczka lub parku rozrywki 1.5
Wyjście do zoo 0.9

Książka i biblioteka popularne od lat

Wszystkie osoby związane z książkami i bibliotekami mogą odetchnąć – trendy odwiedzin nie zmieniają się od lat. Ubiegłoroczne dane deklarowane przez Amerykanów nie odbiegają znacząco od wyniku sprzed dwóch dekad. Ani rozwój technologii, ani konkurencyjnych mediów nie obniżyły zainteresowania tradycyjną biblioteką.
Zanotowano jedynie niewielki spadek w liczbie wizyt w kinie oraz nieduży wzrost zainteresowania odwiedzinami w muzeum, w parkach narodowych i historycznych, a także na podobnym poziomie – uczestnictwem w koncertach i wydarzeniach teatralnych.

Kto przychodzi do biblioteki?

W świetle badań jasno widać, że na tamtejszym gruncie duże różnice w wyborach kulturalnych wynikają z płci, wieku, zamożności oraz miejsca zamieszkania na mapie Ameryki (choć tego punktu nie będziemy szerzej rozwijać).
Płeć piękna przoduje w odwiedzinach w bibliotece. To kobiety dwukrotnie częściej docierały między półki, mogąc pochwalić się imponującym wynikiem 13,4 do 7,5 męskich wizyt. Panowie za to zdecydowanie częściej odwiedzali kasyna, wydarzenia sportowe oraz parki narodowe i historyczne.

Amerykańskie badania: spędzanie wolnego czasu i aktywności według płci

Mężczyźni Kobiety
Wyjście do biblioteki 7.5 13.4
Wyjście do kina 5.1 5.6
Wyjście na imprezę sportową 3.7 3.8
Wyjście na imprezę z wystąpieniem muzycznym lub teatralnym na żywo 0.9 0.8
Wyjście do parku narodowego lub historycznego 2.7 2.3
Wyjście do muzeum 1.8 1.3
Wyjście do kasyna 3.4 1.7
Wyjście do wesołego miasteczka lub parku rozrywki 5.7 3.7
Wyjście do zoo 4.9 2.4

Amerykańskie badania: spędzanie wolnego czasu i aktywności według wieku

Okazuje się, że spore różnice w wyborach zależą także od wieku badanych. W większości przypadków najaktywniejsze w życiu kulturalnym były osoby w wieku 30-49 lat. Zasada ta nie dotyczy jednak bibliotek. Zaskakująco wypada tu grupa młodych czytelników wieku 18-29. Z wynikiem ponad 15 wizyt znacznie podnosi średnią dla innych grup wiekowych (30-49 lat – 12,3 wizyty, 50-64 – 6,8 wizyty i seniorzy 65+ – 8,2. Tak duża frekwencja wynika raczej nie tylko z pasji czytelniczych. Młodzi odwiedzają wówczas książnicę w poszukiwaniu wiedzy i narzędzi potrzebnych podczas zdobywania edukacji.

18-29 lat 30-49 lat 50-64 lat 65+ lat
Wyjście do biblioteki 15.5 12.3 6.8 8.2
Wyjście do kina 6.6 6.8 4.1 3.6
Wyjście na imprezę sportową 2.8 7.4 3.9 3.7
Wyjście na imprezę z wystąpieniem muzycznym lub teatralnym na żywo 3.1 4.5 3.8 2.7
Wyjście do parku narodowego lub historycznego 4.2 5.9 2.3 1.6
Wyjście do muzeum 2.9 2.9 2.0 1.8
Wyjście do kasyna 4.4 2.9 1.8 1.4
Wyjście do wesołego miasteczka lub parku rozrywki 1.8 2.6 1.0 0.5
Wyjście do zoo 0.7 1.5 0.6 0.4

Fakt posiadania dzieci w domu nie wpływa w żadnym stopniu na liczbę wizyt w bibliotekach – na podobnym poziomie utrzymany był wynik dla domów z dziećmi i bez (10,1 do 10,8 wizyt).

Biblioteka a zarobki czytelników

Na poziom aktywności kulturalnej niemały wpływ mają także posiadane fundusze. Twórcy badania zestawili zamożność gospodarstw domowych z podejmowanymi aktywnościami. Jak nietrudno się domyślić – im wyższe zarobki, tym większa liczba płatnych wydarzeń w ciągu roku. Ponad dwukrotnie częściej osoby majętne brały udział w wydarzeniach sportowych czy koncertach.

Ciekawa zależność widoczna jest w obrębie wizyt w bibliotekach. Zaskakująco, liczba odwiedzin w skarbnicy wiedzy rosła wraz ze spadkiem dochodów rodziny. Przy budżecie rodzinnym rocznym przewyższającym 100,000 dolarów deklarowano 8,5 wizyt, przy finansach pomiędzy 40,000-99,999 – już 10,4, by przy dochodzie niższym niż 40,000 – już 12,2 wizyt. Na pewno nie bez znaczenia w kontekście biblioteki jest darmowe wypożyczanie wraz z oferowanym w bibliotekach dostępem do komputerów i internetu.

Biblioteki wciąż niezbędne

Badania te jasno pokazują, że nawet w tak rozwiniętym technologicznie kraju jak Ameryka, instytucja biblioteki ma się dobrze. Najczęściej biblioteczny próg przekraczały osoby młode, częściej kobiety. Widoczna jest także korelacja pomiędzy poziomem zarobków a częstotliwością wizyt. Bogata oferta, wraz z towarzyszącymi udogodnieniami jak darmowy internet, sprawiają, że ankietowani trafiają tu średnio prawie co miesiąc. Pozycja biblioteki, podążającej za zmieniającymi się potrzebami społeczeństwa, jest więc bezpieczna.

 

Źródło: news.gallup.com

Zdjęcie: pixabay.com

Zobacz także