Zastanawiasz się, co wpisać do wniosku? Sprawdź, jak wdrażać cyfrową transformację do swojej organizacji! Zobacz, jakie działania w obszarach nowych technologii realizowały inne biblioteki, ośrodki kultury, muzea i inne instytucje kultury. To inspiracje i pomysły dla Ciebie do KPO.
Opera z klasą – gry mobilne w edukacji kulturalnej
KPO dla opery
„Opera z klasą” to program szkoleniowy, który realizowaliśmy wśród nauczycieli oraz uczniów szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Inicjatywa ta stanowiła część długoterminowej strategii rozwoju publiczności Opery na Zamku w Szczecinie. Składała się z kilku etapów, kolejno odbywały się:
- warsztaty kompetencyjne dla nauczycieli,
- spektakl, w którym brała udział młodzież,
- lekcje w każdej z klas uczestniczących w projekcie,
- wspólna realizacja mobilnej gry edukacyjnej bazującej na przedstawianym spektaklu w technologii ActionTrack.
Podczas warsztatów nauczyciele języka polskiego i wiedzy o kulturze zapoznawali się z technikami animacyjnymi wykorzystującymi nowoczesne technologie do angażowania uczniów. Pozyskaną wiedzę będą mogli również w przyszłości wykorzystać podczas lekcji, m.in. poprzez wykorzystanie multimediów (fragmentów dzieł operowych) oraz kolejnych mobilnych gier terenowych.
Cyfrowy Dom Kultury – konwersja cyfrowa domów kultury
KPO dla domu kultury
Podczas trwania programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury” udało nam się nawiązać współpracę z kilkudziesięcioma ośrodkami kultury w całej Polsce. Szkoliliśmy ich pracowników z nowych technologii: aplikacji mobilnych, gier i zaawansowanych programów do obróbki multimediów.
Dodatkowo tworzyliśmy nową, cyfrową ofertę dla odbiorców. Zastanawialiśmy się, jak wykorzystać cyfrowe narzędzia w działaniach animacyjnych. Wymyślaliśmy, jak przekonać do nich seniorów i dostosować oprogramowanie do osób ze szczególnymi potrzebami.
Modernizm Talking – gamifikacja architektury i historii
KPO dla muzeum
„MODERNIZM TALKING” to projekt edukacyjny dla licealistów, promujący dziedzictwo architektury modernizmu. Obejmuje spacery fotograficzne, warsztaty storytellingu i gamifikacji, oraz tworzenie mobilnych questów. Zwieńczeniem są publiczne rozgrywki i opracowanie scenariuszy lekcji pokazowych dla nauczycieli, wspierających edukację kulturalną i angażujących młodzież w odkrywanie lokalnej historii.
Projekt realizują z nami: Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Regionalne w stalowej Woli, Hala Stulecia we Wrocławiu i Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Projekt „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” realizowany jest przez Fundację Good Culture z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Krajowy Program Odbudowy KPO – zorganizuj szkolenia z nowych technologii!
Porozmawiaj z nami o działaniach, które chcesz zrealizować w ramach KPO w Twojej instytucji!