Biblioteki towarzyszą nam od tysięcy lat. Pomogły uformować całe generacje ludzi, którzy tworzyli znany nam świat i jego kulturę. Także tę bardzo lokalną i bliską. Jak promować regionalną historię w bibliotece? Początek ery cyfrowej to kolejne wyzwanie, które staje przed bibliotekarzami. Jak przygotować się do inwazji cyfrowych tubylców? Przekonacie się sami.
Digital natives
Początek ery cyfrowej to kolejne wyzwanie, które staje przed bibliotekarzami. Pokolenia urodzone w czasach Internetu i komputerów mają zupełnie inne potrzeby, które wyrażają w nieznany wcześniej sposób. Jak więc przygotować się do inwazji cyfrowych tubylców? Takie pytania nurtowały właśnie uczestników szkolenia „Edukacja regionalna w bibliotece. Jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią” realizowanego Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwinie.
Regiony bogactwem Polski!
Zanim jednak mogli odpowiedzieć na te pytania, trzeba było poświęcić trochę czasu na przypomnienie czym właściwie jest region, regionalizm czy edukacja regionalna. Te pozornie proste pytania otrzymały zupełnie nowe odpowiedzi wraz z nastaniem ery globalizmu.
Wyjątkowe atrakcje w Czerwinie
Kolejna część szkolenia polegała na warsztacie na temat regionalnej odrębności Czerwina i jego okolic. Lokalne legendy, zagrodowa szlachta, tajemnicze zarośnięte kamienne kręgi. Okazuje się, że w okolicach Czerwina nie brakuje atrakcji, które wzbudzą ciekawość nie tylko lokalsów.
Spojrzenie w przyszłość
Biblioteki towarzyszą nam od tysięcy lat. I będą towarzyszyć kolejne tysiące. Wyzwania współczesności w bibliotekach, właściwie nie są wyzwaniami. Rozwój nowych technologii to właściwie szereg wielkich szans, które bibliotekarze potrafią świetnie rozpoznać i wykorzystać. Z Czerwina wracamy z poczuciem pewnego niedosytu (nasz prowadzący również żałował, że musi już wracać i nie będzie mógł zobaczyć choćby części tych atrakcji. Ach, kamienne kręgi!), ale i bardzo pozytywnym odczuciem. Warto będzie tu wrócić!
Zdjęcia pochodzą z facebookowego profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie.