Młodzież to w bibliotekach publicznych najrzadziej widywana grupa społeczna i dlatego właśnie jej widok jest tak pożądany przez bibliotekarzy i bibliotekarki. W trakcie szkolenia w Bibliotece Publicznej w Gminie Czerwonak wspólnie z pracownikami biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury Sokół i Fundacji Nasze Podwórko zastanawialiśmy się nad tym, jaka oferta może przyciągnąć nastolatków do instytucji kultury.
Duże możliwości
Biblioteka w gminie Czerwonak może się poszczycić Letnią Czytelnią. Ośrodek Sokół prowadził cieszące się niesłabnącą popularnością zajęcia z rękodzieła, które powinny trafić w gusta młodych ludzi. Natomiast Fundacja Nasze Podwórko odnosiła sukcesy ze swoimi warsztatami z produkcji papieru, wiążące się z lokalnymi tradycjami w regionie. Możliwości do zainicjowania wspólnych działań, które mogłyby spotkać się z dobrym przyjęciem wśród nastolatków, rysowały się więc naprawdę duże.
Ożywiona debata
Na wstępie rozpoczęła się dyskusja, w której nie brakowało memów, skeczów z YouTube’a, słowiańskich demonów i odniesień do gier video. Po ożywionej debacie, uczestnicy szkolenia zauważyli szanse w angażowaniu młodych ludzi w działania filmowe na rzecz urzędu gminy. Jedna z pracowniczek biblioteki zgłosiła przy okazji problem braku kultury wśród młodzieży. Mianowicie, kiedy już młodzi ludzie pojawiają się w bibliotece, to zachowują się zbyt głośno, śmiecą i nie szanują potrzeb innych. Jako osoba prowadząca szkolenie zaproponowałam wówczas, żeby zorganizować dla miejscowej młodzieży zajęcia z savoir vivre’u. Jeśli potraktowalibyśmy to jako zadanie, pewnego rodzaju grę, to nastolatkowie mogliby zechcieć w tym uczestniczyć. Sztuczność wielopiętrowych form grzecznościowych i sztywność zasad współżycia, które obowiązywały sto i więcej lat temu, mogłaby sprawić, że dużo łatwiej byłoby potem wprowadzić „zwykłe” normy kultury osobistej, które nie wydawałyby się już takie przerysowane i obciążające w porównaniu z tymi sprzed stu lat.
Bridgertonowie w bibliotece gminy Czerwonak
Dodatkowo działanie można jeszcze wzmocnić kilkoma rekwizytami z epoki – na przykład wachlarzami czy kapeluszami. A może pokusić się o cały strój? Co więcej, można zorganizować nawet historyczny piknik w rodzaju tych, które promowały premierę nowego sezonu serialu „Bridgertonowie”! Ten pomysł doprowadził do propozycji ze strony ośrodka kultury, żeby faktycznie spróbować przeprowadzić taką inicjatywę. Padła też propozycja, żeby zajęcia z podstaw savoir vivre’u zaproponować seniorom. Ferment kreatywny trwał aż do ostatnich minut spotkania i przeniósł się nawet na temat tegorocznego narodowego czytania. Rozstaliśmy się wzbogaceni o świeżą perspektywę i nowe rozwiązania.



