Home news Canva i chmura Google: warsztaty dla bibliotekarzy w Radomiu

Canva i chmura Google: warsztaty dla bibliotekarzy w Radomiu

Kolejne dwa ciekawe praktyczne warsztaty dla bibliotekarzy za nami. Tym razem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu przygotowaliśmy mieszankę wręcz „wybuchową”. Nie było to jednak, w tym przypadku, nic niebezpiecznego, ponieważ uczestnicy oprócz poznania konkretnych narzędzi, nabyli również nowe umiejętności.

Dwa szkolenia dla tej samej grupy bibliotekarzy było bardzo dobrą decyzją. Mogliśmy zobaczyć i pokazać, jak poznane wcześniej narzędzia zastosować w praktyce.

Grafika bez grafika

Podczas pierwszego szkolenia przyjrzeliśmy się dostępnym w internecie, darmowym programom, które pozwalają i pomagają nam tworzyć piękne projekty graficzne. Przeszliśmy wspólnie przez szereg narzędzi stworzonych dla różnych celów. Każde z nich charakteryzowało się dopracowanym interfejsem, intuicyjnym i łatwym do nauczenia się sposobem korzystania z dostępnych w nim opcji, nieograniczonym dostępem online. Uczestnicy warsztatu dla bibliotekarzy z Canvy dowiedzieli się, że aby tworzyć ciekawe projekty graficzne, wystarczy dosłownie podstawowa wiedza o kolorach, kompozycji oraz nabyte podczas dwóch dni umiejętności.

Skupiliśmy się głównie na Canvie – programie o ogromnych możliwościach i prostocie użytkowania. Szkolenie podzielone było na kilka etapów, skonstruowanych w taki sposób, aby całość była jak najbardziej przystępna w odbiorze. Warto zaznaczyć, że przed szkoleniem została przesłana ankieta do wypełnienia. Później ja omówiliśmy podczas szkolenia.

Canva – część teoretyczna warsztatu dla bibliotekarzy

W trakcie pierwszej części szkolenia z Canvy wspólnie z bibliotekarzami z Radomia omówiliśmy takie tematy i odpowiedzieliśmy na kilka bardzo ważnych pytań.

 1. Czym jest Canva i jakie są jej możliwości?
 2. Zakładanie konta.
 3. Omówienie sposobów tworzenia projektu.
 4. Praca na szablonie.
 5. Pokazanie i omówienie interfejsu Canvy (obszar roboczy, zakładki, pola funkcjonalne).
 6. Tworzenie i modyfikacja na wybranych zdjęciach.
 7. Wykorzystanie elementów, tekstu, tła, kolorów.
 8. Wgrywanie własnych zasobów.
 9. Eksport projektu i format zapisu na dysku.
 10. Dodatkowe opcje (wklejanie linków, przezroczystość, udostępnianie).
 11. Omówienie formularza o zgodę na instalację Canva PRO.

Canva – praktyczne ćwiczenia

Po części teoretycznej skupiliśmy się oczywiście na praktyce. Na ten etap uczestnicy mieli praktycznie cały tydzień. Kontakt był utrzymany za pomocą specjalnie w tym celu stworzonego adresu mailowego. Pisaliśmy do siebie także na zamkniętej grupie na Facebooku. Tam też były nadsyłane stworzone przez uczestników projekty, które możecie zobaczyć poniżej.

Plakat ze szkolenia z CanvyCanva - zostań grafikiem - warsztaty dla bibliotekarzyPrzykładowy plakat ze szkolenia z CanvyCanva - zostań grafikiem w jeden dzień - szkolenie online dla bibliotekarzyCanva - zostań grafikiem w jeden dzień - warsztaty dla bibliotekarzyCanva - zostań grafikiem w jeden dzień - warsztat dla bibliotekarzyGrafika ze szkolenia Canva - zostań grafikiem w jeden dzieńPrzykładowa grafika ze szkolenia z CanvyCanva w Radomiu - szkolenie dla bibliotekarzyCanva - szkolenie dla bibliotekarzyCanva - zostań grafikiem w jeden dzień - szkolenieCanva w jeden dzień - szkolenie dla bibliotekarzyCanva - zostań grafikiem w jeden dzień - prace uczestników

W kolejnym dniu szkoleniowym omówiliśmy sobie wszystkie nadesłane projekty, zwracając uwagę na możliwości ich ulepszenia, ale również zainicjowanie dalszego poznawania narzędzia do tworzenia grafiki jakim jest Canva.
Przyznam, że w wielu projektach zauważyłem nieodkryte dotąd talenty oraz nakład czasu i pracy, jaki dana osoba musiała spędzić nad swoim dziełem. Omawiałem je z dużą satysfakcją.

Chmura Google w pracy bibliotekarza

Kolejnym szkoleniem były możliwości pracy w chmurze Google. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z narzędziem, które podobnie jak Canva pozwala im nie tylko pracować wspólnie nad danym projektem, ale również wykorzystywać do tego celu internet (i to całkowicie za darmo). Chmura to niemal natychmiastowy dostęp do wszelkiego rodzaju dokumentów, arkuszy, prezentacji, rysunków oraz aplikacji za pośrednictwem łącza internetowego. Dysk w chmurze to doskonały sposób na przechowywanie kopii zapasowych. Zwłaszcza w przypadku, kiedy następuje awaria i dane z serwera znikają.

warsztaty dla bibliotekarzy Chmura Google w pracy bibliotekarza

Podczas tego dwudniowego szkolenia teoria przeplatała się z praktyką. Tempo było dosyć szybkie, jednak dostosowane do chęci poznania wszystkich możliwości wirtualnego dysku w chmurze.

Część teoretyczna składała się z kilkunastu tematów:

 1. O co chodzi z tym dyskiem i chmurą?
 2. Pliki na dysku Google.
 3. Twoje dane na dysku na twoich warunkach.
 4. Łatwa współpraca z usługami Google.
 5. Wydajniejsza praca dzięki aplikacjom.
 6. Jeszcze więcej możliwości dysku.
 7. Bezpieczne kopie zapasowe i synchronizacja.

Wszyscy uczestnicy dostali oczywiście praktyczne zadanie domowe do zrealizowania. Stworzone przez siebie formularzy (ankiet) przesyłali na specjalny adres mailowy, jak widać poniżej.

warsztaty dla bibliotekarzy Chmura Google w pracy bibliotekarza

Dzień drugi rozpoczął się od omówienia projektów. Następnie płynnie przeszliśmy do innych narzędzi, jakie wchodzą w skład oferty produktów Google. Z powodzeniem można wykorzystywać w codziennej pracy. To są kalendarz, translator, mapy, program do zarządzania projektami, JamBoard, Google School, Google Analitics.

Kilkudniowe warsztaty dla bibliotekarzy – niezamienna wiedza i doświadczenie

Muszę przyznać, że uczestnicy tych obu szkoleń początkowo byli na różnym poziomie zaawansowania. Jednak w obu przypadkach po części praktycznej dało się wyczuć, że tworzenie grafiki (szkolenie z Canvy) oraz narzędzia dysku Google wszystkim sprawiają dużo radości. Mam więc nadzieję graniczącą wręcz z pewnością, że nikt nie poprzestanie na tej kilkudniowej przygodzie.

Każdy z uczestników warsztatów dla bibliotekarzy poznał Canvę oraz chmurę Google jako narzędzia, które pozwalają na stosowanie ich w pracy, jak i poza nią. Te proste programy są ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie muszą być specjalistami w takich dziedzinach jak grafika, czy praca na wirtualnym dysku.

Warsztaty dla bibliotekarzy – cztery dni przygody

Mogę śmiało powiedzieć, że przez te 4 dni podzielone na dwa szkolenia, wspólnie przeszliśmy wszystkie kroki. Od zaplanowania własnych projektów, przez ich stworzenie pod czujnym okiem uśmiechniętego instruktora GoodBooks Krzysztofa Bieganowskiego, aż po ich omówienie z ewentualnym zasugerowaniem drobnych poprawek.

Bardzo serdecznie dziękuję całej grupie za cierpliwość, oraz za zaangażowanie i niezwykle pracowicie spędzony czas. Jestem przekonany, że te oba szkolenia i przede wszystkim nasza wspólna praca przyniosą już niedługo ponadczasowe efekty w Waszej pracy. Liczę, że spotkamy się przy okazji innych szkoleń prowadzonych przez GoodBooks z zakresu marketingu dla bibliotek. A sami przyznacie, że jest w czym wybierać ;)

Jeśli chcecie w swojej bibliotece zorganizować podobne warsztaty dla bibliotekarzy – skontaktujcie się z nami: szkolenia@goodbooks.pl.

Zobacz także