Home inne Chidusz – darmowa prenumerata magazynu o kulturze żydowskiej

Chidusz – darmowa prenumerata magazynu o kulturze żydowskiej

Fundacja Żydowska zaprasza biblioteki i instytucje kultury do V edycji programu bezpłatnej prenumeraty magazynu żydowskiego „Chidusz” w 2020 roku. W poprzedniej edycji w projekcie brało udział 120 instytucji z całej Polski – zarówno małych bibliotek, jak i dużych muzeów.

 

„Chidusz” to nowa opowieść o kulturze żydowskiej

Tematyka magazynu żydowskiego „Chidusz” (wydawanego od 2013 roku we Wrocławiu) skupia się na kulturze, sztuce i tradycji żydowskiej. To, co wyróżnia pismo, to nowoczesne prezentowanie treści, które nie były dotąd dostępne dla polskich czytelników. Stąd nazwa „Chidusz” (w języku hebrajskim oznaczająca nowość, innowację).

 

O czym piszemy?

W każdym numerze wydanym w 2020 roku znajdą się artykuły poświęcone najciekawszym zagadnieniom związanym z judaizmem, kulturą żydowską oraz Izraelem, a także między innymi:

  • Dwa cykle progresywnych komentarzy biblijnych: Biblia dla mężczyzn oraz Tora przez różowe okulary.
  • Powieść w odcinkach: pierwsze tłumaczenie na język polski Czarnego młodzieniaszka, pierwszego jidyszowego bestsellera, powieści, którą czytał każdy polski Żyd w XIX w.
  • Cykl poświęcony dawnej i nowoczesnej muzyce żydowskiej.
  • Teksty poruszające problematykę wszystkich najważniejszych świąt żydowskich: od Purim przez Pesach po Chanukę.
  • Pierwsze tłumaczenia na język polski ważnych tekstów kultury żydowskiej.
Chidusz artykuł o WajnberguStrony magazynu ChiduszChidusz artykuł Kochaj bliźniego jak siebie samegoChidusz magazyn o kulturze żydowskiej

Dlaczego warto mieć „Chidusz” w bibliotece?

Tematyka żydowska jest w Polsce szczególnie popularna a treści publikowane w magazynie „Chidusz” nie przedawniają się. Dlatego pismo wzbogaci zarówno księgozbiór biblioteki, jak również kącik prasowy czy czytelnię. W ramach jednej prenumeraty możliwe jest otrzymywanie dwóch egzemplarzy pisma (wysyłanych w jednej przesyłce na ten sam adres). Dzięki temu jeden egzemplarz można przekazać do którejś z filii biblioteki, czytelni lub też wykorzystać w organizowanych konkursach. Kreatywne wykorzystanie dodatkowego egzemplarza pozwoli też rozpromować prenumeratę wśród czytelników. Informację na temat ilości egzemplarzy (jeden lub dwa) należy przekazać wraz ze zgłoszeniem do programu.

Chidusz artykuł o Ernestynie Potowskiej - RoseMagazyn ChiduszChidusz magazynChidusz artykuł Der szwarcer jugermanczik

Jak dołączyć do programu?

Aby otrzymywać bezpłatną prenumeratę, wystarczy zrobić dwie rzeczy:

  1. na czas prenumeraty umieścić w dowolnym, stałym miejscu na stronie internetowej biblioteki (bądź instytucji współpracującej) link do strony sponsora programu, firmy PITax.pl Łatwe podatki;
  2. wysłać wiadomość e-mail na adres: redakcja@chidusz.com.

Każda instytucja, która umieści link do 20 stycznia 2020 roku, otrzyma bezpłatną prenumeratę papierowych wydań magazynu „Chidusz”. Na życzenie także elektronicznych. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

 

Bezpieczeństwo

Fundacja Żydowska od pięciu lat prowadzi program bezpłatnych prenumerat dla instytucji kultury. Co roku uczestniczy w nim coraz więcej bibliotek. W 2019 roku pismo otrzymało aż 120 instytucji, zarówno dużych, jak Muzeum POLIN czy Muzeum Etnograficzne w Warszawie, jak i mniejszych jednostek: szkolnych, gminnych, powiatowych i miejskich bibliotek publicznych).

Serdecznie zapraszamy!

Autor artykułu: Michał Bojanowski

Zobacz także