Home dotacje Dotacje MKiDN na rok 2018

Dotacje MKiDN na rok 2018

Pod koniec grudnia MKiDN ogłosiło listę programów dotacyjnych na 2018 rok. Termin składania wniosków upływa 31 stycznia 2018 r., czyli został niecały miesiąc na aplikowanie o ministerialne granty. Wśród ogłoszonych programów znajdują się takie, które powinny zainteresować zwłaszcza biblioteki.

 

Dotacje na gamifikację, czyli coś dla Millenialsów…

… i pokolenia Z.  Projektowanie gier miejskich na podstawie książek, za pomocą aplikacji Action Track może być jednym ze sposobów na nietypowe promowanie czytelnictwa w lokalnej społeczności.

Ministerialne pieniądze mogą pokryć m.in. dostęp do aplikacji, szkolenia bibliotekarzy i zaprojektowanie i zorganizowanie wymyślonej przez bibliotekę gry. Warto wnioskować o środki na tę formę aktywizacji czytelników, bo wpisuje się ona w cele i założenia merytoryczne programów Ministra, także w zakresie ochrony lokalnego dziedzictwa.

 

Do jakich programów MKiDN składać wnioski na gamifikację?

Programy, które mogą szczególnie zainteresować biblioteki to Partnerstwo dla książki oraz Promocja czytelnictwa, chociaż warto też zwrócić uwagę na te związane z edukacją, np. Edukacja kulturalna.  Tak naprawdę gamifikacja jest na tyle szerokim zjawiskiem, że można dopasować ją do różnych kategorii. Wiele zależy od naszych pomysłów na gry i kreatywności, z jaką będziemy chcieli zastosować narzędzie do tworzenia gier.

 

Dlaczego gamifikację warto sfinansować z dotacji?

  • Wytyczne programów pasują do celów, które przyświecają gamifikacji: otwarcie bibliotek na młode pokolenia i osoby niebędące czytelnikami, wykorzystanie nowych technologii, zacieśnienie relacji między użytkownikami instytucji, rozszerzenie oferty bibliotecznej o świeże inicjatywy i rozwiązania, uwzględnienie potrzeb nowoczesnych odbiorców kultury, upowszechnienie dostępu do książek, wspieranie nietypowych form czytelnictwa i rozbudzanie potrzeb literackich.
  • W ramach programu Promocja czytelnictwa dotuje się między innymi przedsięwzięcia, które odnoszą się do ważnych rocznic, jubileuszy i wydarzeń historycznych. Biblioteka może przygotować mobilną grę miejską, wpisującą się w ten wymóg.  Dziedzictwo narodowe to obszar chętnie dofinansowany, warto więc uwzględnić go podczas tworzenia swojej aplikacji.
  • Aplikując do programu Promocja czytelnictwa pamiętajmy, że gamifikacja włącza grupę docelową w przygotowania dotowanych działań, co jest atutem naszego wniosku.
  • Gamifikacja jest idealnym sposobem na włączanie dzieci i młodzieży w wartościowe działania edukacyjno-kulturalne. Tworzenie gier uczy, rozwija kreatywność i angażuje młodych w lokalne przedsięwzięcia.

 

Jak wnioskować?

Wnioski o dotacje składamy do 31 stycznia 2018 r. Jeśli złożymy swoją aplikację wcześniej, do 15 stycznia, w razie błędów formalnych będzie czas na jej poprawienie. Już niebawem pojawią się formularze aplikacyjne na platformie EBOI, za pomocą której wysyłamy swoje podania. Warto pamiętać, że jeśli nie korzystamy z podpisu elektronicznego, podpisany wniosek musimy wysłać pocztą do Instytutu Książki.

 

Inne źródła dotacji

Starając się o dotacje, warto sięgać po pieniądze z różnych źródeł. Wśród nierządowych podmiotów finansujących ciekawe przedsięwzięcia z zakresu kultury i edukacji można wymienić:

Fundacja BGK –  projekty patriotyczne, termin składnia wniosku: 31 marca 2018 r.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności – programy edukacyjne i wspieranie społeczności lokalnych

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej – wspieranie inicjatyw polsko-niemieckich (programy literackie, kulturalne)

Fundacja Banku Zachodniego – projekty związane z wykorzystaniem potencjału młodych ludzi

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki – wspieranie współpracy narodów wyszechradzkich (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry)

 

Jeśli są Państwo zainteresowani składaniem wniosków o dofinansowanie, służymy radą i wsparciem. Pytania prosimy wysyłać na adres goodbooks@goodbooks.pl.

 

 

 

 

 

Zobacz także