Home news Nowe wytyczne dla bibliotek publicznych od MKiDN

Nowe wytyczne dla bibliotek publicznych od MKiDN

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Organy rządowe walczą z epidemią stale aktualizując zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Dotyczy to szczególnie żółtych i czerwonych stref, gdzie pojawiają się nowe ogniska zachorowań. 4 września MKiDN opublikował aktualizację „Wytycznych dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych”. Znajdują się w nich nowe regulacje i rekomendacje dla bibliotek.

Streszczenie

MKiDN przypomina bibliotekarzom o powszechnie panujących zasadach dotyczących zakrywania ust i nosa, mycia i dezynfekcji rąk i przestrzeni użytkowych oraz o wyznaczeniu limitów ilości osób przebywających w pomieszczeniach, które umożliwią zachowanie 1,5 m odległości pomiędzy użytkownikami biblioteki. Zaleca, aby przenieść kontakt z czytelnikami oraz wszystkie wydarzenia do przestrzeni online.

Kwarantanna dla zwróconych do wypożyczalni książek powinna trwać 3 dni.

Szczególnie rygorystycznie powinny podejść do tych zasad biblioteki z wyznaczonych stref. Bibliotekom ze strefy czerwonej Ministerstwo nie rekomenduje prowadzenia czytelni, zaś wypożyczalnia może funkcjonować bez udostępniania wolnego dostępu do księgozbioru. Sugeruje umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretne godziny, aby uniknąć kolejek. Zaleca również ustawienie przesłony ochronnej (pleksi) na biurku, przy którym następuje kontakt użytkownika z bibliotekarzem.

Pełna treść wytycznych i rekomendacji dla bibliotek

Pełna treść aktualnych „Wytycznych dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych” znajduje się tutaj. Poza aktualizacją rekomendacji dla bibliotek znajdujących się w żółtych i czerwonych strefach pozostałe zasady pozostają bez zmian.

Na wszystkie wątpliwości i pytania bibliotekarzy odpowiada Biblioteka Narodowa. Dotychczasowe pytania i odpowiedzi można znaleźć na stronie „Poradnia Biblioteki Narodowej„.

Biblioteki szkolne

O działaniu bibliotek szkolnych pisaliśmy w artykule „Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły rady„. Znajduje się tam szablon regulaminu, jaki każda biblioteka powinna przygotować w odniesieniu do swoich warunków i wewnętrznych zasad placówki. Czas kwarantanny dla książek zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w materiałach z dnia 25.08.2020 to 2 dni. Dotychczas nie ukazała się aktualizacja tych zaleceń, zatem pozostają one obowiązujące dla bibliotek szkolnych.

Jak informować czytelników o nowych zasadach

Pojawianie się kolejnych obostrzeń i agresywna komunikacja jaką stosują media sprawiają, że ludzie czują się jeszcze bardziej zagrożeni i niepewni. Pisząc o nowych zasadach panujących w bibliotece warto zadbać o odpowiedni sposób komunikacji. Przede wszystkim informacje powinny być widoczne i trafić do wszystkich zainteresowanych. Poza tym nie powinny odstraszać ich od użytkowania biblioteki. Warto pokazać, że biblioteka jest bezpiecznym miejscem, które poważnie podchodzi do swojego regulaminu, ale pozostaje otwarte i gotowe na kontakt ze swoimi odbiorcami!

  • Umieść informację o trybie funkcjonowania biblioteki w obiekcie i w Internecie. Pamiętaj, aby artykuł na stronie czy post na Facebooku o tym znajdował się na górze w widocznym miejscu. W tym celu wykorzystaj funkcję „Przypnij post”.
  • Zamiast publikować kolejne wersje regulaminów stwórz infografikę, która wskaże w jasny i lekki sposób jak powinni zachowywać się użytkownicy biblioteki.
  • Zrezygnuj z używania smutnych emotek, nadmiernie ostrzegawczych kolorów i trudnych treści. Niech twoja biblioteka będzie ostoją, źródłem wytchnienia i miejscem pozytywnych kontaktów dla ludzi, którzy i tak na co dzień ciągłe spotykają się z przykrymi informacjami o koronawirusie.
  • Nie trać kontaktu z Czytelnikami. Publikuj nowe treści, polecaj książki, organizuj wydarzenia online, np. czytanie książek dla dzieci lub opowieści lokalnych bohaterów o ich wspomnieniach związanych z biblioteką nagrywane w formie audio lub video.

Poznaj więcej naszych pomysłów podczas szkoleń online, np. „Jak zorganizować konkurs online w bibliotece?” albo „Komunikacja międzyludzka w pracy bibliotekarza„.

Jeśli chcesz uczestniczyć w takim szkoleniu skontaktuj się z nami.

Zobacz także