Home news Pisanie wniosków – rada bibliotekarza cz. 1

Pisanie wniosków – rada bibliotekarza cz. 1

Jak już wiecie, powoli przygotowujemy się do ogłoszenia corocznych programów dotacyjnych MKiDN-u. Oczywiście będziemy informować Was, gdy to już się wydarzy! Dodatkowo zaprosimy Was na kilka webinariów o tym, jak napisać dobry wniosek, opublikujemy kilka artykułów eksperckich oraz zaprezentujemy Wam nasze pomysły na promocję czytelnictwa i działania szkoleniowe w Waszych instytucjach. Ale zanim to się wydarzy, chcemy podzielić się z Wami wypowiedziami tych bibliotekarzy, których wnioski zwyciężyły w poprzednich latach. Zapytaliśmy ich: co jest kluczem do sukcesu?

Joanna KrasowskaJoanna Krasowska,
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie

Managerka kultury, doradczyni w zakresie kreatywnego zarządzania biblioteką, inicjatorka i koordynatorka projektów kulturalnych, trenerka.
Od lat związana z kulturą. W swojej zawodowej karierze zarządzała ośrodkiem kultury, była wieloletnią dyrektorką wołowskiej książnicy. 
W roku 2014, z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

CytatCzęść z nas pisanie wniosków rozpoczyna od poszukiwań potencjalnych grantodawców. A kiedy już ich znajduje, zaznajamia się z regulaminem, w tym samym czasie przeczesując swój umysł, w poszukiwaniu pomysłu na innowacyjne działanie. Inni działają wręcz odwrotnie. Mając pomysł na działanie, budujący się w głowie zespół projektowy, zarys celów i potencjalną grupę odbiorców, rozpoczynają, wśród morza grantodawców, poszukiwania programu adekwatnego do swoich potrzeb.

Którą ścieżkę wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ja, osobiście wybrałabym tę drugą. Mając świadomość swoich potrzeb i wybranego, potencjalnego grantodawcę, zaczynam działać.

Jak napisać dobry wniosek?

Dokładne przestudiowanie regulaminu wybranego przez nas programu to połowa naszego sukcesu. Pamiętajmy o tym, że dobrze napisany wniosek po pierwsze wymaga czasu, a po drugie wyczerpujących odpowiedzi na osiem, zasadniczych pytań:

  • co?
  • jak?
  • gdzie?
  • kiedy?
  • dla kogo?
  • po co?
  • dlaczego ?
  • i – co dalej? 

Następny krok

Kiedy mamy już gotowy wniosek, warto poddać go weryfikacji, najlepiej osobie niezwiązanej z projektem, która w sposób racjonalny oceni, czy jest on zrozumiały i czy odpowiada na powyższe pytania. Po tym zabiegu, warto ponownie wrócić do lektury, a kiedy poczujemy, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, klikamy „wyślij”, oczekując, z nadzieją, na pozytywną ocenę naszego wniosku.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Weź udział w szkoleniach z pisania wniosków od Good Books!

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Pisanie wniosków” w swojej instytucji? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także