Dlaczego warto, aby bibliotekarz był także filmowcem? Czy warto uczyć się nowych technologii? Oczywiście! Timelapsy, animacje, szybki montaż, aplikacje do edycji filmów to nowy świat, który można wykorzystać także w bibliotece. Czy w dobie zaawansowanych smartfonów oraz ich coraz lepszej specyfikacji technicznej biblioteki mają się wstrzymywać od korzystania z technologii, którą można zmieścić do kieszeni? Oczywiście, że nie!
Bibliotekarz filmowcem, animatorem i marketingowcem
Nie tylko związany z czytelnictwem, ale także animacyjno-kulturalny charakter pracy bibliotekarza stwarza wiele możliwości rozwoju. To właśnie gromadzenie odbiorców, stworzenie im miejsca, gdzie mogą obcować z literaturą, sprawia, że przed bibliotekarzem otwierają się różne możliwości promocji działań.
Miejscem, gdzie biblioteka może wyjść naprzeciw swoim czytelnikom i informować ich o swojej działalności są oczywiście media społecznościowe. Facebook, Instagram czy Youtube są platformami, gdzie biblioteki doskonale sobie radzą. Nie należy również zapominać, że w dobie pandemii placówki kultury są niejako “skazane” na działalność online. Tym bardziej więc obecnie kładzie się nacisk na komunikację z odbiorcami poprzez social media.
Zrób to profesjonalnie!
Jednakże social media to nie tylko tekst i grafika. To również filmik lub animacja. Badania oraz statystyki wyświetleń pokazują, że filmik na Facebooku może angażować o wiele więcej odbiorców, niż statyczne zdjęcie. Na szkoleniu z filmowania smartfonem bibliotekarze z dwóch bibliotek publicznych mieli okazję poznać zasady kręcenia atrakcyjnych filmów i filmików smartfonem. Uczestnicy mogli też w praktyce poznać jedną z najbardziej przystępnych i funkcjonalnych aplikacji mobilnych do edycji i montażu filmów – InShOt.
Podczas szkolenia odkrywaliśmy, co się kryje za nieznanymi czasem pojęciami fotograficznymi, które również mają praktyczne zastosowanie w filmowaniu. Poznanie Trybu Pro we własnym telefonie na pewno było przydatną informacją! Bibliotekarze zapoznali się z domowymi sposobami stabilizacji obrazu oraz doświetlenia kadru. Poznawaliśmy też reguły kadrowania oraz plany filmowe, zastanawialiśmy się, co zrobić, aby nasz kadr miał “to coś”.
Czas na praktykę…
W warsztatowej części szkolenia uczestnicy mieli okazję poznać funkcjonalności aplikacji InShOt na Androida. Po kolei zostały przedstawione różne funkcje oraz efekty. Uczestnicy chętnie spróbowali prostego montażu, testowali też wykorzystanie różnych efektów i filtrów. Wszystkie pytania i wątpliwości mogli od razu zadawać na czacie.
Kilka chwil poświęciliśmy również na omówienie pomysłów na biblioteczne filmy oraz na omówienie inspiracji do tworzenia nowych. Część warsztatów poświęciliśmy na kwestie związane z udostępnianiem filmu w mediach społecznościowych. Uczestnicy przekonali się, że warto poznać algorytm Facebooka oraz Instagrama dotyczący zamieszania filmików.
…i prawdziwe działanie!
Tematy filmowania to szeroki zakres nie tylko wiedzy, ale także praktycznych umiejętności. Podczas szkolenia bibliotekarze uzyskali potrzebne podstawy, jeśli chodzi o wiedzę. Dzięki szkoleniu zdobyli również inspirację i zachętę, aby ćwiczyć umiejętności oraz wyczucie estetyczne. Zdobyte kwalifikacje na pewno pozwolą na sprawniejszą oraz bardziej atrakcyjną promocję działań biblioteczno-kulturalnych.