Home news Program „Skrzydła dla Mamy” – relacja z webinarium online

Program „Skrzydła dla Mamy” – relacja z webinarium online

Bezpłatne webinarium o programie dotacyjnym dla bibliotek „Skrzydła dla Mamy – regulamin, pomysły, przykłady” odbyło się online we wtorek 23 marca o godz. 10:00. Ponad 250 pracowników bibliotek poznało szczegóły programu Fundacji BKG, którego celem jest ułatwienie młodym mamom z małych miejscowości powrotu do pracy zawodowej po przerwie związanej z macierzyństwem.

 

Szansa na dotację dla bibliotek z mniejszych miejscowości

Program „Skrzydła dla Mamy” to szansa na otrzymanie dotacji dla bibliotek z mniejszych miejscowSkrzydła dla Mamyości, bowiem Fundacja BGK umożliwia udział w programie instytucjom z gmin do 25 tys. mieszkańców.  Jego zaletą jest fakt, że nie jest wymagany wkład własny. Istotnym warunkiem jest, aby zawarte we wniosku zajęcia lub warsztaty stanowiły cykl. Ważne jest również, aby w zajęciach uczestniczyła stała grupa mam.  Uczestnicy webinarium zorganizowanego przez Good Books dowiedzieli się, że zadaniem instytucji, które zgłoszą się do Fundacji BGK, będzie zorganizowanie dla młodych mam zajęć lub warsztatów o tematyce:

  • społecznej
  • technicznej
  • sportowej
  • kulturalnej
  • artystycznej
  • manualnej

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie?

Chętnie pomożemy Ci stworzyć projekt do programu dotacyjnego „Skrzydła dla mamy”.
Prześlij nam swój numer telefonu wpisując go do formularza poniżej, zadzwonimy do Ciebie!

     

    W poprzednich edycjach zwyciężyli…

    Skrzydła dla MamyZ dużym zainteresowaniem uczestników spotkało się przedstawienie działań instytucji, które zostały nagrodzone w ubiegłorocznej edycji programu „Skrzydła dla Mamy”. W większości były to stowarzyszenia i fundacje. Jednak wśród 30 nagrodzonych wnioskodawców znalazła się również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Bonawentury Graszyńskiego w Murowanej Goślinie.

    Realizacja projektu biblioteki w Murowanej Goślinie „Czas na MAMY!” przypadła na okres pandemii, ale szczęśliwie nie przeszkodziło to w organizacji spotkań stacjonarnych, na których najbardziej zależało uczestniczkom. W ramach projektu odbyły się:

    • warsztaty rękodzielniczne z cardmakingu oraz z tworzenia spersonalizowanych ramek,
    • spotkanie z psychologiem dotyczące radzenia sobie z rozłąką z dzieckiem po powrocie do pracy,
    • szkolenie z oprogramowania Word i Excel,
    • kurs graficzny (m.in. Canva, Piktochart, ThinkLing),
    • tworzenie ankiet internetowych,
    • zajęcia z komunikacji interaktywnej (praca w chmurze, organizacja pracy),
    • kurs poprawnej wymowy.

    Możliwość doprecyzowania tych kwestii, które budziły wątpliwości uczestników webinarium nawet po wnikliwym przeczytaniu regulaminu, była ważną częścią szkolenia. Wiedza i doświadczenie pani Agnieszki Kajdaniak z biblioteki w Murowanej Goślinie, która napisała już niejeden wniosek o dotację do Fundacji BGK, stanowiły nieocenione źródło informacji.

     

    Z perspektywy mamy…

    Webinar Skrzydła dla MamyGościem webinarium była także pani Justyna Gorgoń – absolwentka socjologii i kulturoznawstwa od lat związana zawodowo z sektorem kultury, trenerka Good Books. Z uczestnikami podzieliła się swoimi spostrzeżeniami nie tylko jako specjalistka w zakresie pisania wniosków o dotacje, ale również jako młoda mama. Zwróciła uwagę na wyzwania związane z macierzyństwem, a także na trudności pojawiające się przy próbach łączenia macierzyństwa z życiem zawodowym.

    Pani Justyna podkreśliła fakt, że wiele mam w początkowych etapach macierzyństwa potrzebuje systemu wsparcia, który współcześnie bywa niestety ograniczony. „Nieprzypadkowo mówi się, że potrzeba całej wioski, aby wychować dziecko. Aktywizacja zawodowa jest ważna, ale wsparcie psychologiczne jest równie ważne. Bardzo fajnie, że ten program daje takie możliwości.” W tym kontekście ogromną zaletą programu „Skrzydła dla Mamy” jest to, że w ramach projektów można organizować spotkania ze specjalistami.

    Ze względu na fakt, że młode mamy są bardzo przedsiębiorcze, dobrym pomysłem są wszelkie działania związane z zakładaniem własnej firmy. W tym kontekście bardzo istotne są także kwestie związane z prawami matek w kodeksie pracy. Pani Justyna podkreśliła, że biblioteka może być nie tylko instytucją kultury, ale także instytucją społeczną. Dzięki dopasowaniu oferty książek o tej tematyce pod kątem młodych mam, biblioteka może stać się źródłem wiedzy z zakresu prawa pracy.

     

    Duża dawka inspiracji

    Podsumowując, webinarium okazało się bardzo inspirujące – w czasie jego trwania pojawiło się wiele pomysłów na różnorodne działania wpisujące się w założenia programu „Skrzydła dla Mamy”.  Od symulacji rozmów kwalifikacyjnych, spotkań z doradcami zawodowymi, treningiem umiejętności interpersonalnych, przez stolarstwo, garncarstwo, fotografię i szydełkowanie, aż po zajęcia z zumby, jogi, warsztaty relaksacyjne i nordic walking.

    Chcesz poznać szczegóły programu dotacyjnego „Skrzydła dla Mamy”? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

    Zobacz także