Home dotacje „Skrzydła dla Mamy” – aktywizacja zawodowa w bibliotece

„Skrzydła dla Mamy” – aktywizacja zawodowa w bibliotece

„Skrzydła dla mamy” to program Fundacji BGK, którego celem jest ułatwienie młodym mamom powrotu do pracy zawodowej po przerwie związanej z macierzyństwem. Fundacja już po raz trzeci zamierza wesprzeć te instytucje (w tym biblioteki publiczne) z mniejszych miejscowości, które zaproponują najciekawsze cykle zajęć lub warsztatów mających na celu aktywizację zawodową młodych mam.

 

Szczegóły programu „Skrzydła dla mamy”

Fundacja, poprzez dofinansowanie instytucji, chce osiągnąć następujące cele:

 1. zaktywizować młode mamy z mniejszych miejscowości, które przebywają na urlopie macierzyńskim, opiekuńczym lub wychowawczym,
 2. stworzyć mamom warunki dla podniesienia kwalifikacji zawodowych, ułatwiając im powrót do pracy,
 3. zainspirować mamy do odkrycia nowych talentów.

Zadaniem instytucji, które zgłoszą się do Fundacji BGK, będzie zorganizowanie w okresie przynajmniej 60 dni cyklicznych zajęć lub warsztatów dla młodych mam, które skupiać się mogą na tematyce społecznej, technicznej, sportowej, kulturalnej, a nawet artystycznej i manualnej, w rezultacie podnosząc kwalifikacje mam.

 

Kto może starać się o dotację?

Dofinansowanie mogą otrzymać instytucje z gmin do 25 tys. mieszkańców, które działają na rzecz lokalnych społeczności, w tym biblioteki publiczne, domy kultury, stowarzyszenia, fundacje i koła gospodyń wiejskich. Wnioski o dotację można składać online od 01.03.2022 r. do 25.04.2022 r. Zostaną one przyznane maksymalnie 30 instytucjom, które zaproponują najciekawsze projekty.

 

Budżet i zakres finansowania

Poszczególne instytucje mogą liczyć na dofinansowanie na kwotę do 15 000,00 zł brutto. Co ważne, w programie dotacyjnym „Skrzydła dla mamy” nie jest wymagany wkład własny. Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone na:

 • przygotowanie oraz przeprowadzenie zajęć lub warsztatów o tematyce społecznej, technologicznej, sportowej, kulturalnej, artystycznej i manualnej,
 • zakup sprzętu lub pomocy dydaktycznych potrzebnych do przeprowadzenia zajęć lub warsztatów,
 • związane z projektem usługi księgowe (ich koszt nie może przekraczać 500,00 zł brutto),
 • koordynację projektu (koszt nie może przekraczać 500,00 zł brutto),
 • wynajęcie sali, gdzie prowadzone będą zajęcia (koszt nie może przekraczać 1 000,00 zł brutto),
 • specjalistyczne porady,
 • koszty animacji lub opieki nad dziećmi na czas trwania zajęć.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 23.06.2022 r. do godz. 18:00. Zgłoszone projekty powinny zostać zrealizowane od 1 września do 31 grudnia 2022 r.

 

Ocena merytoryczna projektu – na co zwrócić uwagę?

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu, na pewno trzeba wnikliwie zapoznać się z regulaminem oraz z wnioskiem wzorcowym. Oba dokumenty są dostępne do pobrania na stronie programu „Skrzydła dla mamy”. Aby zwiększyć szanse swojej instytucji na otrzymanie dofinansowania, warto zwrócić szczególną uwagę, które elementy projektu będą oceniane.

 • Upewnij się, że znasz potrzeby mam z lokalnej społeczności i że zaproponowane działania przyczynią się do aktywizacji tej grupy.
 • Dobrze się zastanów, a we wniosku uzasadnij, w jaki dokładnie sposób projekt pomoże młodym mamom w powrocie do życia zawodowego po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem.
 • Zaproponuj skuteczny sposób dotarcia do grupy docelowej – działania promocyjne to jeden z elementów, który zaważy na ocenie projektu.
 • Komisja konkursowa przyjrzy się również budżetowi pod kątem jego przejrzystości i spójności z planowanymi działaniami.
 • Pamiętaj, że projekt powinien być oryginalny i atrakcyjny!

 

Biblioteka jako centrum aktywizacji zawodowej i rozwoju osobistego

Rodzice z dziećmi – do tej grupy kierujemy bardzo wiele działań bibliotecznych. Na przykład Klub Mam w bibliotece, zajęcia z bajkoterapii, czy warsztaty rozwijające kreatywność u najmłodszych. Szkolenia dla rodziców dotyczą zazwyczaj tego, jak rozwijać nawyki czytelnicze swoich pociech i jak budować z nimi zdrową relację. Ale biblioteka to także doskonałe miejsce, gdzie mamy mogą rozwinąć swoje skrzydła, zdobyć nowe kompetencje przydatne we współczesnej rzeczywistości, zrobić coś dla siebie a przy okazji zdobyć praktyczne umiejętności, które przydadzą się po powrocie do pracy.

 

Proponujemy następujące kursy dla młodych mam:

 1. Marketingowe Skrzydła dla Mamy (rozwija kompetencje w zakresie marketingu online)
 2. Managerskie Skrzydła dla Mamy (poszerza kompetencje psychologiczne i uczy zarządzania w pracy zdalnej)
 3. Techniczne Skrzydła dla Mamy (rozwija umiejętności pracy hybrydowej)
 4. Plastyczne Skrzydła dla Mamy (uczy tworzenia zarówno na papierze, jak i na ekranie komputera)
 5. Edukacyjne Skrzydła dla Mamy (pokazuje nowoczesne podejście do nauki poprzez gry)

 

Każdy z kursów składa się z:

 • diagnozy potrzeb uczestniczek
 • 4 spotkań (po 5 h) w formie webinariów online ze specjalistami w danej dziedzinie
 • tutoringu online dostępnego przez cały czas trwania kursu
 • materiałów szkoleniowych
 • certyfikatu ukończenia zajęć
 • prezentu w postaci książki dla mamy i dziecka do wspólnego czytania

 

Twoje Skrzydła dla Mamy: jeśli masz pomysł na inną lub mieszaną tematykę kursu – daj znać, wspólnie przygotujemy odpowiedni kurs, który uskrzydli Mamy w Twojej miejscowości! Wystarczy, że zostawisz swój numer telefonu w formularzu pod artykułem, a nasze konsultantki odezwą się do Ciebie.

 

 

KURS 1: Marketingowe Skrzydła dla Mamy (rozwija kompetencje w zakresie marketingu online)

Reklama i promocja w internecie to podstawowa forma działań marketingowych w wielu firmach. Współcześnie jest wręcz niezbędna w przypadku rozpoczęcia własnej działalności. Dzięki ogólnodostępnym narzędziom młode mamy zyskają szansę dotarcia do potencjalnych klientów, a także zdobędą nowe umiejętności.

Podczas tego kursu mamy nauczą się, jak stworzyć i obsługiwać stronę internetową oraz zostaną także wprowadzone w świat mediów społecznościowych pod kątem działań marketingowych – nauczą się, jak uruchomić firmowe konto na Facebooku i Instagramie oraz dowiedzą się, w jaki sposób skutecznie reklamować produkty i usługi na tych platformach. – Wiedza ta będzie przydatna zarówno w przypadku założenia własnej działalności, jak i w przypadku zatrudnienia na stanowisku marketingowca.

 

W ramach kursu mogą odbyć się na przykład poniższe szkolenia z oferty Good Books:

 • Wordpress: obsługa firmowej strony internetowej
 • Pozycjonowanie stron internetowych. Co zrobić, żeby strona była widoczna w internecie?
 • Firma na Instagramie – jakie zdjęcia wrzucać, kiedy publikować, zdobywanie followersów, budowanie relacji z odbiorcami
 • Wydarzenia i posty sponsorowane na Facebooku, czyli jak za małe pieniądze osiągać wielkie wyniki
 • Analityka: jak wyciągać wnioski i czytać statystyki w social media?

WordPress w bibliotece - szkolenie dla bibliotekarzy online

 

Zobacz relacje z innych szkoleń z tego zakresu:
Tworzenie newsletterów w platformie MailChimp
Szkolenie z social mediów i analizowania danych o odbiorcach
WordPress – tani i łatwy sposób na stworzenie strony internetowej

Jeśli chcesz pomóc mamom w Twojej miejscowości w lepszym opanowaniu umiejętności z zakresu promocji i reklamy w internecie – wypełnij formularz poniżej, a nasze konsultantki prześlą wycenę tego kursu.

 

 

KURS 2: Managerskie Skrzydła dla Mamy (psychologia i zarządzanie w pracy zdalnej i nie tylko)

Kontakty międzyludzkie są obecnie mocno ograniczone, dlatego warto szukać sposobów, aby sobie z tym radzić zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy.  Dlatego proponujemy szkolenia z zakresu budowania współpracy z trudnym klientem, komunikacji, kompetencji społecznych i emocjonalnych. Nasi wykwalifikowani trenerzy nie tylko znają teorię, ale mają też doświadczenie i wiedzę, jak działać w praktyce. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się mamom również po powrocie do pracy stacjonarnej!

 

W ramach kursu mogą odbyć się na przykład poniższe szkolenia z oferty Good Books:

 • Emocje w czasach zarazy (i nie tylko).
 • Konstruktywny feedback podstawą motywowania. Jak informacja Wspieranie kreatywności zespołu. Szkolenie dla bibliotekarzy w Żorachzwrotna wpływa na efektywność zespołu?
 • Trudny klient online – jak reagować na agresję i nieporozumienia w sieci.
 • Komunikacja międzyludzka jako podstawowa kompetencja w pracy
 • Zarządzanie sobą w czasie. Czyli jak ustalać priorytety oraz zwiększyć ilość czasu pracy przeznaczonego na sprawy pilne i ważne

 

Zobacz relacje z innych szkoleń z tego zakresu:
Mobbing i mowa nienawiści – jak reagować i chronić zespół?
Jak zwalczać przemoc w sieci
Wspieranie kreatywności zespołu

Jeśli chcesz pomóc mamom w Twojej miejscowości w zdobyciu pożądanych na rynku pracy tzw. kompetencji miękkich – wypełnij formularz poniżej, a nasze konsultantki prześlą wycenę tego kursu.

 

 

 

KURS 3: Techniczne Skrzydła dla Mamy (umiejętności pracy hybrydowej)

Wiele firm zlikwidowało swoje biura i przeniosło swoją działalność do Internetu. Jak przystosować się do tej zmiany?

Dzięki temu kursowi mamy powracające na rynek pracy poznają obecnie panujące trendy w zakresie stosowanych nowych technologii oraz nabędą umiejętność bezstresowego wchodzenia w świat narzędzi online. Mamy nauczą się samoorganizacji, pracy zdalnej, czyli obsługi Chmury, Kalendarza Google i platform do organizacji wydarzeń online. Dodatkowo opanują obsługę social mediów i komunikatorów, a także innych narzędzi do tworzenia atrakcyjnych filmów i grafik.

 

W ramach kursu mogą odbyć się na przykład poniższe szkolenia z oferty Good Books:

 • Facebook w kwarantannie. Działaj bezpłatnie, niskobudżetowo i skutecznie
 • Aplikacje Google na smartfona – przydatne narzędzia pracy zawsze pod ręką
 • Aplikacje mobilne w pracy biurowej – czego używać, żeby pracowało się łatwiej
 • Platformy do prowadzenia spotkań online – warsztat praktyczny z korzystania z platform
 • Komunikacja online w zespole – Trello, Slack

 

Zobacz relacje z innych szkoleń z tego zakresu:Webinarium dla bibliotekarzy Chmura Google w pracy bibliotekarza
Canva i chmura Google – warsztaty w Radomiu
Jak kręcić filmy smartfonem i montować
Technologie informacyjno-komunikacyjne: Kahoot, Genial.ly, Artsteps

Jeśli chcesz pomóc mamom w lepszym opanowaniu świata nowych technologii – wypełnij formularz poniżej, a nasze konsultantki prześlą wycenę tego kursu.

 

 

KURS 4: Plastyczne Skrzydła dla Mamy (działania na papierze i na ekranie komputera)

Kreatywność i  artystyczne umiejętności są przydatne w każdym rodzaju pracy. Pozwalają twórczo rozwiązywać problemy, znajdować nowe rozwiązania i atrakcyjniejszą formę dla naszych działań. To prawda, że teraz wszystko dzieje się online, może jednak wkrótce pojawią się nowe możliwości i ludzie będą poszukiwać kontaktu i okazji do wspólnych spotkań? Po tym kursie młoda mama będzie mogła prowadzić warsztaty z fotografii, decoupage, kaligrafii albo sama tworzyć grafiki komputerowe pracując jako freelancer!

 

W ramach kursu mogą odbyć się na przykład poniższe szkolenia z oferty Good Books:

 • Grafika bez grafika. Podstawy grafiki komputerowej.
 • Fotografia a wizerunek w biznesie. Jak pokazywać zespół i ofertę?Decoupage dla bibliotekarzy
 • PhotoScan — skanowanie i renowacja starych zdjęć w telefonie
 • Księga marzeń – warsztaty artystyczne decoupage
 • Prezentacja w PowerPoint i inne narzędzia online do tworzenia pięknych prezentacji

 

Zobacz relacje z innych szkoleń z tego zakresu:
Decoupage – zrób to sam!
Warsztaty z tworzenia sensorycznych poczytanek
Canva – zostań grafikiem w jeden dzień

Jeśli chcesz pomóc mamom w Twojej miejscowości w rozwinięciu ich artystycznej i kreatywnej strony – wypełnij formularz poniżej, a nasze konsultantki prześlą wycenę tego kursu.

 

 

KURS 5: Edukacyjne Skrzydła dla Mamy (grywalizacja w edukacji)

Młode mamy mogą być wspaniałymi nauczycielkami, opiekunkami i animatorkami życia społecznego! Wiedzą, jak rozmawiać i bawić się z dziećmi. Wiedzą też, jak ważny i trudny jest proces edukacji: dużo materiału, mało doświadczeń i angażujących historii. Wiecie jak działa gamifikacja? Może stać się antidotum na problemy dzieci i młodzieży z nauką i magiczną różdżką, którą nauczycielka-animatorka ożywi podręcznikowe formuły do nauczenia „na pamięć”!

 

W ramach kursu mogą odbyć się na przykład poniższe szkolenia z oferty Good Books:Półkolonie z projektowaniem gier mobilnych w Wołowie

 • Gry planszowe a podstawa programowa. Edukacja przez zabawę
 • Tworzenie własnej gry planszowej. Od pomysłu do rozgrywki
 • Literackie gry kanapowe – uzupełnienie podstawy programowej dla uczniów
 • Lekcje w formie gier mobilnych – edukacja w fińskim stylu
 • Wykorzystanie gier wideo w edukacji szkolnej – praktyczne metody użycia gier wideo na lekcjach

 

Zobacz relacje z innych szkoleń z tego zakresu:
Gry na smartfonach – przepis na zdalne dotarcie do młodych
Ojczysty – dodaj do ulubionych. Ortografia w grach mobilnych
Mysłakowiccy harcerze podejmują wyzwanie z ActionTrack

Jeśli chcesz pomóc mamom w Twojej miejscowości w zdobyciu wiedzy, jak skutecznie uczyć przez zabawę – wypełnij formularz poniżej, a nasze konsultantki prześlą wycenę tego kursu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach od Good Books? Chętnie pomożemy Ci stworzyć projekt do programu dotacyjnego „Skrzydła dla mamy”. Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

  Zobacz także