Kto może stworzyć stronę internetową dla biblioteki? Na pewno wykwalifikowani programiści (web deweloperzy), informatycy, marketingowcy albo… sami bibliotekarze! Ci, którzy uczestniczyli w szkoleniu online „Wordpress jako przyjazne narzędzie”, zrobili to wspólnie od zera.
Podczas 4-godzinnego szkolenia online organizowanego przez Książnicę Pomorską bibliotekarze nie tylko mieli okazję dowiedzieć się jak działa Wordpress – mogli od razu sprawdzić wszystko w praktyce. Po krótkiej części teoretycznej o tym, co to jest domena, hosting i certyfikat SSL, zalogowali się do przykładowej strony jako administratorzy. Po oswojeniu się z wyglądem i funkcjonowaniem pulpitu administratora (tzw. kokpitu) rozpoczęli działanie.
Wizualne aspekty strony
Na początku uczestnicy szkolenia pracowali nad wyglądem strony. Wybrali najpierw odpowiedni motyw, czyli inaczej szablon, a następnie dostosowali kolory oraz fonty (czcionki) do swoich oczekiwań. W związku z tym, że poznali trendy jakie panują obecnie w Internecie, mieli za zadanie odnieść się do nich i zaproponować zmiany również na swoich dotychczasowych stronach. W końcu wiedzieli już gdzie szukać inspiracji i mieli dostęp do odpowiednich narzędzi!
Do dzieła
Po przyjemnej pracy projektowo-graficznej przyszedł czas na prawdziwe konstruowanie. Bibliotekarze mieli samodzielnie stworzyć swoje pierwsze strony, podstrony oraz wpisy i wypełnić je treścią. I to nie tylko tekstową. Należało uzupełnić ją o zdjęcia, filmy i pliki. Ponieważ uczestnicy mieli dostęp do panelu administratora przez pełne 6 dni, niektórzy pracowali nad tym nawet po godzinach szkolenia. Patrząc na efekty wydaje się, że Ci, którzy mieli odwagę, aby przeszukać zaawansowane opcje, mieli naprawdę dużo zabawy i satysfakcji z testowania różnych możliwości Wordpressa. Na końcu wystarczyło już tylko poukładać strony w formie menu i gotowe.
Dopracowywanie szczegółów
Grupa uczestników tego szkolenia była jednak ambitna i nie zadowoliła się tą prostą wersją strony. Bibliotekarze uzupełnili ją o informacje w pasku bocznym i stopce. Wymyślili także różne kategorie i tagi swoich artykułów. Dopracowali nawet taki drobiazg jak format adresów url!
Jeszcze kilka razy zmieniali szablon, poprawiali kolory i… oto efekt, jaki udało się im finalnie uzyskać:
Podsumowując, aż szkoda odbierać im możliwość tworzenia tej strony dalej! Strona testowa przyda się jednak następnym grupom szkoleniowym, a ja mam nadzieję, że uczestnicy będą mogli realizować swoje pomysły i wykorzystać zdobytą wiedzę na prawdziwych stronach internetowych swoich bibliotek.
Jeżeli chcesz zorganizować podobne szkolenie w swojej bibliotece – napisz lub zadzwoń do nas: szkolenia@goodbooks.pl; 794 561 495.