Piaseczno zostało zmobilizowane do promowania czytelnictwa z wykorzystaniem tabletów i smartfonów. W szkoleniu wzięli udział bibliotekarze z Piaseczna oraz okolicznych miejscowości, którzy chcieli poznać przydatne aplikacje mobilne dla bibliotekarzy.
Co nas motywuje do czytania?
Zaczęliśmy od przyjrzenia się odbiorcom naszych działań, od zanalizowania, z jakich urządzeń mobilnych korzystają. Czy są okoliczności, w których chętniej sięgamy po audiobooki? Po e-booki? Następnie zastanowiliśmy się, jak można motywować siebie i innych, jak wykształcać w sobie pożądane nawyki, i jak polubić czytanie, jeśli dotychczas się dla przyjemności nie czytało. Do dziesięciu różnych sposobów motywowania dobieraliśmy aplikacje i funkcje dostępne niemal w każdym smartfonie.
Aplikacje mobilne w bibliotece
Po takim wstępie przeszliśmy do ćwiczeń praktycznych. Było ich dużo, bo zastosowanie aplikacji najlepiej poznawać w praktyce. Bibliotekarze poznali aplikacje do grywalizowania codziennych zadań (wirtualne nagrody za codzienne czytanie? Czemu nie!), odkryli motywującą siłę YouTube, przetestowali bardzo „biblioteczną” aplikację do katalogowania domowych biblioteczek i monitorowania postępów w czytaniu.
Następnie zajęliśmy się poezją. Uczestnicy szkolenia jednogłośnie wskazali, że jest to ten rodzaj literatury, który najtrudniej promować, który cieszy się obecnie niewielką popularnością. Poezja jest rzadko wypożyczana — być może pora wiec zrobić coś, by odkurzyć nieco liryczne półki. Zaproponowaliśmy więc aplikację, która może w tym pomóc. Każdy z uczestników okazał się niezłym poetą — i to w bardzo krótkim czasie. Poezję, która powstawała podczas zajęć, Austin Kleon (popularyzujący metodę, według której pracowaliśmy) określił jako haiku pisane przez agenta CIA. Uczestnicy byli chyba zaskoczeni, jak ciekawe efekty osiągnęli, redukując słowa, zamiast dodawać kolejne. Brzmi nadal tajemniczo? Musicie wziąć udział w takim szkoleniu.
Gamifikacja literatury
Wielu odbiorców naszych działań to gracze. Szczególnie młodzież grają niemal każdego dnia, jest to ważna część ich życia. Dlatego w dotarciu do nich gry mogą być świetnym narzędziem. Podczas szkolenia analizowaliśmy dwie sytuacje: gdy książka staje się grą i gdy gra staje się książką. Zgrywalizować książkę pomaga oprogramowanie Action track. Przyjrzeliśmy się mechanice powstawania literackich gier, wykorzystujących geolokalizację, i przetestowaliśmy jedną z nich. Uczestnicy zmierzyli się także z grą w formie książki, do rozegrania której jest potrzebny smartfon lub tablet. Mieli także okazję trochę się pobawić prostymi aplikacjami pozwalającymi w kilka minut stworzyć zabawy czytelnicze.
Piaseczno ma moc: kreatywny zespół, dobra atmosfera, świetne warunki do prowadzenia działalności kulturalnej i chęć rozwijania się, poszukiwania nowych dróg. Ten zestaw wróży sukces.