Home szkolenia Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Mimo iż biblioteki są dla nas niezbędne, potencjał wielu z nich nie jest wykorzystywany. Biorąc pod uwagę szybko rozwijający się sposób przekazu informacji, bibliotekarze i bibliotekarki potrzebują nowych odpowiedzi, które wymagają nowych perspektyw, narzędzi, podejścia. Wiele bibliotek zmienia swoje podejście i perspektywę, aby dostosować się do potrzeb XXI wieku.

Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

W szkoleniu wzięły udział bibliotekarki, nauczycielki, wychowawczynie przedszkola. Ale też pracownicy ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci i prezes towarzystwa przyjaciół Działdowa. Podczas szkolenia “Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego” dowiedzieli się jak:

  • wzmocnić swoją bibliotekę poprzez lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników oraz zaangażować  społeczność lokalną;
  • korzystać z podejścia skoncentrowanego na ludziach, aby rozwiązywać problemy;
  • rozwijać lepsze usługi, narzędzia i doświadczenia dla waszych czytelników, klientów.

Poznali inspiracje i dobre praktyki z bibliotek z Polski oraz inicjatyw społecznych, a także przyjrzeli się procesowi organizacji wydarzeń dla konkretnych grup odbiorców w swojej bibliotece.

Kto jest odbiorcą działań biblioteki?

Podczas warsztatu uczestnicy przygotowali profile różnych grup społecznych, do których chcą skierować swoją ofertę. Żeby dobrze opisać daną personę odpowiadali na pytania: 

Kim są użytkownicy biblioteki?

Jak się czują w bibliotece?

Co ich motywuje?

Czego potrzebują?

Jakie mają problemy?

Czego im brakuje?

Oferta biblioteki 2022

Dobrym przykładem mogą być biblioteki, które ciągle przeformułowują swoje cele i ofertę. Robią to, aby stać się ośrodkiem usług dla mieszkańców, przestrzenią do współpracy i miejscem do eksperymentowania.

Zatem w kolejnym kroku projektowali ofertę szytą na miarę. Do zadań podeszli bardzo ambitnie i wybrali grupy społeczne, które stanowią nie lada wyzwanie. Swoje działania przygotowali dla zapracowanych rodziców, przedszkolaków, nastolatek, seniorów i mężczyzn w wieku 30-40 lat – czyli tych którzy najrzadziej korzystają z usług biblioteki. Pod uwagę wzięli budżet, pozyskanych sponsorów, kanały promocji.

Uczestnicy szkolenia mieli też okazję do zapoznania się i integracji, a także do przyjrzenia się bliżej swoim własnym zasobom i talentom. To był bardzo twórczy i produktywny czas w Bibliotece Miejskiej w Działdowie.

Wiesz już kim są Twoi odbiorcy? Masz pomysł na ofertę 2022? Pomyśl o udziale w programie dotacyjnym „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, który umożliwi Ci budowę, przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację biblioteki!

Jak zbudować nowoczesną bibliotekęOgłoszony przez Instytut Książki program „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” to szansa na dofinansowanie projektu polegającego na budowie, przebudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji biblioteki.

Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Jak mądrze zaplanować budowę lub przebudowę biblioteki? W jaki sposób zaprojektować usługi i wdrożyć nowe technologie? Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenie?

Podczas webinarium podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem w projektowaniu innowacyjnych bibliotek. Poznasz konkretne przykłady wykorzystania narzędzi z zakresu service design (projektowania usług) i dowiesz się, jak zbadać, a następnie odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych przyszłych użytkowników.

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego” w swojej instytucji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także