Home szkolenia Biblioteka jako przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Biblioteka jako przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Biorąc pod uwagę szybko rozwijający się sposób przekazu informacji, bibliotekarze i bibliotekarki potrzebują odpowiedzi, które wymagają nowych perspektyw, narzędzi, podejścia. Wiele bibliotek zmienia się, aby dostosować się do potrzeb XXI wieku. Biblioteki są dla nas niezbędne, a potencjał wielu z nich, szczególnie w małych miejscowościach jest wykorzystywany wówczas, gdy spotyka się tam zespół ludzi z pasją.

Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego

Przykładem mogą być biblioteki, które ciągle przeformułowują swoje cele i ofertę. Robią to, aby stać się ośrodkiem usług dla mieszkańców, przestrzenią do współpracy i miejscem do eksperymentowania. Właśnie jedną z takich instytucji jest Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku, w której odbyło się szkolenie “Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego”.

Podczas spotkania uczestniczki dowiedziały się jak:

  • wzmocnić swoją bibliotekę poprzez lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników oraz zaangażować społeczność lokalną;
  • korzystać z podejścia skoncentrowanego na ludziach, aby rozwiązywać problemy;
  • rozwijać lepsze usługi, narzędzia i doświadczenia dla waszych czytelników, klientów.

Dla kogo to wszystko robimy?

Bibliotekarki z Chmielnika poznały inspiracje i dobre praktyki z bibliotek z Polski oraz inicjatyw społecznych, a także przyjrzały się procesowi organizacji wydarzeń dla konkretnych grup odbiorców w swojej bibliotece.

Podczas warsztatu przygotowały profile różnych grup społecznych, do których chcą skierować swoją ofertę. Żeby dobrze opisać daną personę skonstruowały metodą kolażową mapę empatii, odpowiadając na pytania:

  • Kim jest nasz użytkownik?
  • Jakie ma atrybuty?
  • Co go/ją motywuje?
  • Jakie ma frustracje, potrzeby?
  • Co myśli, czuje, widzi, słyszy?

Powstały bardzo inspirujące mapy, kolaże, diagnozy dla dziewczynki w wieku 9 lat, chłopca 12-letniego i młodej 30-letniej mamy, czyli reprezentantów grup, do których biblioteka kieruje swoją ofertę.

Komunikacja i promocja

Następnie zastanawialiśmy się nad pomysłami organizacji wydarzeń szytych na miarę dla każdej z grup. Podczas szkolenia dużo rozmawialiśmy o rozwiązaniach komunikacyjnych i promocyjnych, aby dotrzeć do jak największej liczby
odbiorców danego wydarzenia. To był bardzo twórczy i produktywny czas w pięknej i inspirującej przestrzeni biblioteki w Chmielniku!

Zdjęcia pochodzą z: https://www.facebook.com/gbpchmielnik

Chcesz zorganizować szkolenie „Biblioteka jako przestrzeń lokalnego życia kulturalnego” w swojej bibliotece?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także