Home szkolenia Biblioteka to zespół

Biblioteka to zespół

Co zrobić, aby zespół był wspierający, rozwiązywał swoje problemy i działał twórczo? Czego trzeba zespołowi do budowania wspólnych strategii i osiągania celów? Jak identyfikować potencjał i wspierać rozwój jednostek po to, aby zwiększać faktyczną wartość i skuteczność zespołu? Na te pytania poszukaliśmy odpowiedzi wraz z grupą bibliotekarek i bibliotekarzy z Tczewa podczas szkolenia „Biblioteka to zespół”.

Co nas łączy a co czyni wyjątkowym od reszty?

Odkrywanie tego, co nas łączy jest jak poznawanie od nowa postaci, w znanej już od dawna książce. Grupa bibliotekarzy z Tczewa miała w ramach warsztatu okazję na nowo siebie odkryć. Zarówno dla tych, którzy są nowymi członkami zespołu, jak i dla tych budujących zespół od lat była to okazja do spotkania i poznania tych wątków ich historii, które na co dzień pozostają ukryte.

„Bo każdy jest ważny”

Okręt wraz załogą bibliotekarzy zacumował w czasie warsztatu w nowo powstałym budynku niedawno otwartej świetlicy na osiedlu Górki w Tczewie. W nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni grupa odkrywała swoje zainteresowania i umiejętności.  Poznawaliśmy także nową sztukę komunikacji, a mianowicie język Żyrafy stworzony przez Marshalla Rosenberga, który pokazał nam, że można inaczej spojrzeć na drugiego człowieka.

Wniosek z warsztatu był jeden: aby statek mógł płynąć, każda osoba w zespole jest ważna. Choć każda osoba z grupy pełni inną rolę, ma różne umiejętności i inne obowiązki to każda wnosi coś wyjątkowego i unikatowego. Dzięki temu statek płynie przez oceany i morza codziennych obowiązków, zadań i projektów.

Biblioteka to nie tylko książki…

To, co odkryłam dzięki zespołowi tczewskich bibliotekarzy to fakt, że biblioteka to nie tylko książki. To przede wszystkim ludzie, którzy mają wiele do dania drugiemu człowiekowi, którzy mają „duże uszy” do słuchania i wielkie serca do wsłuchania się w drugiego człowieka, po to by jak najlepiej poprowadzić go przez fale wypowiadanych przez niego słów.

Film ze spotkania zrealizowany przez TV Tetka Tczew:

Zobacz także