Byliście kiedyś w Lęborku? My do tej pory nie, ale na pewno tam wrócimy. Nie tylko dlatego, że to bardzo ładne miasto w ciekawej okolicy, ale także z powodu aktywnej biblioteki i pełnych energii, otwartych na nową wiedzę i umiejętności bibliotekarek.
Nastolatki w bibliotece?
W warsztacie “Budowanie relacji bibliotekarz – nastoletni czytelnik” wzięło udział 14 osób, które chciały zdobyć wiedzę o pracy z nastoletnimi czytelnikami w bibliotece. To dość powszechny problem, biblioteki są chętnie odwiedzane przez dzieci, które przychodzą najpierw z rodzicami albo na lekcje biblioteczne z przedszkolami, pożyczają mnóstwo książeczek, z czasem zaczynają jednak przychodzić coraz rzadziej, a kiedy stają się nastolatkami, można je zobaczyć w bibliotece tylko wtedy, kiedy muszą przeczytać lekturę. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, trzeba poznać specyfikę tego okresu rozwojowego, zbadać nasze własne podejście do nastolatków i sprawdzić, czy potrafimy z nimi rozmawiać, dlatego zaczęliśmy od odrobiny teorii i ćwiczeń dotyczących komunikacji.
Kopalnia pomysłów
Uczestniczki warsztatu wcieliły się np. w role wyspiarzy, którzy opracowali bardzo indywidualny sposób przekazywania najważniejszych informacji. Wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach, dość powiedzieć, że w użyciu były cukierki, kolorowe bransoletki, drewniany smok, plastikowe obwarzanki i inne pomysłowe rekwizyty.
Druga część warsztatów dotyczyła dobrych praktyk w pracy z młodzieżą w bibliotekach. Uczestniczki tworzyły własne plany spotkań lub całych projektów przeznaczonych dla tej grupy wiekowej. Przy okazji po raz kolejny okazało się, że dobra bibliotekarka to prawdziwy człowiek orkiestra – potrafi polecić książkę, zorganizować zajęcia, opracować cykl warsztatów, wyszukać informacje na temat zapomnianych już zwyczajów, wykazać się wiedzą na temat nowych metod marketingowych i trendów w modzie, znaleźć kontakt do celebryty, a nawet zapewnić bibliotece zapas wosku. :)
Alina Łysak