Home szkolenia Budowanie strategii biblioteki

Budowanie strategii biblioteki

Czy do promocji warto dodać trochę dramatyzmu? Z czym kojarzą nam się popularne marki, a z czym chcemy, by mieszkańcom Raciborza kojarzyła się biblioteka? Między innymi na takie pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas kolejnego szkolenia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Od analizy do strategii

Racibórz

Stworzenie dobrej strategii wymaga najpierw przeprowadzenia gruntownej analizy – samej instytucji, ale i jej otoczenia. Należy to zrobić, aby uniknąć sytuacji, że – jak to w znanym dowcipie – nie widzimy lasu, bo drzewa nam zasłaniają. Po przeprowadzeniu analizy ćwiczyliśmy formułowanie celów operacyjnych – nie jest to takie proste, ponieważ często popadamy w chęć uogólniania i wyznaczania takich celów, których osiągnięcie trudno zweryfikować. Zmienimy stereotyp zawodu bibliotekarza! Dobrze, ale jak to zrobimy? Kiedy będziemy wiedzieć, że to się rzeczywiście stało, że osiągnęliśmy sukces?

Chwila refleksji, wspólne zastanowienie się – i już byliśmy bliżej odpowiedzi na te pytania. W pracy bardzo pomagała duża otwartość grupy oraz fakt, że nie boją się wyzwań i zmian. Dzięki temu żaden z pomysłów nie był dla pracowników MiPBP w Raciborzu nie do przyjęcia – każdy był do rozważenia lub wręcz od razu do realizacji.

Szukaj inspiracji!

bibliotekarze na szkoleniuGrupa mogła też zainspirować się przykładami działań innych instytucji kultury oraz przedsiębiorstw – w marketingu bowiem warto podpatrywać i uczyć się od najlepszych. Było więc trochę o Rijksmuseum w Amsterdamie, o Muzeum Sztuki w Łodzi, o kilku polskich bibliotekach oraz promujących czytelnictwo kampaniach społecznych.

Dziękuję Pani Dyrektor Małgorzacie Szczygielskiej za gościnę i ciepłe przyjęcie, a całemu zespołowi – za niemal pięć godzin dobrej, kreatywnej pracy.

Zobacz także