16 maja 2022 pracownicy Bytomskiego Centrum Kultury wzięli udział w warsztacie na temat „Dbanie o wewnętrzny balans – jak się o siebie troszczyć w czasach wielkiej niepewności”, które miałam przyjemność poprowadzić. Dbanie o siebie jest tematem uniwersalnym i zawsze aktualnym. Choć w obecnej sytuacji, gdy mierzymy się z wieloma poważnymi kryzysami (jak choćby kryzys migracyjny związany z wojną trwającą na Ukrainie lub globalny kryzys klimatyczny) jest wyjątkowo istotny.
Warsztat Self-Reg
Na początku przedstawiłam uczestnikom koncepcję samoregulacji Self-Reg. Traktuje ona szeroko o dbaniu o swoją wewnętrzną równowagę i zwraca uwagę na wiele obszarów, które mogą być źródłem stresu. Omówiłam również konsekwencje i objawy braku umiejętności radzenia sobie z tymi stresorami. Następnie uczestnicy, pracując w grupach, wypracowali cały katalog sposobów dbania o siebie w zakresie fizycznym, psychicznym oraz w relacjach z innymi.
W tym momencie uczestnicy warsztatu wykazali się dużą otwartością i zaangażowaniem. Pracowali aktywnie w parach i grupach, wnosząc swoje indywidualne doświadczenia w zakresie dbania o siebie i poddając je dyskusji. A także opowiadając o wyzwaniach, z jakimi się mierzą.
Dbanie o wewnętrzny balans – katalog sposobów
W wypracowanym przez uczestników katalogu znalazło się wiele interesujących pozycji! Jeśli chodzi o zakres fizyczny było to m.in. dbanie o dietę, ruch, badania profilaktyczne, relaks czy otoczenie fizyczne. W zakresie psychicznym np. decydowanie o tym, czym się „karmimy” (jakość i ilość informacji z zewnętrznego świata), komunikowanie swoich potrzeb oraz zauważanie i docenianie siebie. W relacjach z innymi to proszenie o pomoc, umiejętność odpuszczania tego, co zbędne i pielęgnowanie wspierających nas relacji.
Nie sposób wymienić wszystkich, ponieważ łącznie wypisanych zostało kilkadziesiąt metod dbania o siebie!
Jak się o siebie troszczyć?
Uczestnicy warsztatu zgodnie stwierdzili, że choć wpływa na nas wiele czynników z zewnątrz, o naszym wewnętrznym balansie stanowimy my sami wewnątrz siebie.
Dużo rozmawialiśmy o byciu życzliwym dla samego siebie i stawialiśmy sporo różnych pytań o sytuacje, które nas wspierają albo wyczerpują. Ćwiczyliśmy też identyfikowanie sytuacji, które pozbawiają nas energii czy powodują zniechęcenie, określanie emocji i myśli, które się wtedy pojawiają. A następnie przełączanie się na inny sposób myślenia o danej sytuacji. Taki, który będzie dla nas wspierający i pomoże nam odzyskać kontrolę w zakresie naszej osobistej odpowiedzialności.
Wielokrotnie podczas warsztatu zastanawialiśmy się też nad tym, za co my jesteśmy odpowiedzialni. Czyli gdzie są granice naszej odpowiedzialności w różnych sytuacjach prywatnych i zawodowych. Omawialiśmy też kwestie asertywności oraz budowania komunikatu ja w relacjach z innymi.
Postanowienie poprawy
Każdy z uczestników wyszedł z warsztatu z indywidualnym ustaleniem, w jakim obszarze chce o siebie zadbać bardziej, niż robi jest aktualnie. I oczywiście co konkretnie musi zrobić, żeby to zrealizować. Omówiliśmy też podstawowe zasady realizacji celów. Bo wszyscy zgodnie stwierdzili, że nawet jeśli wiemy, co chcemy zrobić to i tak trudno postanowienia wdrożyć w życie.
Na zakończenie warsztatu uczestnicy stwierdzili, że spotkanie pomogło im utwierdzić się w niektórych podejmowanych przez siebie działaniach i określić, gdzie jeszcze potrzebują o siebie zadbać bardziej. Niektórzy szczerze przyznali, że nie sądzili, że taki warsztat okaże się dla nich tak wartościowy. Dlatego, że nie podejrzewali, że w ogóle był im potrzebny!
Niewątpliwie dbanie o siebie to temat wymagający przyjrzenia się sobie i powiedzenia sobie, że ja też jestem ważny. Bo to my decydujemy o tym, na ile o siebie dbamy. Nikt inny.