Czym jest dziedzictwo lokalne, kultura w szerokim ujęciu oraz w jaki sposób opowiadać o lokalnej historii, aby zaciekawić nią dzieci, młodzież oraz dorosłych? Między innymi na te pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź w czasie czterogodzinnego szkolenia „Edukacja regionalna w bibliotece”, skierowanego do bibliotekarzy z Krosna i jego okolic.
Edukacja regionalna – czyli o NASZYM miejscu
Zaczęliśmy od części teoretycznej związanej z rozumieniem i doświadczaniem dziedzictwa, które nas otacza. Jako przykłady lokalnego dziedzictwa uczestnicy wymieniali lokalne patronki, historię, obrzędy, budynki… – ćwiczenie proste na pozór dostarczyło wielu inspiracji i dyskusji „co u nas jest takiego ciekawego”.
Analizowaliśmy także wyzwania stojące przed biblioteką jako instytucją, często określają lokalnym liderem. Podejmującą tematy związane z edukacją regionalną i edukacją pozaformalną. Szczególnie pod kątem aktywnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w kulturze. A więc mierzyliśmy się ze spadającą motywacją, rozmaitymi formami zaciekawienia i włączenia w młodych mieszkańców w działania bibliotek. Oraz z powracającym, jak bumerang twierdzeniem „u nas nie ma nic ciekawego”.
Gry w edukacji regionalnej
Uczestnikami szkolenia byli bibliotekarze i bibliotekarki z Krosna i sąsiadujących miejscowości gminnych. Każdy i każda z nich pracuje w innym środowisku, mierząc się na co dzień z innymi wyzwaniami. Staraliśmy się je zanalizować i wspólnie znaleźć rozwiązania problemu. Część praktyczna szkolenia dotyczyła prezentacji i wymiany dobrych praktyk związanych z działaniami ze społecznością lokalną. Oczywiście w zakresie edukacji regionalnej oraz sposobów na zaangażowanie mieszkańców do działania. Omawialiśmy sposoby tworzenia m.in. wystaw, wernisaży, muzeów jednodniowych, a przede wszystkim gier terenowych. Większość uczestników tworzyła, współtworzyła lub brała udział w różnego rodzaju grach terenowych. Dzięki temu mogliśmy omówić gry przez nich tworzone, zastanawiając się wspólnie co jest potrzebne do stworzenia dobrej gry terenowej. Rozwialiśmy również stereotyp, że gra to tylko zabawa – gra może edukować, angażować mieszkańców, jednocześnie promując lokalne dziedzictwo.
Doświadczenia i pomysły
Swoim doświadczeniem z pracą z lokalną społecznością podzieliła się członkini Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce „Że chcę”, która z wielką pasją i zainteresowaniem opowiadała o projektach i inicjatywach podejmowanych przez organizację. Opowiadała o realnych problemach, które napotykali w czasie gromadzenia lokalnych historii i sposobach w jakie je rozwiązywali.
Szkolenie zakończyło się wspólnym wymyślaniem pomysłów! Takich, które każda z bibliotek mogłaby zorganizować wraz z mieszkańcami swojej miejscowości, aby promować lokalność i dziedzictwo.