Home szkolenia Good Books na Warszawskich Targach Książki

Good Books na Warszawskich Targach Książki

Za nami Warszawskie Targi Książki. Tym razem szkoliliśmy księgarzy, których zaprosiliśmy do udziału w projekcie szkolimy-ksiegarzy.pl. Dystrybutor książek OSDW Azymut przygotował platformę edukacyjną, na której księgarze mogą podnosić swoje kompetencje i czerpać wiedzę od trenerów Good Books. Warszawskie Targi Książki były okazją do zainaugurowania programu  i odbycia dwóch spotkań szkoleniowych z naszymi edukatorami. Jedno dotyczyło pracy z NIEczytelnikami, a drugie koncentrowało się na praktycznych aspektach prowadzenia profilu na Facebooku.

Jak rozmawiać z NIEczytelnikami?

Promocja czytelnictwa wśród osób nieczytających nie jest łatwym zadaniem. Aż 62% Polaków nie sięgnęło nawet po jedną książkę w 2018 roku. Wśród osób, które przygotowują programy zachęcające do czytania, dominują raczej namiętni czytelnicy. Przypomnijmy, że po ponad 7 książek sięgnęło tylko 9% społeczeństwa. Nie trudno zauważyć, że garstka czytelniczych zapaleńców szuka języka, który dotrze do osób z innego świata. Tylko czy aby na pewno innego?

NIEczytelnik też człowiek

Ponoć należy koncentrować się na tym, co łączy, a nie dzieli. Dlatego skupiliśmy się na szukaniu obszarów, które będą bliskie bibliofilom i literackim laikom. Za bezpieczny grunt uznaliśmy zainteresowania. To właśnie poprzez hobby i pasje można odwoływać się do książek. Marcin Skrabka z Good Books wskazał kilka inspirujących kierunków i zwrócił uwagę na największe grupy hobbystyczne (często zrzeszone), które regularnie czytają prasę i obcują ze słowem pisanym. To współpraca z nimi może zaowocować nowymi gośćmi w księgarni.

Szukając drogi do książek, odnosiliśmy się do udanych kampanii z zagranicy, które można przełożyć na nasze warunki. Jakie było nasze najważniejsze spostrzeżenie? Język kampanii promujących czytelnictwo nie powinien obrażać NIEczytelników. Wiele akcji opiera się niestety na podkreślaniu ignorancji tych, których chcemy przecież zachęcić do zmiany podstawy. Negatywne komunikaty raczej nam tej misji nie ułatwią, więc szukajmy takich pomysłów, które dotrą do adresatów, a nie nadawców.

                      Good Books na warszawskich targach książek       

Jedna bramka, jedna drużyna

Sukces łatwiej zbudować poprzez łączenie sił niż rywalizację. Sieciowanie jest dziś trendem, który najwyraźniej uwidacznia się w internecie. Rozwijając swój kanał na Facebooku i organizując wydarzenia, warto poprosić innych o wsparcie albo zaprosić ich do współpracy. Sieciowanie to siła! Niezależnie od tego, czy mówimy o sferze wirtualnej czy analogowej, chodzi o to, by szukać sojuszników i stawiać sobie wspólne cele. Czasami wystarczy rozejrzeć się po okolicy i zaprosić do współpracy pobliską bibliotekę, kawiarnię, szkołę, czy kwiaciarnię. To nie tylko sposób na zwiększenie liczby odbiorców swoich działań. To także szansa na nowe kontakty oraz inspiracje, które mogą skutkować świeżym pomysłem i kolejnym projektem.

Księgarnia 2.0

Skoro już jesteśmy przy temacie sieci, przyjrzyjmy się księgarniom na Facebooku. Czy ich profile pomagają przyciągać czytelników i cementują relacje z obecnymi? Na szkoleniu „Facebook dla księgarzy” staraliśmy się omówić wszystkie aspekty prowadzenia swojego kanału. Marcin Białecki z Good Books tłumaczył, czym różnią się zasięgi organiczne od płatnych i wyjaśniał, jak budować zaangażowanie fanów korzystając z obu możliwości. Słuchaczy interesowała zwłaszcza reklama na Facebooku. Możliwość pracy na małych budżetach i opcje precyzyjnego targetowania wydają się szczególnie interesujące. Księgarze mogą eksperymentować, wydając po 15-20 zł, a z czasem zaczną docierać do różnych grup odbiorców, np. rodziców dzieci mieszkających w pobliżu ich księgarni.

To jeszcze nie koniec!

Program Szkolimy Księgarzy ciągle trwa. Kolejne szkolenia przygotowane przez Good Books odbędą się na Krakowskich Targach Książki jesienią. Jednak już teraz zachęcamy księgarzy i promotorów czytelnictwa do rejestrowania się na stronie szkolimy-ksiegarzy.pl i sięgania po bezpłatne materiały edukacyjne przygotowane przez nasz zespół ekspertów.

                             szkolimy księgarzy na warszawskich targach książki

Zobacz także