Home szkoleniamłodzież Gry komputerowe w bibliotece – dla młodych i nie tylko

Gry komputerowe w bibliotece – dla młodych i nie tylko

W jaki sposób wykorzystać gry komputerowe w bibliotece, aby promować literaturę i czytelnictwo? Tak postawione pytanie było punktem wyjścia dla dwudniowego szkolenia i warsztatu dla bibliotekarzy pt. „Gry wideo dla młodych i nie tylko”. Szkolenie odbyło się w dniach 13-14 września w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Było to jedno z 5 zaplanowanych spotkań, podczas których trenerzy Good Books i Good Games przybliżali bibliotekarzom z województwa podlaskiego możliwości wykorzystania gier (planszowych, mobilnych i komputerowych) w działaniach promujących czytelnictwo. Szkolenia i warsztaty odbyły się w ramach projektu szkoleniowego „Z książki do gry, z gry do książki. Strategia gry w animacji czytelnictwa”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gry komputerowe to wartościowa rozrywka

Pierwszy dzień szkolenia miał charakter wykładowy. Spotkanie rozpoczęło się od przeprowadzenia interaktywnej ankiety na platformie Mentimeter.com. Uczestnicy za pomocą smartfonów udzielali odpowiedzi na pytanie, z czym kojarzą im się gry komputerowe. Wyniki w czasie rzeczywistym pojawiały się na ekranie i tworzyły chmurę słów. Im większe dane słowo, tym częściej pojawiło się wśród udzielanych odpowiedzi.

gry komputerowe w bibliotece skojarzenia
Okazało się, że gry kojarzyły się uczestnikom szkolenia przede wszystkim z rozrywką, rywalizacją i zabawą, a także z przygodą. Są rozrywką, której oddajemy się w czasie wolnym i która daje graczom (przede wszystkim młodzieży) satysfakcję. Część osób zwróciła również uwagę na negatywne aspekty gier komputerowych wskazując, że potrafią uzależniać i są „zjadaczem czasu”. Jak bardzo można się w grach zatracić uczestnicy szkolenia sami mieli okazję przekonać się następnego dnia… ale o tym za chwilę.

Gry komputerowe stereotypowo bywają postrzegane jako mało wartościowa i raczej niezbyt rozwijająca rozrywka. Jest to krzywdzący i bardzo już nieaktualny stereotyp. Współczesne gry to często wartościowe teksty kultury, o bardzo rozbudowanej fabule, na którą – jako gracze – mamy wpływ. W kolejnej części wykładu uczestnicy dowiedzieli się, jakie korzyści przynosi granie w gry. Liczne naukowe badania potwierdziły, że korzystnie wpływają one na refleks, koncentrację, umiejętność wychwytywania detali, a nawet… poprawiają umiejętność czytania. Ponadto okazuje się, że gracze (w porównaniu do osób niegrających) o wiele częściej są odbiorcami kultury. Czytają więcej książek i chętniej uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturalnych (kino, teatr, sport, koncerty itd.),

podsumowanie pierwszego dnia szkolenia "Gry wideo w bibliotece dla młodych i nie tylko"Pierwszego dnia omówiona została również historia gier komputerowych, ich różne gatunki, a także kwestia doboru gier do wieku odbiorców. Prowadzący przybliżył uczestnikom fenomen „Wiedźmina”, który z kart książek Andrzeja Sapkowskiego, za sprawą studia CD Projekt RED, przeniósł się na ekrany komputerów na całym świecie, a następnie zyskał jeszcze większą, globalną popularność dzięki serialowi wyprodukowanemu przez Netflix. Na koniec uczestnicy poznali przykłady gier opartych na pierwowzorach literackich.

Gry komputerowe w bibliotece – uruchamiamy konsole!

Drugi dzień szkolenia odbywał się na parterze Książnicy Podlaskiej, gdzie przygotowane zostały stanowiska z konsolami Sony PlayStation 4 oraz różnymi grami. Przygotowane tytuły reprezentowały różne gatunki gier omówione poprzedniego dnia: gry sportowe, przygodowe gry akcji, gry RPG, towarzyskie oraz platformowe. Zanim jednak uczestnicy chwycili za pady, prowadzący przedstawił, w jaki sposób prawidłowo skonfigurować konsolę. Bibliotekarze dowiedzieli się, jak tworzyć konta użytkowników oraz jak zabezpieczyć konsolę przed niepożądanymi działaniami hasłem.

W końcu przyszedł oczekiwany moment, kiedy uczestniczący w szkoleniu bibliotekarze zasiedli przed konsolami. Najpierw zagrali w gry platformowe. Są one w założeniu nieco prostsze (szczególnie jeśli chodzi o sterowanie), niż bardziej skomplikowane gry akcji czy gry przygodowe. Minęło ponad 20 minut i trzeba było oderwać się od gry… Okazało się, że gracze i graczki tak zaangażowali się w rozgrywkę, że wielu z nich przekonanych było, że minęło najwyżej 10 minut! Po krótkiej przerwie przyszła kolej na prezentację gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Uczestników zaskoczyło, że rozgrywka jest tak niespieszna oraz że w dużej mierze polega na słuchaniu dialogów i decydowaniu o wypowiedziach głównego bohatera.

Szkolenie zakończyło się przedstawieniem konkretnych pomysłów na działania wykorzystujące gry komputerowe w bibliotekach. Od turniejów FIFA (symulator rozgrywek w piłkę nożną), przez tworzenie tematycznych półek książka-gra-film, aż po organizację bibliotecznych klubów gier wideo. Podsumowując, uczestnicy szkolenia opuścili budynek Książnicy Podlaskiej zainspirowani. Dowodem na to niech będą zdjęcia, które kilka dni temu otrzymaliśmy od Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej. Przedstawiają seniorki grające na PlayStation – podobno zabawa była przednia! Ogromnie cieszy świadomość, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia okazały się inspirujące, jak również fakt że tak szybko udało się wykorzystać je w praktyce i przekuć w ciekawą ofertę dla użytkowników biblioteki.

Chcesz zorganizować szkolenie dotyczące wykorzystania gier komputerowych w działaniach biblioteki, stacjonarnie lub online?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także